Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je pripravený na možnosť vzniku ďalšej plynovej krízy. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta, spoločnosť vie v prípade prerušenia dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu zabezpečiť jeho dodávky pre všetkých odberateľov na Slovensku, vrátane priemyselných odberateľov bez obmedzení. „Už v januári SPP podnikol kroky k reálnej diverzifikácii, či už v oblasti technickej alebo obchodnej. SPP môže v prípade opakovania krízy zabezpečiť normálne dodávky zemného plynu vďaka zásobám zemného plynu v zásobníkoch, schopnosti okamžite spustiť reverzný chod z ČR na Slovensko, a vďaka obchodným dohodám so zahraničnými akcionármi E.ON Ruhrgas a GDF Suez, ktorí ponúkli dodávky zemného plynu z vlastných zdrojov pre SPP,“ dodal Šebesta. SPP podľa neho zároveň pracuje na uzavretí zmlúv o dodávkach plynu z iného ako z ruského zdroja. „Naším cieľom je, aby tento zdroj pokryl najmenej 10 percent ročnej spotreby zemného plynu na Slovensku,“ konštatoval Šebesta.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev varoval, že plynová kríza je znova na spadnutie. Ruský prezident v piatok uviedol, že má pochybnosti o schopnosti Ukrajiny platiť za ruské dodávky zemného plynu. Rusko odmietlo návrh Ukrajiny na odloženie platby vo výške 5 mld. USD z poplatkov za uskladnenie plynu. Ruský premiér Vladimir Putin odmietol návrh ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej, na základe ktorého by Kyjev kupoval plyn do svojich uskladňovacích zariadení na výmenu za poplatky, ktoré Moskva zaplatí za transfer plynu cez ukrajinské územie. Putin v piatok obvinil ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka z vytvárania problémov vo vzájomnom obchode so zemným plynom. Ako uviedol po rokovaní s Juliou Tymošenkovou v rámci stretnutia premiérov bývalých sovietskych republík v kazašskej Astane, situácia „sa nanešťastie zhoršila“. Poukazoval pritom na Juščenkov odpor voči navrhovanému systému, podľa ktorého by mala Ukrajina platby za dovážaný plyn čiastočne vyrovnávať z vopred uhrádzaných ruských poplatkov za tranzit. Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v piatok na tlačovej konferencii počas summitu EÚ-Rusko v Chabarovsku povedal, že vzájomná dôvera medzi oboma stranami by sa mohla obnoviť, ale upozornil, že by nemali nastať ďalšie narušenia dodávok zemného plynu z Ruska.
Prvá plynová kríza zasiahla Slovensko v januári tohto roka. Zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili v noci z utorka 6. januára na stredu 7. januára. Ruský energetický gigant Gazprom v utorok 6. januára drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu. V chladnej zime viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska bola postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.