Európska komisia (EK) údajne tlačí na belgicko-francúzsku finančnú skupinu Dexia, aby sa náhradou za prijímanie štátnej pomoci vzdala svojho zahraničného podnikania, vrátane toho slovenského. Píše to v utorňajšom vydaní belgický denník De Standaard. Podľa denníka chce komisia od Dexie, aby okrem iného ukončila aktivity v krajinách, kde má v súčasnosti menšie trhové podiely, ako sú Japonsko, USA, Veľká Británia či Slovensko.
V ohrození však majú byť aj talianska banková pobočka Dexie Crediop a taktiež španielske pobočky skupiny. Vysoká pravdepodobnosť predaja má byť najmä pri talianskej dcére. „V Taliansku sú stále významné problémy s financovaním, vklady nepostačujú na financovanie aktivít. To znamená, že Dexia je príliš odkázaná na medzibankové pôžičky,“ uvádza De Standaard s tým, že takto sa vyjadrilo viacero zdrojov.
Predávať by sa údajne mala aj turecká pobočka Denizbank, aj keď spoločnosť bola tvrdo proti. Hovorca Európskej komisie Jonathan Todd označil článok v belgickej tlači za „predčasnú špekuláciu“. Centrála Dexie správu nekomentovala. Komisia predtým uviedla, že o Dexii rozhodne do konca februára.
Dexia dostala finančnú injekciu 6,4 mld. eur od Francúzska, Belgicka, Luxemburska a kľúčových akcionárov v septembri 2008. Neskôr získala aj štátne garancie na jej nové pôžičky a na krytie rizikovejších cenných papierov naviazaných na tzv. subprime hypotéky. Problémom Dexie bolo, že veľká časť jej dlhodobých pôžičiek sa kryla krátkodobými medzibankovými úvermi, teda na trhu, ktorý počas globálnej finančnej krízy vyschol.
Skupina Dexia v minulom roku vyrobila stratu 3,3 mld. eur. V rokoch 2009 až 2011 avizovala šetrenie na úrovni 600 mil. eur zrušením zhruba 1 500 pracovných miest.
Dexia banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993, pôvodne pod názvom Prvá komunálna banka, pod ktorým vystupovala do konca roka 2003. Finančná skupina Dexia sa stala majoritným akcionárom Dexia banky Slovensko v máji 2000. Rozhodujúcim akcionárom banky je rakúska Dexia Kommunalkredit Bank, ktorá vlastní 85,5 % akcií.