Bohaté krajiny musia zvýšiť svoje príspevky desaťnásobne
Na zasadaní FAO, ktoré sa uskutoční od utorka do štvrtka, budú svetoví lídri diskutovať o zabezpečení cien a množstva potravín vo svete
Bohaté krajiny musia dramaticky zintenzívniť svoju pomoc pre poľnohospodársky rozvoj a pre zastavenie rastu cien potravín. V rozhovore uverejnenom v pondelok v denníku Financial Times to povedal šéf Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Jacques Diouf.
Diouf v rozhovore uviedol, že by sa pomoc určená pre zvýšenie úrovne výroby v rozvojových krajinách mala zvýšiť desaťnásobne, teda na 19,3 miliárd eur za rok. „Jedinou cestou von z tejto krízy je zvýšenie výroby jedla, obzvlášť v chudobných krajinách,“ povedal riaditeľ FAO pre denník. O rastúcich cenách potravín povedal: „Dotýka sa to každej krajiny na svete.“
Na zasadaní FAO, ktoré sa bude konať od utorka do štvrtka, budú svetoví lídri diskutovať o zabezpečení cien a množstva potravín vo svete. Tento problém už rozpútal nepokoje v mnohých krajinách.
Diouf doslova uviedol, že po prvý raz za ostatných 25 rokov vyvolávajú rekordné ceny potravín nevyhnutnosť ekonomických a politických podnetov smerujúcich k stimulácii investícii v sektore poľnohospodárstva.
Tieto zvýšené investície majú kritický význam nie iba z dôvodu riešenia aktuálnej potravinovej krízy vo svete – FAO vo svojich analýzach totiž vychádza zo záveru, že do roku 2050 je potrebné zdvojnásobiť výrobu potravín, aby sa vykryli potreby zvyšujúcej sa populácie v globálnom meradle, počet obyvateľov planéty má v časovom horizonte 2050 dosiahnuť 9 miliárd ľudí, v porovnaní s terajšími 6 miliardami.
Ceny potravín sa v uplynulých dvoch rokov zvýšili o 71%.
Na summite FAO v Ríme sa očakáva tvrdá diskusia ohľadne výroby biopalív, geneticky modifikovaných potravín a organizmov, ale aj exportných obmedzení.