Predstavitelia Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) v stredu pricestovali do Atén, aby zhodnotili plnenie úsporného programu a prípadne odsúhlasili uvoľnenie ďalšej tranže pre krajinu, pričom na ten istý deň grécke odbory vyhlásili generálny štrajk proti úsporným opatreniam. Grécko sa minulý rok dohodlo s EÚ a MMF na mimoriadnom úverovom balíku v sume 110 mld. eur, ktorý krajinu zachránil od bankrotu. V súčasnosti sa rozhoduje o uvoľnení piatej tranže z balíka v sume 12 mld. eur. Grécko bude potrebovať v blízkej dobe na svoje financovanie 13,7 mld. eur, a ak EÚ a MMF neodsúhlasia uvoľnenie ďalšej tranže z mimoriadneho úveru, krajina sa dostane do situácie rovnajúcej sa bankrotu.
Rok od získania mimoriadneho balíka pomoci sú investori presvedčení, že pomoc Grécku nie je dostatočná, a ak mu zahraniční veritelia neposkytnú ďalšie prostriedky bude musieť reštrukturalizovať svoj dlh, čo by negatívne zasiahlo aj súkromných držiteľov gréckych dlhopisov. Vládni predstavitelia krajín eurozóny vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej tvrdia, že pred tým, ako podniknú ďalšie opatrenia, čakajú na výsledky misie EÚ a MMF v
Ďalší generálny 24-hodinový štrajk a masové protesty sú odpoveďou na nové škrty v rozpočte, ktoré má parlament odhlasovať do konca mája. Akciu zvolal najväčší odborový zväz GSEE spolu s odbormi verejného sektora ADEDY. GSEE vo vyhlásení uviedla, že štrajk je vyjadrením „ostrého protestu proti nespravodlivej a krutej politike vlády, ktorá spôsobila nárast nezamestnanosti, porušuje pracovné právo a plytvá národným bohatstvom, pričom nedokáže zastaviť recesiu“.