Slovenské hospodárstvo po oživení rastu v roku 2010 čaká zrejme spomalenie dynamiky. Na svedomí to zrejme bude mať stále zaostávajúca domáca spotreba a fiškálna konsolidácia. Ťahúňom by mal byť naopak priemysel, ktorý je ťahaný silným zahraničným dopytom. „Maloobchod a sektory zamerané na domácich spotrebiteľov by sa mali postupne odrážať od dna, avšak asi budú stále zaostávať. Pomôcť by im malo očakávané zlepšovanie situácie na trhu práce, pribrzdiť naopak fiškálna konsolidácia,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Kým za minulý rok očakávajú bankoví analytici rast hospodárstva na úrovni 4 %, pre tento rok sú ich prognózy o 0,5 percentuálneho bodu nižšie. Ešte konzervatívnejšie odhady majú aktuálne Národná banka Slovenska a ministerstvo financií. Centrálna banka v tomto roku predpovedá rast ekonomiky o 3 % a rezort financií o 3,3 %.
Skutočnosť, že pri spomalení rastu bude hrať významnú úlohu práve upratovanie verejných financií priznáva aj rezort financií a národná banka. A tento faktor sa stal aj častým argumentom opozície proti prvému rozpočtu vlády Ivety Radičovej. Podľa analytikov je však skresávanie schodku v súčasnosti nevyhnutné. „Jedným z faktorov, ktoré pravdepodobne budú tlmiť rast ekonomiky a tým krátkodobo aj trh práce, je pripravovaná fiškálna konsolidácia. Tá je však v situácii, keď je slovenský primárny deficit verejných financií, teda bez splátok úverov, jedným z najvyšších v rámci Európy, viac než nevyhnutná,“ konštatoval analytik VÚB banky Andrej Arady.
Prognózovanie vývoja hospodárstva však stále podľa analytikov zostáva relatívne problematické. „Zatiaľ ostáva rizikom, aký výrazný bude dopad fiškálnej konsolidácie u nás a v zahraničí na ekonomický rast,“ konštatuje Mušák. Slovensko by sa však aj napriek spomaleniu rastu v roku 2011 malo udržať medzi najrýchlejšie rastúcimi ekonomikami v rámci Európskej únie. Po 4,7-percentnom prepade v roku 2009 a oživení rastu o rok neskôr na očakávanej úrovni 4 % by malo podľa odhadov hospodárstvo Slovenska v roku 2011 stúpnuť o vyše 3 %.