Poprední svetoví lídri tlačia na eurozónu, aby počas ôsmich dní podnikla rázne koky a vyriešila dlhovú krízu v eurozóne, ktorá ohrozuje svetovú ekonomiku. Ministri financií a centrálni bankári krajín G20 na stretnutí v Paríži uviedli, že očakávajú, že EÚ na summite 23. októbra „prostredníctvom komplexného plánu rázne reaguje na súčasné výzvy“. Francúzsky minister financií Francois Baroin, ktorý bol hostiteľom sobotnajšej schôdzky predstaviteľov krajín G20 v Paríži, uviedol, že Berlín a Paríž sú na dobrej ceste k tomu, aby sa dohodli na pláne, ako znížiť dlh Grécka, zastaviť šírenie nákazy a obrániť európske banky.
Krajiny, ktoré nepatria do 17-členného bloku, zvýraznili na stretnutí škody, ktoré už európska kríza ich ekonomikám spôsobila. „Európa musí konať jednotne, pretože pokiaľ sa kríza neskončí, začne ohrozovať rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré vykazovali vysoké tempá rastu,“ povedal japonský minister financií Jun Azumi. Kanadský minister financií Jim Flaherty zase povedal, že riziko globálnej recesie sa dramatický zvýši, pokiaľ budúcotýždňový summit nenájde riešenie krízy.
Krajiny G20 v komuniké zo summitu naliehajú na eurozónu, aby „na odvrátenie nákazy maximalizovala využitie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Predstavitelia EÚ tvrdia, že ďalším najpravdepodobnejším využitím EFSF bude to, že investorom, ktorí nakupujú dlhopisy problémových štátov eurozóny, poskytne čiastočné poistenie strát. Ide tak o krok, ktorý by mal stabilizovať trhy.