Mladé európske trhové ekonomiky by nemali jednostranne prijímať európsku menu, pretože by to podkopalo dôveru voči euru, povedal v pondelok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotný. V rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že takáto voľba, ktorú podľa denníka Financial Times navrhol Medzinárodný menový fond (MMF), by veľmi zväčšila ekonomické rozdiely v rámci eurozóny.
„Nie je to realistické. Členstvo v Európskej menovej únii má veľmi jasné pravidlá a tieto pravidlá sa musia dodržiavať,“ povedal Nowotny. „Z ekonomického pohľadu by to nebol dobrý signál pre dôveru … voči euru.“ „Prijatie všetkých ostatných krajín Európskej únie (EÚ) by podstatne zväčšilo ekonomické rozdiely v rámci eurozóny a odporovalo by to podmienkam o ktorých sa v minulosti rozhodlo,“ dodal. Nowotny ďalej povedal, že by bolo možné urýchlené prijatie nových trhových ekonomík do mechanizmu výmenných kurzov (ERM-2), v rámci ktorého sa hodnota národných mien voči euru musí udržiavať v pevnom pásme. Dodal však, že si musia byť vedomé rizík. „Musíte si byť vedomý toho, že vstup do ERM-2 a zodpovednosť za udržiavanie stabilného výmenného kurzu by mohli byť pozvánkou na špekulácie proti vašej mene,“ povedal.
Nowotný okrem toho poznamenal, že kríza v bývalých socialistických krajinách nie je menovou krízou alebo krízou spôsobenou hospodárskym poklesom, proti ktorému sa musí bojovať stimulačnými opatreniami a ktorú musí riešiť Európska únia ako celok. Pokiaľ ide o bankový sektor v strednej a východnej Európe, Nowotny uviedol, že problémy so zlými úvermi v ňom vznikli pre hospodárske spomalenie a nie pre problém toxických aktív alebo stratu likvidity ako v prípade západných bánk. „Nejde o problém toxických aktív, ide o problém makroekonomického vývoja. Ak stabilizujete ekonomiku, stabilizujete bankový systém,“ dodal.