ČLÁNOK




G 8 o hypotekárnej kríze a obavách z nových trhov
21. októbra 2007

G 8 o hypotekárnej kríze a obavách z nových trhov



Kríza nesplácaných hypotekárnych úverov povedie k spomaleniu ekonomického rastu

Washington bol v uplynulých dňoch miestom stretnutia ministrov financií ekonomicky najsilnejších krajín sveta známych pod skratkou G 8. Vyhlásili, že svetová ekonomika je schopná vyriešiť problémy spojené s hypotekárnou krízou. Priznali, že krajiny, ktoré dnes určujú tempo rastu globálnej ekonomiky sú novo rozvíjajúce trhy ako Čína a Rusko. Krajiny G 8 sa obávajú, že tieto krajiny skúpia ich strategické podniky a objekty.


Na stretnutí vo Washingtone ministri financií a šéfovia centrálnych bánk krajín G 8, na ktoré pripadajú dve tretiny svetovej ekonomiky, vyhlásili, že nedávna takzvaná kríza likvidity, vyvolaná problémami spôsobenými nesplácanými hypotekárnymi úvermi, nemohla zastaviť ekonomický rast, ktorý pokračoval posledných päť rokov. „Nedávne otrasy na finančných trhoch, vysoké ceny ropy a pokles na trhoch s hypotekárnymi úvermi, budú skôr viesť k spomaleniu ekonomického rastu. Jeho fundamentálne hybné sily neoslabli, a rozvíjajúce sa trhy dodávajú kriticky dôležitý impulz svetovému ekonomickému rastu, „vyhlásili ministri financií a šéfovia centrálnych bánk.


Toto stretnutie očakávali finančníci a burzoví hráči na celom svete. Nikto si samozrejme nemyslí, že ministri financií a centrálni bankári vyriešia počas jedného stretnutia všetky problémy svetového finančného systému. Trhy sú unavené od negatívnych správ a čakajú podnet k rastu. Nikomu sa nepáči vysoká cena ropy, ktorá dosiahla historickú hranicu 90 USD za barel. Je známe, že stretnutie ministrov financií sa odohrávalo v čase pokračujúcej tendencie oslabovania kurzu amerického dolára voči ostaným voľne vymeniteľným menám.


V očakávaní stretnutia ministrov financií americká mena klesla na historické minimum. Za jedno euro sa trhu platilo 1,43 USD. Jedným z dôvodov poklesu kurzu americkej meny sú problémy v sektore bývania a jeho financovaní. Kvôli nim sa očakáva ďalšie zvýšenie základnej úrokovej miery americkým Federálnym rezervným systémom.


Je zaujímavé, že kurz amerického dolára klesol dva dni po vyhlásení amerického ministra financií Henryho Paulsona o tom, že „silný dolár je v záujme USA.“ Paulson tým reagovala na obvinenia svojich európskych kolegov, ktorí tvrdia, že USA sa nesnaží presadzovať silný dolár. Vyhlásil, že ministerstvo financií USA bude robiť politiku zameranú na konkurencieschopnosť amerického trhu. Znepokojnenie kvôli veľmi vysokému kurzu eura vo vzťahu k americkému doláru vyjadrili poprední európski politici.


Vlado Bačišin


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS