Predpovede Svetovej banky na tento rok
Zväčšila sa neurčitosť, ktorá sa týka globálneho rastu a finančných trhov
V svojej každoročnej prognóze Svetová banka predpovedá, že v tomto roku svetová ekonomika bude druhý rok po sebe rásť pomalším tempom kvôli zhoršeniu úverových podmienok a zvýšeniu cien ropy, ktoré negatívne ovplyvnia ekonomickú expanziu USA, Japonska a Európy.
Tempo rastu svetovej ekonomiky v roku 2008 dosiahne 3,3 %, predpokladajú ekonómovia Svetovej banky. Predbežné hodnotenie rastu ekonomiky v uplynulom roku predpokladá jej rast o 3,6 % a údaje Svetovej banky za rok 2006 hovoria, že globálny rast ekonomiky bol 3,9 %.
Najväčšia ekonomika sveta by mala v tomto roku dosiahnuť rast 1,9 %, v porovnaní s 2,2 % v minulom roku. HDP Japonska sa zväčší o 1,8 % a Európy o 2,1 %.
Ekonóm Svetovej banky Elliot Riordan vyhlásil: „Všetko sa veľmi zmenilo. Zväčšila sa neurčitosť týkajúca sa globálneho rastu a finančných trhov.“
Čína, India a iné rozvojové krajiny pomôžu svet udržať pred hlbším pádom. Čínsky hrubý domáci produkt bude rásť najrýchlejšie a zväčší v tomto o 10,8 % po raste o 11,8 % za minulý rok. Krajiny s novým trhom podľa prepočtov Svetovej banky sa celkove postarajú o priemerný rast 7,1 %. V minulom roku rástli o 7,4 %.
Svetová banka znížila predpovede rastu v porovnaní s predchádzajúcimi očakávaniami z mája 2007, keď predpovedala rast svetovej ekonomiky o 3,6 %. Vtedy experti tejto medzinárodnej finančnej inštitúcie predpokladali, že ekonomika USA porastie o 3 %, Japonska o 2,4 % a Európy o 2,2 %.
Riordan dúfa, že USA pomôže „silný rast exportu“, avšak v prognóze Svetovej banky sa poukazuje na riziko recesie v americkej ekonomike a možnú bankovú krízu.
Faktorom rizika pre svetovú ekonomiku je americký dolár, recesia v USA, prípadne „mimoriadne“ veľké zníženie úrokových mier Federálnym rezervným systémom a môže viesť k následnému veľkému poklesu americkej meny.
V roku 2009 by chcela Svetová banka vidieť rast svetovej ekonomiky na úrovni 3,6 %, pretože USA by nemali ovplyvniť chod ekonomiky krajín s novo vznikajúcimi trhmi.
VLADO BAČIŠIN