Vojna proti terorizmu je katastrofa
Každý aspekt vojny proti terorizmu v Iraku a Afganistane je kontraproduktívny, od strát na civilných životoch až po masové zatýkanie bez súdu, tvrdí Oxford Research Group
Vojna proti terorizmu pod vedením Spojených štátov amerických je „katastrofou“ a Washington a jeho spojenci musia zmeniť svoju politiku v Iraku a Afganistane, aby sa im podarilo poraziť al-Kájdu. V správe, ktorú zverejnili v Británii v pondelok, to tvrdí nezávislý think tank, ktorý sa zaoberá globálnou bezpečnosťou. Oxford Research Group (ORG) v správe napísal, že Západ svojou stratégiou po útokoch z 11. septembra 2001 na USA, hrozbu islamského extrémizmu nepotlačil, ale dokonca ho podnecuje. „Každý aspekt vojny proti terorizmu v Iraku a Afganistane je kontraproduktívny, od strát na civilných životoch až po masové zatýkanie bez súdu. V skratke – je to katastrofa,“ píše autor správy Paul Rogers.
„Západné krajiny musia jednoducho čeliť nebezpečným chybám urobeným za posledných šesť rokov a uvedomiť si potrebu zavedenia nových politík,“ tvrdí Rogers, profesor univerzity v Bradforde. Rogers zároveň upozorňuje, že vojenský zásah proti Iránu by celú situáciu ešte viac vyostril. „Vojna s Iránom veci oveľa zhorší, nahrá priamo do rúk extrémnym elementom a v celom regióne spôsobí ešte viac násilia,“ povedal profesor a dodal: „Nech sú problémy s Iránom akékoľvek, vojne sa treba za každú cenu vyhnúť, chyby, ktoré sa už urobili, úplne zatienia dôsledky vojny s Iránom.“
Invázia do Iraku v marci 2003 pod vedením USA bola „žalostnou chybou“, ktorá vytvorila bojovú zónu pre extrémne elementy napojené na al-Kájdu alebo inšpirované jej vodcom Usámom bin Ládinom. Správa pod názvom O udržateľnej bezpečnosti: Alternatívne prístupy k vojne proti terorizmu, porovnáva súčasný stav s vzostupom mudžáhidov počas sovietskej okupácie Afganistanu v 80. rokoch. Rogers tvrdí, že USA a ich spojenci by mali lepšie pochopiť pozadie a korene al-Kájdy a jej stúpencov a systematicky ich vykoreňovať prostredníctvom politických zmien na každej úrovni. Aj keby bol Západ v tomto úspešný, zaberie minimálne desaťročie, kým sa odstránia chyby urobené doteraz. ORG odporúča stiahnutie zahraničných vojakov z Iraku a vystupňovanie diplomacie vrátane Iránu a Sýrie, väčšiu civilnú pomoc Afganistanu, redukciu vojenských operácií a rokovania s milíciami.