Deväť prevažne východoeurópskych členských štátov EÚ vrátane Slovenska vyzvalo Európsku komisiu na zmenu pravidiel pri výpočte výšky verejných dlhov s cieľom zohľadniť náklady reforiem dôchodkových systémov. Informovalo o tom v utorok maďarské ministerstvo hospodárstva .
„Deväť členských štátov EÚ sa na základe iniciatívy Poľska spoločne obrátilo na prezidenta Európskej rady a európskeho komisára pre hospodárske a menové záležitosti … (so žiadosťou) o zohľadnenie reformných nákladov v tých štátoch, ktoré uskutočnili dôchodkové reformy,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. List podpísali ministri financií Litvy, Lotyšska, Bulharska, Švédska, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Poľska a Českej republiky.
Maďarsko, podobne ako viaceré krajiny, o ktoré sa rozšírila EÚ v roku 2004 a 2007, uskutočnilo dôchodkovú reformu založenú na systéme súkromných dôchodkových účtov. Platby do súkromných fondov však vytvárajú schodok vo verejných penzijných systémoch, ktorý musí sanovať štát, čo prispieva k zvyšovaniu rozpočtových deficitov. „(Reforma z roku 1997) bola prijatá s cieľom zabezpečiť dlhodobú životaschopnosť penzijného systému. Rozpočtové dopady reformy sa preto musia odraziť na pravidlách (výpočtu verejných dlhov),“ uviedlo maďarské ministerstvo financií.
Európska komisia v utorok uviedla, že žiadosť skupiny členských krajín o zohľadnenie nákladov dôchodkových reforiem v rozpočtových pravidlách EÚ je „relevantná“. Komisia návrh analyzuje a odpoveď pripraví ešte pred najbližším stretnutím ministrov financií, ktoré sa uskutoční 6. septembra, uviedol hovorca komisie Amadeu Altafaj. Komisia podľa neho nemá v tejto otázke jasnú pozíciu, uvedomuje si však, že problémom sa treba zaoberať.