ČLÁNOK




Pri privatizácii SPP boli podľa vlády porušené viaceré zákony
9. januára 2008

Pri privatizácii SPP boli podľa vlády porušené viaceré zákony



Podľa premiéra Roberta Fica problémom pri privatizácii SPP bol najmä výber privatizačného poradcu a jeho neoprávnené odmeňovanie
 


Pri procese privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) boli podľa Vlády SR porušené viaceré zákony. „Zistili sme, že SPP bol predaný hlboko pod cenu. Zistili sme, že privatizačnému poradcovi boli vyplatené extra peniaze. Poradca dostal 31 miliónov USD za to, no čo urobil? Veď keby ste videli návrhy, ktoré boli predkladané, to ako keby ste išli predávať chladničku, ale nie SPP,“ uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico. Ako dodal, správou o privatizácii SPP, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie, sa bude na svojej najbližšej schôdzi zaoberať Národná rada SR. Vláda na základe správy o privatizácii SPP, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR, odporučila generálnemu prokurátorovi prešetriť proces privatizácie SPP a výber privatizačného poradcu, ako aj predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu vykonať kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami a majetkom štátu a Fondu národného majetku SR v procese privatizácie plynární.


Podľa premiéra Fica problémom pri privatizácii SPP bol najmä výber privatizačného poradcu a jeho neoprávnené odmeňovanie. Privatizačným poradcom pri predaji SPP bola spoločnosť Credit Suisse First Boston (CSFB). „Výber privatizačného poradcu pri privatizácii SPP bol v rozpore so zákonom,“ zdôraznil Fico. Podľa neho mandátna zmluva s privatizačným poradcom bola podpísaná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. „Poradcovi boli vyplatené tri alebo štyri sumy, na ktoré neexistujú žiadne tituly. Zistili sme uhradenie nepreukázaných výdavkov vo výške 5,79 mil. USD, čo v tom čase predstavovalo viac ako 227 mil. Sk. Ďalej sme zistili protiprávne uhradenie odmeny privatizačnému poradcovi vo výške 6,56 mil. USD, čo v tom čase bolo asi 257,5 mil. Sk,“ dodal Fico. Podľa neho poradcovi mala byť vyplatená ďalšia neoprávnená odmena, a to vo výške 4,586 mil. USD. „Spolu poradcovi za to, že poradil Vláde SR, aby z jedného uchádzača o SPP vláda vybrala jedného, si poradca nechal vyplatiť 31,536 mil. USD, čo je ďaleko cez jednu miliardu slovenských korún,“ zdôraznil Fico. Podľa neho, ak by bol vtedy vybraný privatizačný poradca, ktorý skončil vo výberovom konaní na druhom mieste, Slovensko by za poskytnutie jeho služieb zaplatilo 18 mil. USD.


Pokiaľ ide o samotný proces privatizácie nie sú podľa Fica zdokladované súťažné podmienky výberu strategického investora. „Jednoducho neexistujú žiadne doklady. Či tomu veríte, alebo neveríte neexistuje notárska zápisnica z otvárania ponúk a vyhodnotenia ponuky. Jednoducho jej niet,“ povedal Fico. Premiér poukázal aj na fakt, že uznesenie bývalej vlády hovorí o tom, že 49 % akcií SPP, ktoré predávala, má cenu 6 až 8 mld. USD, pričom minoritný balík akcií plynární sa nakoniec predal za 2,7 mld. USD. Podľa Fica v prípade predaja akcií SPP nešlo o žiadnu súťaž. „Je evidentné, že záujemca, ktorý zostal sám v súťaži, vedel že je sám, ešte predtým ako podal ponuku, vedel že vláda bude predávať, to znamená, že k tomu bola prispôsobená aj kúpna cena, ktorá bola podstatne nižšia ako ju samotná vláda odhadovala,“ doplnil Fico. Podľa neho pri privatizácii SPP treba spomenúť aj fakt, že vďaka nevykonaniu potrebných krokov vzhľadom na pohyb kurzu slovenskej koruny voči americkému doláru prišlo Slovensko o viac ako 7 mld. Sk.


Podľa premiéra je teraz predčasné hovoriť o tom, či voči niekomu bude vyvodená trestnoprávna zodpovednosť. „Vláda neriešila dnes problém, či niekto zobral alebo nezobral úplatok. Ale treba sa pozrieť, kto za celú privatizáciu zodpovedal, kto podpisoval faktúry, ako to celé prebiehalo, akú úlohu zohrávala komisia pri privatizácii, ktorú viedol vtedajší podpredseda vlády pán Mikloš,“ uviedol Fico. Premiér zdôraznil, že správa o privatizácii SPP nie je zameraná proti investorovi. „Investor si len dostatočne chránil svoje záujmy. Štát sa na to vykašľal. Naša správa sa venuje štátnym orgánom, konkrétnym politikom, ktorí boli zodpovední za priebeh privatizácie SPP. Čo bude ďalej neviem, uvidíme ako so správou naloží Národná rada SR,“ konštatoval


Minoritný 49-percentný podiel v SPP predala vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2002 konzorciu nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgasu a francúzskeho Gaz de France. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní naďalej majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS