Nové členské štáty EÚ posilnia spoluprácu v energetike
Predsedovia vlád Poľska, Českej republiky, Maďarska, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Estónska sa pri príležitosti summitu Európskej rady v Bruseli dohodli na vytvorení spoločnej stratégie v energetickej oblasti
Predstavitelia niektorých nových členských štátov Európskej únie sa dohodli na posilnení spolupráce v energetickej oblasti. Informoval o tom poľský premiér Donald Tusk. Predsedovia vlád Poľska, Českej republiky, Maďarska, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Estónska sa pri príležitosti summitu Európskej rady v Bruseli dohodli na vytvorení spoločnej stratégie v oblasti energií, ktoré dovážajú prevažne z Ruska. Ako ďalej uviedol Tusk, summit dotknutých štátov sa uskutočni pravdepodobne v septembri 2008. Štáty na ňom prerokujú spoločnú energetickú stratégiu a niekoľko projektov týkajúcich sa infraštruktúry.
Dohodu o spoločnej energetickej stratégii však podľa pozorovateľov môžu narušiť rozdielne zahraničné vzťahy s Ruskom. Napríklad Poľsko a Litva obviňujú Moskvu z toho, že využíva dodávky energií do Európy ako nástroj zahraničnej politiky a obávajú sa ruských investícií. Naopak Maďarsko vrelo privítalo investície ruského plynárenského monopolu Gazprom. Poľsko a pobaltské štáty sú tiež hlavným objektom plánov Ruska a Nemecka na výstavbu plynovodu vedúceho popod Baltské more. Záujem na dohode o spoločnej energetickej stratégii má aj Európska komisia. Podľa mnohých diplomatov jej však bránia rozdielne národné záujmy členských štátov.