Takmer polovicu pridanej hodnoty v slovenskej ekonomike vytvoria podniky so zahraničným kapitálom. Konštatuje to v analýze, ktorá vychádza z údajov Eurostatu, UniCredit Bank Slovakia. „Transformácii krajín strednej Európy z riadenej na trhovú ekonomiku významne napomohol prílev zahraničných investícií. Podniky pod zahraničnou kontrolou sa v súčasnosti podieľajú na pridanej hodnote v Maďarsku takmer 47 %, na Slovensku 44 % a v Českej Republike 40 %,“ uvádza sa v analýze. Naproti tomu napríklad v Slovinsku je tento podiel iba 20 %.
Investície na Slovensko prúdia najmä z krajín Európskej únie. „Nie je teda prekvapivé, že viac ako tri štvrtiny pridanej hodnoty podnikov pod zahraničnou kontrolou vyprodukovali práve podniky ovládané kapitálom z krajín únie,“ uvádza UniCredit Bank. Najväčší podiel na vyprodukovanej pridanej hodnote mali podniky s nemeckou účasťou, a to 8 %. Nasledovali firmy s holandským kapitálom s 7 %, talianskym 5 %, rakúskym 4 %, franúzskym 2 % a rovnako dvojpercentný podiel tvorili aj firmy s českým kapitálom.
Podniky ovládané zahraničným kapitálom z krajín Európskej únie sa tak spolu podieľajú na tvorbe pridanej hodnoty na Slovensku 34 %. Z mimoeurópskych krajín majú významnejší podiel len USA s 5 % a Južná Kórea s 1 %. Podniky pod kontrolou zahraničného kapitálu majú spravidla vyššiu produktivitu práce ako domáce podniky. Inak tomu nie je ani na Slovensku. Kým na celkovej zamestnanosti na Slovensku sa podniky kontrolované zahraničným kapitálom podieľajú 32 %, na pridanej hodnote až 44 %. Produktivita práce v podnikoch kontrolovaných zahraničným kapitálom je tak o 65 % vyššia.