Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Thomas John Sargent (vpravo) a Christopher Sims za ich vedecký výskum o vzťahu medzi politickými opatreniami a ich dopadom na hospodárstvo. Oznámila to dnes v Štokholme Kráľovská švédska akadémia.
Sargent a Sims vyvinuli metódy na zistenie toho, ako sú hrubý domáci produkt a inflácia ovplyvnené dočasným zvýšením úrokových sadzieb, alebo naopak znížením daní. Skúmali tiež, čo sa stane, keď centrálna banka trvale zmení inflačné zacielenie, alebo keď vláda zmení svoje zámery pre vyrovnaný rozpočet.
Laureáti ceny si príslušný diplom, medailu a šek na desať miliónov švédskych korún (asi 1,12 milióna eur) prevezmú na slávnostnom odovzdávaní cien 10. decembra, vo výročný deň úmrtia švédskeho vynálezcu Alfreda Nobela. Na základe jeho odkazu sú oceňované osobnosti, ktoré sa zaslúžili o mier, vedci a literáti.
Absolútnu väčšinu nositeľov ocenenia tvoria americkí ekonómovia. Vlani sa oň podelili Američania Peter Diamond, Dale Mortensen a grécko-cyperský Brit Christopher Pissarides za vývoj teórie, ktorá vysvetľuje ako ekonomická politika a regulácia ovplyvňujú trh práce a prečo napríklad vysoká podpora ľuďom bez práce vedie k vyššej nezamestnanosti a dlhšiemu hľadaniu práce.
Nobelova cena za ekonómiu nepatrí medzi pôvodné ceny určené Nobelom v jeho závete z roku 1895. Založila ju až v roku 1968 na Nobelovu pamiatku švédska centrálna banka Sveriges Riksbank.