ČLÁNOK




Riadenie rizík – faktor zvyšovania hodnoty podnikov
8. júna 2011

Slabé postupy riadenia rizík v najvýznamnejších spoločnostiach, najmä vo finančných inštitúciách, sa často spomínajú ako kľúčový faktor, ktorý prispel ku svetovej hospodárskej kríze. Za posledných osemnásť mesiacov došlo k hektickému vývoju regulácie v oblasti riadenia rizík. Viaceré krajiny urobili mnohé zmeny v predpisoch, najmä s cieľom posilniť procesy kontroly rizík na úrovni vedenia. Samotná regulácia je však istým spôsobom súčasťou tohto problému. „Kľúčom k efektívnemu riadeniu rizík je odstrihnúť ho od predpisov a urobiť ho užitočnejším pre dnešných obchodných lídrov ako strategický nástroj pre efektívne rozhodovanie,” súhlasí Ashley Smith, vedúca oddelenia KPMG pre audit, riziká a služby súvisiace so zabezpečením súladu s predpismi (EMA).

Prieskum KPMG s názvom “Riadenie rizík – faktor zvyšovania hodnoty podnikov
v rozvíjajúcom sa prostredí [Risk Management – A Driver of Enterprise Value in Emerging Environment]” v Európe, na Blízkom východe, v Afrike a Indii poukázal na to, ako organizácie pokračujú v úsilí pozdvihnúť riadenie rizík na strategickú úroveň. Prieskumu sa zúčastnilo takmer 500 spoločností z rôznych odvetví.

Z prieskumu vyplynuli niektoré kľúčové zistenia:

• Po globálnej kríze existuje všeobecná zhoda na tom, že aktívne predvídanie a riadenie rizík prinesie organizáciám obrovskú hodnotu v dlhodobom horizonte. Globálne pôsobenie spoločností, medzinárodné predpisy, geopolitické udalosti a zvýšená komplexnosť hodnotového reťazca vedú k ďalším rizikám.
• V súvislosti so snahou urobiť z riadenia rizík strategický nástroj, riaditelia spoločností očakávajú, že ľudia, ktorí v ich firmách zodpovedajú za riadenie rizík, sa budú viac orientovať na trh a stratégiu namiesto toho, aby sa zameriavali na operácie a procesy. Pracovníci zodpovední za riadenie rizík, ktorí dokážu prevziať strategickú rolu, poskytnú svojej organizácii tú najväčšiu hodnotu. Zatiaľ čo organizácie dosahujú pokrok v implementácii procesov a štruktúr riadenia rizík, najväčšou výzvou je integrovanie rizika so stratégiou a samotným podnikom. “Je potrebné zbaviť riziko mýtov a zjednodušiť obchodným manažérom jeho pochopenie a implementáciu.  Na prekonanie tejto prekážky je nevyhnutné pevné odhodlanie na najvyšších miestach a vzdelávanie vo využívaní nástrojov a prístupov k riadeniu rizík. Inak budú prínosy riadenia rizík naďalej nejasné,” potvrdzuje Richard Rekhy, vedúci oddelenia KPMG pre poradenské služby v Indii.
• Od vedenia spoločností sa dnes očakáva, že bude hrať úlohu strážcu – v ktorej sa spojí stratégia, riziká, odmeny a bonifikácie vedúcich pracovníkov s cieľom zabezpečiť, aby nedošlo k žiadnym nezrovnalostiam. Aké veľké riziká organizácie podstupujú? A podstupujú správne riziká? Toto sú niektoré z kľúčových otázok, na ktoré vedenie musí nájsť odpoveď. Vedenie má zabezpečiť rovnováhu medzi väčšinovými a menšinovými názormi, pričom práve v tomto ohľade je jeho úloha ešte ťažšia. Výzvy spojené s kontrolou rizík, ktorým čelia dozorné rady, vyplývajú z ich obmedzeného prehľadu o stratégii a nevhodnej architektúry informácií o podnikateľských, odvetvových a vonkajších faktoroch. Prieskum taktiež ukazuje, že organizácie dosiahli len malý alebo žiadny pokrok pri hľadaní súvislostí medzi jednotlivými faktormi. Odpovede / stratégie zmierňovania rizík sa stále vyvíjajú v izolácii, a nie na základe holistickejších prístupov, ktoré by zohľadňovali viaceré scenáre a potenciálne udalosti. Využívanie ekonomických modelov a technológií je obmedzené. Okrem toho málo organizácií sa pri identifikovaní a vyhodnocovaní rizík pozerá ďalej do budúcnosti ako na najbližšie tri roky, pričom faktorom ako je udržateľný rozvoj a klimatické zmeny sa pripisuje len obmedzený význam. Niektoré spoločnosti teraz zavádzajú prax, že vymenujú hlavného manažéra rizík, a to dokonca aj v sektore nefinančných služieb.  “Vymenovanie hlavného manažéra rizík je len jedna časť riešenia. Spoločnosti musia integrovať riziko do každodenného rozhodovania, čo vyžaduje (a) holistický prístup k riadeniu rizík, (b) informácie o rizikách v budúcnosti a (c) silnú kultúru zameranú na riziká,” upozorňuje Neville Dumasia – výkonný riaditeľ a vedúci oddelenia KPMG pre správu spoločností, riziká a zabezpečovanie súladu s predpismi v Indii.  

