ČLÁNOK




S bankrotom Grécka musí EÚ podľa Radičovej rátať
10. marca 2011

Riziko bankrotu Grécka podľa slovenskej premiérky Ivety Radičovej existuje a eurozóna by mala pripraviť pravidlá pre takúto možnosť. V rozhovore pre agentúru Reuters predsedníčka slovenskej vlády ďalej uviedla, že úroky, ktoré sa účtujú Grécku a Írsku z medzinárodných pôžičiek, sú vysoké a nevidí nijaký problém v diskusii o znížení nákladov na tieto úvery a o predĺžení ich splatnosti. Európa by však podľa nej mala byť pripravená aj na možnosť bankrotu.

Lídri EÚ budú na summite v piatok rokovať o opatreniach na posilnenie ekonomík bloku, na rozšírenie možností núdzových úverov a na ukončenie dlhovej krízy eurozóny. Radičová uviedla, že podľa nej je možné, že lídri eurozóny dosiahnu predbežnú dohodu o posilnení úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), ale iba v prípade, že jej obsahom nebude hotovostný vklad zo strany členov eurozóny s nižším úverovým ratingom. V súvislosti s Gréckom Radičová poznamenala, že eurozóna by mala vypracovať pravidlá pre štátne bankroty, aby bola pripravená, ak sa niečo také stane. „Samozrejme riziko existuje. Preto potrebujeme mať pravidlá pre bankrot,“ konštatovala. Zároveň uviedla, že nemá problém s odsúhlasením miernejších podmienok pre úvery Grécku a Írsku s cieľom uľahčiť im riadenie dlhov. „Požičiavať týmto krajinám za také vysoké úroky je nespravodlivé,“ povedala Radičová. „Nechceme a nepotrebujeme zisk z požičiavania inej krajine, naopak, chceme, aby bola schopná dlh splácať a aby jej úver pomohol vyriešiť problémy.“

Slovenská premiérka v rozhovore pre Reuters ďalej uviedla, že Portugalsko je ďalším vysoko zadlženým členom eurozóny, ktorý pravdepodobne tiež nebude schopný problémy prekonať vlastnými silami. „Bolo by z mojej strany veľmi optimistické vylučovať, že táto krajina nebude potrebovať určitú pomoc,“ povedala. Dodala, že očakáva, že portugalský premiér José Sócrates bude v piatok lídrov EÚ informovať o situácii v jeho krajine, ale uviedla, že nepredpokladá nijaké osobitné vyhlásenia.

Významným bodom programu piatkového rokovania štátov eurozóny bude takzvaný Pakt konkurencieschopnosti. Ide o návrh Nemecka a Francúzska, ktoré chcú, aby ho krajiny eurozóny prijali a ukázali tým, že sú odhodlané reformovať svoje ekonomiky. Radičová uviedla, že si dokáže v piatok predstaviť dohodu o pakte vrátane plánov v oblasti udržateľnosti verejných financií, a plánov v oblasti trhu práce a konkurencieschopnosti, ktoré by obsahovali zámery na zvýšenie vekovej hranice pre odchod do dôchodku, keďže populácia starne, a tiež legislatívne obmedzenia výšky štátneho dlhu. O pláne na harmonizáciu základu korporátnych daní sa však bude rokovať neskôr a neuzavrie sa záväzná dohoda, uviedla premiérka. Slovensko odmieta akékoľvek kroky smerujúce k zblíženiu daní. Radičová ďalej povedala, že je proti návrhom, že by EFSF mal kupovať vládne dlhopisy s cieľom pomáhať krajinám v krízových situáciách. „Privítala by som akékoľvek iné riešenie. Toto nie je najlepší spôsob,“ uviedla.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS