Slovenské hospodárstvo by podľa najnovších odhadov rezortu financií malo rásť v tomto roku 2,4-percentným tempom. Uviedol to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu minister financií Ján Počiatek, čím potvrdil neoficiálne medializované informácie z utorka. Zároveň pripustil, že v prípade horšieho vplyvu spomalenia hospodárskeho rastu na verejné financie nie je vylúčené ani ďalšie prehlbovanie rozpočtového deficitu. „Prioritou je zmysluplným spôsobom stimulovať ekonomiku a dopadnúť čo najlepšie z titulu deficitu, ale samozrejme aj tie možnosti šetrenia sú obmedzené, pretože nemôžeme ohroziť fungovanie štátu ako takého. Určite uvažujeme nad tým, kde by sa ušetriť dalo a v krajnom prípade budeme musieť siahnuť samozrejme aj na deficit,“ povedal Počiatek. Po poslednej revízii prognózy tohtoročného hospodárskeho rastu ministerstvom financií na 4,6 % pritom koaliční lídri ohlásili dohodu na navýšení rozpočtovaného deficitu verejných financií pre rok 2009 na 2,1 %.
Aj nové prognózy rezortu financií však obsahujú riziká, predovšetkým smerom nadol. Tie vyplývajú predovšetkým z možného ďalšieho oslabenia zahraničného dopytu, na ktorom je slovenská ekonomika závislá. „V prípade ak sa toto externé prostredie zmení, samozrejme, že na to budeme musieť reagovať. Sme jednou z najotvorenejších ekonomík a sme plne závislí na zahraničnom dopyte. Ak ten poklesne, tak sa ten problém u nás samozrejme prehĺbi,“ povedal Počiatek. Riziká skôr na strane spomalenia rastu vidia aj analytici. „Náš odhad sa po poslednom prehodnotení nachádza na úrovni 2,6 %. Pod vplyvom ďalších správ ohľadom krízy a jej dopadov na ekonomiku eurozóny a teda aj Slovenska však nevylučujeme ďalšie úpravy odhadu, a to s najväčšou pravdepodobnosťou smerom nadol,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Eva Sárazová. Podobné odhady na úrovni troch percent a nižšie majú v súčasnosti aj ostatné banky oslovené agentúrou SITA, rovnako však pripúšťajú riziká ďalšieho zníženia.
Pomalší hospodársky rast sa pritom podpíše aj na príjmovej stránke rozpočtu. Suma by pritom mohla byť podobná, ako oznámil rezort financií po prvej revízii hospodárskeho rastu na 4,6 %, teda približne 330 mil. eur. „Pri nami odhadovanom raste ekonomiky pre tento rok na úrovni 2,6 % by mohlo prísť k zníženiu príjmov do verejného rozpočtu o zhruba 320 až 330 mil. eur,“ uviedla Sárazová. Podľa analytikov tak ak vláda chce udržať deficit rozpočtu verejnej správy pod troma percentami, bude musieť zrejme škrtať aj na strane výdavkov. „Možno konštatovať, že ak vláda bude chcieť naozaj udržať deficit verejných financií pod troma percentami, tak ako nedávno proklamovala, nevyhne sa zrejme vzhľadom na zvýšené riziká smerom nadol pre odhad rastu hrubého domáceho produktu ďalším revíziám na strane výdavkov. Inými slovami, vláda bude musieť byť pripravená šetriť a pristúpiť k škrtaniu výdavkov aj počas roka,“ dodal analytik VÚB banky Martin Lenko.
Ministerstvo financií si je však podľa Počiatka vedomé, že nekontrolované prudké navyšovanie deficitu by mohlo krajinu dostať do problémov, a preto sa bude musieť aj šetriť. „Priestor na financovanie vlád sa celosvetovo stáva obmedzeným, preto nejaké úplne bezbrehé navyšovanie deficitu rozpočtu určite nie je možné a určite to nie je cesta, ktorou by sme sa chceli uberať,“ povedal minister. Ako dodal, Slovensko je však aj v tomto smere v lepšej situácii, ako možno jeho susedné štáty. „Štruktúra nášho dlhu je veľmi zdravá. Takže našťastie oproti iným krajinám aj z regiónu my tento problém nemáme, ako ufinancovať verejné financie,“ uviedol Počiatek. Na druhej strane však podľa neho najprv treba zistiť, koľko je vôbec Slovensko schopné ušetriť. To by mali na ministerstve financií vedieť zhruba do polovice februára. „Teraz prechádzame položku po položke za všetky rozpočtové kapitoly,“ konštatoval Počiatek.
Národná banka Slovenska v utorok zrevidovala svoj odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 2,1 %. Ešte v decembri pritom zverejnila svoje odhady s predpokladaným rastom 4,7 %. Tieto však musela kvôli vývoju v posledných týždňoch mimo štandardného predikčného procesu upraviť. „Súčasný makroekonomický vývoj a napĺňanie rizík identifikovaných v decembrovej predikcii najmä v oblasti vývoja globálneho dopytu naznačuje potrebu revidovať naše odhady vývoja ekonomiky v roku 2009,“ konštatuje centrálna banka. Ďalšia riadna pravidelná strednodobá predikcia NBS by pritom mala byť zverejnená až v marci.