Americkí senátori v stredu schválili plán pomoci kolabujúcemu finančnému sektoru krajiny v hodnote 700 miliárd dolárov. Za záchranný plán hlasovalo 74 senátorov, proti bolo 25. Plán musí schváliť aj Snemovňa reprezentantov, ktorá ho v pondelok odmietla. Lídri republikánov a demokratov sa snažia presvedčiť dostatok odporcov finančnej pomoci, aby snemovňa plán do piatka schválila.
Pomoc je zameraná na obnovenie likvidity na finančných trhoch a oživenie kolabujúcej ekonomiky prostredníctvom investície, ktorou by mala vláda vykúpiť cenné papiere spojené s hypotékami a ďalšími problémovými aktívami od finančných spoločností.
Bush žiadal schválenie záchranného plánu
Americký prezident George W. Bush v stredu povedal, že hospodárstvo USA „žiada“, aby Snemovňa reprezentantov nasledovala Senát a schválila finančný záchranný plán v objeme 700 miliárd dolárov. „Americký ľud očakáva a naše hospodárstvo žiada, aby snemovňa schválila tento dobrý návrh tento týždeň a poslala ho na môj stôl,“ uviedol Bush vo vyhlásení po tom, ako Senát schválil záchranný plán pomerom hlasov 74 k 25. „Návrh, ktorý Senát schválil, je dôležitý pre finančnú bezpečnosť každého Američana,“ dodal. „Som presvedčený, že so zlepšeniami, ktoré Senát urobil, členovia oboch strán v snemovni môžu túto legislatívu podporiť.“
Snemovňa reprezentantov by mohla o návrhu hlasovať už v piatok. Pomoc je zameraná na obnovenie likvidity na finančných trhoch a oživenie kolabujúcej ekonomiky prostredníctvom investície, ktorou by mala vláda vykúpiť cenné papiere spojené s hypotékami a ďalšími problémovými aktívami od finančných spoločností. Po tom, ako snemovňa návrh v pondelok odmietla, nastal na finančných trhoch prudký pokles.