Bankový sektor v Slovenskej republike je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zdravý, ziskový a dostatočne kapitálovo vybavený. Centrálna banka takto reagovala na štvrtkové zníženie výhľadu ratingu slovenského bankového sektora zo stabilného na negatívny. Slovenským bankám podľa NBS od začiatku roku rastie kapitálová primeranosť, pomer úverov k vkladom je mimoriadne priaznivý, štandardy riadenia rizík v bankách sú porovnateľné s tými v Európskej únii a za poklesom zisku bankového sektora v minulom roku stál predovšetkým vstup do eurozóny. „Napriek tomu, že správa agentúry Moody’s upozorňuje na niektoré riziká, ktoré súvisia s celosvetovou hospodárskou krízou, vyznieva pre bankový sektor v SR v porovnaní s inými krajinami strednej a východnej Európy pozitívne,“ dodáva centrálna banka.
Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service vo štvrtok zmenila výhľad slovenského bankového systému zo stabilného na negatívny. Tento krok odzrkadľuje očakávanie agentúry, že pokles slovenskej ekonomiky pravdepodobne prispeje k významnému oslabeniu finančných a úverových fundamentov bankového sektora. „Negatívny výhľad pre slovenský bankový systém vyjadruje to, aký stav fundamentálnych úverových podmienok v systéme agentúra očakáva v najbližších 12 až 18 mesiacoch,“ uviedla Moody’s. Zhoršenie podnikateľského prostredia sa podľa ratingovej agentúry ukázalo rýchlejšie a dramatickejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Predpokladáme však, že slovenský bankový systém patrí k tým odolnejším v rámci bankových systémov strednej a východnej Európy.
Negatívny výhľad je založený na revidovanom predpoklade agentúry Moody’s, podľa ktorého rýchle oslabenie ekonomického prostredia vedúce k recesii v roku 2009 a rastúcej miere nezamestnanosti na Slovensku, ktoré v najlepšom prípade vystrieda v roku 2010 mierne zotavenie, vyvolá silný tlak na ziskovosť bánk a potenciálne aj na kapitálovú primeranosť vzhľadom na zhoršenie kvality aktív a slabšiu schopnosť tvoriť zisk. Moody’s dodáva, že bankový systém na Slovensku je považovaný za stabilnejší ako v niektorých iných krajinách strednej a východnej Európy a je podporovaný dobrou likviditou a menšou rizikovosťou v porovnaní s mnohými inými bankovými systémami v regióne. Výhodou Slovenska je aj to, že po prijatí eura na začiatku roka 2009 sú úvery a bankové záväzky v cudzej mene zanedbateľné, pričom aj v minulosti boli relatívne malé.