Na trh sa v týchto dňoch dostáva monografia Makroekonomická analýza, ktorú napísali skúsení vysokoškolskí pedagógovia Vladimír Mlynarovič a Veronika Miťková na základe ich dlhoročnej vedeckej a prednáškovej činnosti v danej oblasti.
Formálne prístupy a modely makroekonomickej analýzy sú v súčasnosti konfrontované s kritickým hodnotením ekonómie a ekonomickej teórie vôbec, so zlyhaním týchto prístupov pri predvídaní ekonomickej nerovnováhy, cenových bublín a ich dôsledkov. Niektoré hodnotenia zašli až tak ďaleko, že ostatné desaťročia vývoja ekonomickej teórie označili v návale hnevu a rozčarovania z prebiehajúcej krízy za stratené roky a slepú uličku. V paľbe kritiky sa ocitli „reprezentatívni agenti“, „racionálne očakávania“ aj „úplnosť trhu“. Suché nitky nezostali na používaní modelov, ktoré „sú dobré len do dobrého počasia“ a nedokážu predvídať obrat vo vývoji. Do prognózy a rozhodovania sa opäť vracia, viac ako v minulosti, subjektívny úsudok (judgement).
Načo je nám teda dnes práca, ktorá makroekonomickú analýzu systematicky a dôsledne opiera o grafickú a algebraickú (matematickú) analýzu algebraicky (matematicky) formulovaných modelov? Publikácia V. Mlynaroviča a V. Miťkovej Makroekonomická analýza, IURA Edition, Bratislava 2010 predstavuje konštruktívnu čiastočnú odpoveď na uvedené pochybnosti.
Ich odpoveď spočíva v tom, že modely sa nemajú používať, ak im nerozumieme. Analýza týchto modelov je prostriedkom k ich pochopeniu. Analýza spája predpoklady modelu so závermi a umožňuje jeho správnu interpretáciu – pomáha pochopiť ohraničenia danej teórie, jej predpokladov, aj záverov.
Autori, ako sami uvádzajú, sa pri formulovaní svojho prístupu k makroekonomickej analýze opierajú o závery 112. výročného stretnutia Americkej ekonomickej spoločnosti z januára 2000, ktoré formulujú v úvode práce. V makroekonomickej analýze vychádzajú z vyjadrenia a analýzy dlhodobého vývoja, na ktoré nadväzuje analýza cyklu, modelovanie (krátkodobej a dlhodobej) rovnováhy a krátkodobých fluktuácií. V súlade s vývojom poznania v ostatných rokoch autori venujú pozornosť aj úlohe (racionálnych) očakávaní a premietnutiu mikroekonomických teoretických základov do makroekonomických modelov.
Väčšina monografií, ktoré majú v názve slovo „makroekonómia“, sa zameriava na vysvetlenie predpokladov makroekonomickej teórie a (čiastočne) tiež na jej formálne vyjadrenie. V niektorých prípadoch sa uvádzajú aj vybrané analytické závery. Detailnej analýze, ktorá je obsahom a podstatou predloženej publikácie, sa venuje pozornosť len ojedinele. Predložená práca môže preto slúžiť ako dôležitá učebná a študijná pomôcka pre študentov ekonomických, technických a matematických vysokých škôl a univerzít pri štúdiu (makro)ekonomickej teórie na úrovni stredne pokročilý a pokročilý, pri príprave na diplomové práce a diplomové semináre a pri doktorandskom štúdiu. Využitie širšou odbornou komunitou si bude vyžadovať aktívny prístup čitateľa k ekonomickej interpretácii predpokladov a záverov.
František Hajnovič