Francúzsko na stretnutí ministrov financií eurozóny (Eurogroup) opätovne vznieslo požiadavku, aby najväčšie ekonomiky sveta spoločne bojovali proti silnému euru a zabránili narušeniu procesu ekonomického ozdravovania. Eurogroup však tvrdí, že výmenný kurz meny by mali určovať trhy.
Francúzsky minister Pierre Moscovici na stretnutí v Bruseli zopakoval požiadavku prezidenta Francoisa Hollanda na stanovenie strednodobého cieľa výmenného kurzu spoločnej európskej meny a vyzval k „urgentnému konaniu“. Jeho výzva však nezískala veľkú podporu. Táto téma by sa mala prejednávať aj s predstaviteľmi centrálnych bánk z 20 najvýznamnejších ekonomík sveta koncom týždňa v Moskve, tvrdia ministri eurozóny. „Musíme urobiť silné kroky na zabezpečenie stability na medzinárodnej úrovni a potom sa môžu používať akékoľvek nástroje, ale postup by mal byť koordinovaný,“ vyhlásil Moscovici, ktorý priznal, že radšej vidí „silné euro ako mŕtve euro“. Dodal však, že ak bude spoločná mena posilňovať súčasným tempom, uberie 0,3 percentuálneho bodu z tohtoročného ekonomického rastu Francúzska, ktoré už aj tak má rásť iba minimálne.
Požiadavka na diskusiu o sile eura prichádza v čase, keď programy nákupu dlhopisov centrálnych bánk v Japonsku a USA pomáhajú stláčať dole hodnotu ich mien a vytvárajú tak tlak na euro zdola. Nemecko však napriek tomu francúzsku iniciatívu odmieta. „S výmenným kurzom by sa nemalo manipulovať,“ vyhlásil v Bruseli nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Novozvolený predseda Eurogroup a holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem tému tiež nechcel otvárať s tým, že summit G20 je na to lepším fórom. Skupina G7, ktorá združuje sedem najvýznamnejších ekonomík sveta vrátane Francúzska, pritom už podľa informácií agentúry Reuters pripravuje spoločné vyhlásenie, ktoré by malo potvrdiť ich záväzok, nechať trhy, aby určovali výmenné kurzy jednotlivých mien sami.