Pohľad na riadenie rizík v podnikoch na Slovensku

Podľa skúseností Pavla Adamca, riaditeľa poradenstva pre riziká a správu spoločností
z KPMG na Slovensku, je prístup slovenských podnikateľov k hodnoteniu rizika v porovnaní s vyspelými krajinami menej systematický. Miera podnikateľského rizika je v našich podmienkach vnímaná s rôznou intenzitou, no prítomnosť podnikateľského rizika si uvedomuje drvivá väčšina firiem. Aj keď k nutnosti jeho následného hodnotenia a riešenia sa hlási väčšina manažérov, riešenia sú často obmedzené na neformálne hodnotenie rizika. Sofistikovanejšie metódy hodnotenia rizika – často s podporou špeciálnych počítačových aplikácií – sa uplatňujú vo firmách pôsobiacich v oblasti finančníctva, energetiky a výrobných podnikov (z oblasti strojárstva a chemického priemyslu). Firmy pôsobiace v iných oblastiach podnikania vo všeobecnosti zaostávajú. Nedávna finančná kríza naučila slovenských manažérov nepodceňovať dôležitosť hodnotenia pravdepodobnosti významných externých faktorov a ich dopad na firmu. Podnikateľské prostredie na Slovensku, v ktorom dnes firmy pôsobia sa stáva ešte zložitejšie. Udalosti a trendy ako vstup krajiny do Európskej únie, globalizácia alebo nedávna finančná kríza zvyšujú tlak na spoločnosti, aby hodnotili riziko a primerane reagovali. Podceňovanie týchto faktorov a rizík spojených s nimi môže viesť k významným konkurenčným nevýhodám. Preto aj na Slovensku je nutné čo najskôr si osvojiť popredné postupy v riadení rizika aj v tých spoločnostiach, ktoré ich zatiaľ neuplatňujú.

Na prekonanie uvedených výziev a využitie riadenia rizík ako faktora zvyšovania hodnoty podniku prieskum navrhuje spoločnostiam päť imperatívov, a to:

1) Zvýšiť efektívnosť kontroly rizík vykonávanej vedením tak, že sa oddelí proces od obsahu – spoločnosti potrebujú získať špecialistov, ktorí pomôžu vedeniu manévrovať cez stratégiu a zlepšiť pochopenie kľúčových rizík. Okrem toho je dôležité zabezpečiť diverzitu a zosúladiť zloženie vedenia s kľúčovými podnikateľskými a strategickými prioritami.
2) Integrovať riadenie rizík do rozhodovania využitím kľúčových ukazovateľov rizika – kľúčové trendy, ktoré sa dajú predvídať pomocou nástrojov riadenia rizík, by mohli pomôcť organizáciám lepšie pochopiť, čo ich čaká.
3) Zamerať sa na jemnejšie aspekty – spoločnosti sa musia zamerať na vodcovstvo v oblasti rizík, vnímanie rizík a zodpovedajúce konanie, ako aj komunikáciu.
4) Postaviť hlavného manažéra rizík do úlohy strategického obchodného poradcu – hlavný manažér rizík by mal byť niekto, kto dokáže nezávisle overiť stratégiu pomocou robustnej informačnej architektúry.
5) Integrovať riadenie rizík v spoločnosti na celopodnikovej úrovni – spoločnosti musia prepojiť pohľady na riziká od najnižšej až po najvyššiu úroveň v organizácii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS