Rast bankového sektora v strednej a východnej Európe vlani spomalil. Spôsobila to globálna hospodárska kríza a jej vplyv na rastúci podiel klasifikovaných úverov ako aj slabšej likvidity. Vyplýva to z poslednej edície analýzy stredoeurópskeho bankového sektora, ktorú vypracovali analytici Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) a Raiffeisen Centrobank AG (RCB). „V roku 2008 bankové aktíva v strednej a východnej Európe vykázali medziročný nárast o takmer 25 %, čo znamenalo spomalenie z 31-percentného rastu v roku 2007. Na konci roka 2008 tak bankové aktíva v regióne predstavovali 1,772 mld. eur keď vzrástli o 353 mil. eur,“ uvádza sa v analýze, ktorá mapovala vývoj v bankovom sektore na 15 trhoch strednej Európy, juhovýchodnej Európy a bývalého Spoločenstva nezávislých štátov. Ako sa však dodáva v analýze, v tomto roku možno očakávať naopak značný pokles bankového sektora v regióne, keďže už v poslednom štvrťroku minulého roka sa aktíva bánk výrazne prepadávali. „Kým v roku 2009 očakávame pokles celkových aktív v sektore, náš aktualizovaný prognostický model predpokladá, že by mohli opäť vzrásť o zhruba 10 % v roku 2010,“ dodáva senior analytik RZB a spoluautor analýzy Walter Demel.
V poradí najväčších bankových hráčov v stredo a východoeurópskom regióne sa však vlani nič nezmenilo. Naďalej podľa štúdie najväčší trhový podiel v krajinách tohto regiónu drží talianska banková skupina UniCredit, ktorej trhový podiel však klesol z 6,4 % v roku 2007 na 6 % v minulom roku. Na ďalších dvoch priečkach svoje pozície uhájili rakúske spoločnosti. Skupina Raiffeisen zaznamenala v minulom roku v strednej a východnej Európe 4,7-percentný podiel, čo ju radilo na druhú pozíciu a tretiu priečku obsadila s podielom na trhu vo výške 4,4 % banková skupina Erste Bank. Karty na trhu sa však môžu zamiešať už v blízkej budúcnosti, kedy by podľa štúdie mohla nastať ďalšia vlna bankových akvizícií. Zostáva nejasné, v akých cenových reláciách budú schopní predávajúci a kupujúci pri akvizíciách dospieť k dohode. „Súčasné ceny na trhu zvyčajne reflektujú významné zhoršenie v kvalite bankových aktív, potenciálu príjmov a taktiež zhoršenie strednodobých makroekonomických výhľadov. Kým predvídateľnosť týchto faktorov bude extrémne krátka, bude tiež menej potenciálnych kupcov bankových aktív,“ dodal spoluautor analýzy a šéf divízie Company Research v RCB Stefan Maxian.
RZB sa v strednej a východnej Európe orientuje predovšetkým na korporátne a retailové bankovníctvo a jej najdôležitejšími trhmi sú Ukrajina a Rusko, po nich nasleduje Rumunsko, Slovensko, Poľsko a Srbsko. Raiffeisen International Bank – Holding AG je majoritným akcionárom slovenskej Tatra banky s podielom na hlasovacích právach vo výške 72,4 %.