Dôvera v priemysle v novembri najnižšia za 15 mesiacov
Úroveň indikátora dôvery v priemysle ovplyvnili hlavne negatívne očakávania vývoja produkcie na nasledujúce tri mesiace a mierny rast zásob hotových výrobkov
Indikátor dôvery v priemysle v novembri 2007 klesol na najnižšiu úroveň za posledných 15 mesiacov, keď oproti októbru poklesol o 2,6 na 6,7 percentuálneho bodu. Jeho úroveň ovplyvnili hlavne negatívne očakávania vývoja produkcie na nasledujúce tri mesiace a mierny rast zásob hotových výrobkov. Vyplýva to z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ).
Názory respondentov na súčasný vývoj priemyselnej produkcie sú podľa ŠÚ oproti októbrovému prieskumu pesimistickejšie, keď už druhý mesiac odhadujú pokles produkcie. V novembri sa saldo znížilo o päť bodov a dostalo sa šesť bodov pod dlhodobý priemer. Pesimistické hodnotenia sú hlavne v chemickom priemysle, kde až tretina respondentov očakáva pokles produkcie. Ostatné odvetvia najmä výroba elektrických a optických zariadení, strojov a zariadení a spracovanie dreva odhaduje zvýšenie produkcie. Saldo očakávaného celkového dopytu po priemyselnej produkcii v novembri vzrástlo o jeden bod. Pozitívne očakávania majú najmä respondenti vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. V ostatných odvetviach nenastali výraznejšie zmeny. Pesimistickí sú najmä manažéri vo výrobe výrobkov z celulózy a papiera. Respondenti, reprezentujúci 91 % produkcie, považujú celkový dopyt za dostatočný. Rast očakávajú respondenti aj v zahraničnom dopyte, keď v novembri saldo vzrástlo o šesť bodov a je osem bodov nad dlhodobým priemerom. Zlepšenie zahraničného dopytu očakávajú najmä vo výrobe výrobkov z gumy a plastov a vo výrobe inde neklasifikovanej. Zhoršenie dopytu na zahraničných trhoch očakávajú najmä spracovatelia dreva, výrobcovia potravín a celulózy a papiera. Väčšina respondentov, 88 %, považuje úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú.
Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle vzrástlo na najvyššiu úroveň od apríla 2006. Zásoby sa zvýšili hlavne vo výrobe celulózy a papiera. Nižšie zásoby sú najmä v podnikoch zaoberajúcich sa ťažbou nerastných surovín, výrobou inde neklasifikovanou a výrobou výrobkov z gumy a plastov. Za primeraný považuje stav zásob 92 % respondentov. Očakávania vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace po minulomesačnom raste poklesli o sedem bodov a dostali sa štyri body pod dlhodobý priemer. Pokles produkcie očakávajú hlavne producenti ostatných nekovových minerálnych výrobkov a vo výrobe inde neklasifikovanej. Podľa regiónov najvýraznejší pokles produkcie sa očakáva v Žilinskom kraji. V ostatných odvetviach sa na nasledujúce tri mesiace očakáva rast produkcie, a to najmä vo výrobe elektrických a optických zariadení, výrobe výrobkov z gumy a plastov, výrobe celulózy a papiera.
Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov pokračovalo aj v novembri rastom, keď sa oproti októbru zvýšilo o tri body. Zvyšovanie cien sa predpokladá vo všetkých odvetviach priemyslu. Najvýraznejší rast predpokladajú respondenti výroby koksu a rafinovaných ropných produktov, v priemysle chemickom, potravinárskom a v spracovaní dreva. Saldo zamestnanosti na najbližšie tri mesiace podľa vyjadrení respondentov v novembri vzrástlo o jeden bod. Zvyšovanie počtu zamestnancov očakávajú najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a vo výrobe elektrických a optických zariadení. Podľa veľkostnej štruktúry s prírastkom počítajú najmä podniky s počtom zamestnancov do 249, podľa regiónov v Trnavskom kraji. Znižovanie zamestnanosti očakávajú hlavne respondenti vo výrobe elektriny, plynu a vody a v textilnom priemysle. So stabilizáciou zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch počíta 63 % respondentov.