ČLÁNOK




Problém s daňovými rajmi je podľa MF potrebné riešiť globálne
8. februára 2010

Problém daňových rajov je podľa Ministerstva financií SR celosvetovým problémom a preto prijatie zásadných opatrení v tejto oblasti musí byť riešené na globálnej úrovni, minimálne na úrovni Európskej únie (EÚ). Legislatíva v oblasti výmeny daňových informácií na Slovensku je podľa hovorcu rezortu Miroslava Šmála plne harmonizovaná s európskymi pravidlami a prípadné ďalšie opatrenia musia byť prijaté najprv na európskej úrovni a až následne v jednotlivých krajinách. Rezort financií však pripúšťa prípadné menšie úpravy týkajúce sa právnických osôb prostredníctvom zmeny zákona o dani z príjmov. Ten sa podľa Šmála novelizuje jeden až dvakrát ročne a ak by sa prijalo nejaké rozhodnutie o zmene pravidiel, tak by sa to udialo v rámci niektorej z noviel.

Keďže je v súčasnosti problém presunu kapitálu do daňových rajov podľa ministerstva financií vážny, rezort situáciu „priebežne monitoruje“. „Zatiaľ to nie je v stave, že by sa v krátkej dobe mali prijať zásadné opatrenia. Je to v štádiu rokovaní,“ uviedol na margo riešenia tejto otázky na celoeurópskej úrovni pre agentúru SITA Šmál.

Prípadné zmeny v oblasti výmeny informácií, ktoré by mohli pomôcť odhaliť prípady tzv. prania špinavých peňazí pripustil v nedeľu premiér Robert Fico. „Chcem navštíviť Švajčiarsko, chcem, aby sme jednoznačne našli nový spôsob právnej úpravy výmeny informácií v tejto oblasti, pretože potom nás naďalej budú strašiť konkrétne účty, napríklad v súvislosti s tunelovaním tunela Branisko, kde sa peniaze fakturovali fiktívne a posielali sa na účty štyroch ľudí, ktorí sú z SDKÚ,“ uviedol Fico v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

Záujem slovenských firiem o presun sídla do daňových rajov pritom vlani výraznejšie vzrástol. Podľa analýzy Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA), sa počet vlastníkov slovenských firiem, ktoré pochádzajú z destinácií považovaných za daňové raje, v minulom roku zvýšil o 27 % na 2 443. To predstavuje 1,56 % zo 157 000 firiem pôsobiacich na Slovensku. K najatraktívnejším daňovým rajom pritom patrí Holandsko, Cyprus, Luxembursko a najväčší relatívny prírastok vlani zaznamenali Seychellské ostrovy či Lichtenštajnsko. K týmto záverom dospela ČEKIA na základe analýzy údajov z obchodného registra. Podobný vývoj zaznamenala aj Česká republika, kde podiel firiem kontrolovaných z daňových rajov dosiahol v minulom roku 11 143, čo predstavuje 3,45 % z celkového počtu firiem a medziročný nárast o 24 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS