ČLÁNOK




Peniaze EÚ majú ísť najmä na podporu hospodárskeho rastu
17. septembra 2012

Premiér Robert Fico považuje za hlavné priority Slovenska pri čerpaní eurofondov v budúcom programovom období 2014 až 2020 najmä podporu hospodárskeho rastu znižovaním regionálnych rozdielov, poľnohospodársku politiku a odstavovanie dvoch blokov Atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Informoval o tom v pondelok po úvodnom zasadnutí Rady vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014 až 2020 s tým, že vyjednávaciu skupinu pre jej prípravu bude viesť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Fico povedal, že súčasný počet 11 operačných programov pre využívanie eurofondov sa v nasledujúcich rokoch bude musieť znížiť. Partnerská dohoda určí stratégiu, priority a podmienky na využívanie fondov Európskej únie a bude obdobou súčasného Národného strategického referenčného rámca SR na roky 2007 až 2013.

„Rozhodli sme sa postaviť k tomu, ako tieto peniaze minieme, inak ako tomu bolo v minulosti. Takmer 70 % všetkých investícií na Slovensku predstavujú práve peniaze európskych fondov,“ povedal Fico. Rada pre prípravu Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020 podľa neho navrhne vláde ako rozdeliť peniaze z eurofondov, do koľkých operačných programov a na aké priority. Pri podpore hospodárskeho rastu sa chce vláda spoliehať hlavne na spoluprácu s mestami a obcami a regionálnymi samosprávami. Významnú úlohu by mal pri tom zohrávať rezort práce a sociálnych vecí, kde podľa premiéra pätina peňazí sa použije na sociálnu inklúziu a zamestnanosť. „Nebudeme rozdeľovať a pripravovať mechanizmy na politickej úrovni, ale na báze, čo je v tomto okamihu najlepšie pre SR,“ dodal Fico.

Premiér zvoláva do Bratislavy na 5. októbra premiérov krajín, ktorí sú prívržencami kohézie, teda odstraňovania regionálnych rozdielov. Výsledkom stretnutia by podľa premiéra mal byť tlak na Európsku komisiu v zmysle, že odstraňovanie regionálnych rozdielov je najlepší nástroj na podporu hospodárskeho rastu.

„Sme za postupné zmenšovanie obrovských rozdielov v podpore poľnohospodárov na Slovensku a v iných vyspelých krajinách Európskej únie. Ide nám veľmi o peniaze na odstavovanie dvoch blokov Atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ktorú sme museli zastaviť kvôli záväzkom, ktoré prijala vláda Mikuláša Dzurindu ešte pred niekoľkými rokmi,“ spomenul Fico ďalšie dve priority pre budúce obdobie využívania eurofondov. Z celkových nákladov na odstavenie atómových blokov vyše 400 mil. eur ponúka Brusel zatiaľ 117 mil. eur. Dobrý kompromis podľa premiéra bude, ak Slovensko získa od únie viac peňazí zhruba na polovičnej úrovni nákladov.

Slovensko malo v budúcom období čerpania eurofondov dostať z rozpočtu Európskej únie podľa pôvodných predpokladov okolo 14 mld. eur. Pre úsporné opatrenia to bude pravdepodobne menej, ale premiér očakáva, že suma bude vyššia ako v terajšom programovom období (11,498 mld. eur).

Rada vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014 až 2020 sa má stretávať raz mesačne. Má 32 členov, jej predsedom je premiér, podpredsedami M. Lajčák a minister dopravy Ján Počiatek. Ďalej sú v nej členovia vlády, zástupcovia miest a obcí, regionálnych samospráv, zamestnávateľov, odborárov, vedy, školstva, dôchodcov, podnikateľov, poľnohospodárov a živnostníkov. „Našou úlohou bude preniesť očakávania našich partnerov do Bruselu. Zhruba v polovici októbra by Európska komisia mala predložiť návrh dokumentu, čo bude východisko pre budúcu Partnerskú dohodu medzi Európskou úniou a Slovenskou republikou,“ povedal Lajčák s tým, že následne začnú rokovania o jej podobe. „Predpoklad úspešného rokovania je vždy to, že musíme vedieť, čo chceme. Myslím, že skúsenosti v rokoch 2007 až 2013 nás už naučili aj to, ako by sme veci nemali robiť v budúcom období,“ uzavrel šéf


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 11. 2024

USD 1,062 0,003
CZK 25,390 0,051
GBP 0,828 0,002
HUF 410,700 1,070
CAD 1,480 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS