Prezident Slovenskej asociácie podnikových finančníkov Andrej Révay pozitívne hodnotí priebeh i aktuálny rozmer nedávnej medzinárodnej konferencie
Uskutočnila sa v období, kedy sú naplno rozbehnuté prípravy na prijatie eura na Slovensku, čo súvisí nielen s legislatívnym procesom, ale aj so samotnou adaptáciou jednotlivých podnikov a firiem na vstup do eurozóny, konštatoval prezident SAF v exkluzívnom rozhovore pre Profini
Pán prezident, v čom bola špecifická 5. medzinárodná konferencia Slovenskej asociácie podnikových finančníkov, ktorá sa uskutočnila začiatkom októbra v Bratislave?
– Nehovoril by som ani tak o špecifikách, a ak áno, tak určite neboli významné, či výrazné, skôr by som však podčiarkol, že 5. medzinárodná konferencia Slovenskej asociácie podnikových finančníkov – SAF potvrdila snahu asociácie o riešenie problémov priamo „na tvári miesta“ – teda na konferencii. Vybrali sme totiž také témy, ktoré rezonovali v asociácii, ale aj v jednotlivých podnikoch počas celého roka, a práve na tieto problémy sme upriamili našu pozornosť. Konkrétne mám na mysli oblasť uplatňovania IFRS, ktorá je kriticky dôležitá pre podniky a inštitúcie zostavujúce účtovnú závierku podľa IAS/IFRS štandardov, najmä z pohľadu a vo väzbe na určovanie základu dane. Ďalej bola v centre pozornosti otázka SEPA /single euro payment area/, ale aj emisné kvóty CO2 a ich finančný aspekt.
Aké hlavné momenty by ste vyzdvihli z priebehu konferencie?
– Ak mám hovoriť o nosných prvkoch 5. konferencie SAF myslím si, že nemôžeme opomenúť časový faktor. Konferencia totiž bola v období, kedy sú naplno rozbehnuté prípravy na prijatie eura na Slovensku, čo súvisí nielen s legislatívnym procesom, ale aj so samotnou adaptáciou jednotlivých podnikov a firiem na vstup do eurozóny. Nemôžem opomenúť ani to, že konferencia sa uskutočnila v čase vrcholiacich diskusií o podobe štátneho rozpočtu na budúci rok a v čase veľmi aktuálnych analýz EÚ zameraných na to, ako Slovensko plní maastrichtské kritériá. Chcem zdôrazniť, že vystúpenie guvernéra NBS pána Ivana Šramka bolo v kontexte prijatia eura nielen veľmi aktuálne, ale vo vzťahu k podnikateľskej sfére v určitom slova zmysle aj upokojujúce. Za takisto významné považujem i vystúpenie generálnej riaditeľky a členky predstavenstva VÚB, a.s., pani Eleny Kohútikovej, ktorá podčiarkla potrebu pripravenosti na zavedenie eura nielen zo strany podnikov, ale aj zo strany tvorcov legislatívy.
K dispozícii sú už závery 5. medzinárodnej konferencie, ktoré z nich sú pre SAF prioritne dôležité z krátkodobého, ale aj dlhodobejšieho časového horizontu?
– Z krátkodobého hľadiska by som vyzdvihol dva momenty – tým prvým je vplyv SAF na riešenie legislatívnych otázok vo väzbe na euro a pripravenosti podnikov na zavedenie euromeny, kde máme pripravený materiál, ktorý vznikol za pomoci a v súčinnosti so slovinskou asociáciou a môžeme ho veľmi účinne aplikovať v našich podnikoch. Druhým dôležitým momentom je pozitívna snaha MF SR v procese prípravy akéhosi „prevodového mostíka“ daňového základu podnikov, ktoré postupujú podľa štandardov IFRS.
Z hľadiska dlhodobých vplyvov oceňujem vystúpenie experta Európskej asociácie podnikových finančníkov pána Gianfranca Tabassa, ktorý naštartoval určitý veľmi dôležitý proces – v jeho rámci SAF a priamo aj podniky majú možnosť v dlhodobejšej perspektíve ovplyvňovať napríklad aj legislatívu v SR prostredníctvom vplyvu a pôsobenia Európskej asociácie na tvorbu legislatívy a smerníc EÚ. Toto považujem za skutočne dôležitý, ba nezastupiteľný prvok v činnosti Slovenskej asociácie podnikových finančníkov v budúcom období.
Prezidentovi SAF Ing. Andrejovi Révayovi sa za rozhovor poďakoval Jozef Knížat