Rast slovenského hospodárstva si drží v tomto roku relatívne stabilné tempo. Podľa spresnených údajov Štatistického úradu SR totiž hrubý domáci produkt v druhom kvartáli tohto roka medziročne reálne stúpol o 4,7 %, čo znamenalo len minimálne spomalenie zo 4,8-percentného rastu z prvého štvrťroka tohto roka. Štatistici tak ešte o 0,1 percentuálneho bodu navýšili svoj rýchly odhad rastu hrubého domáceho produktu v druhom kvartáli z polovice augusta.
V druhom štvrťroku tohto roka sa pritom podľa Štatistického úradu SR vytvoril hrubý domáci produkt v objeme 16,355 mld. eur. V bežných cenách tak medziročne stúpol o 4,9 %, kým za prvé tri mesiace roka v bežných cenách hospodárstvo stúplo o 2,8 %.
Podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa výsledky hrubého domáceho produktu za druhý štvrťrok potvrdzujú, že vďaka šťastne načasovanému prijatiu eura napreduje oživenie slovenského hospodárstva o poznanie lepšie, než v susedných ekonomikách. „Výsledky slovenského hospodárstva za prvý polrok potvrdili, že prijatie eura posilnilo konkurencieschopnosť slovenských vývozcov, vďaka čomu sa dokážu na súčasnej vlne oživenia na vývozných trhoch podieľať úspešnejšie, než ich konkurenti z neeurových krajín regiónu,“ uviedol pre agentúru SITA Vaňo.
Zo zverejnenej detailnej štruktúry vývoja hrubého domáceho produktu podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej pritom vyplýva, že hlavným ťahúňom slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku boli zásoby. Kým v prvom štvrťroku totiž zásoby ešte klesli o 220 mil. eur, v druhom už stúpli o takmer 300 mil. eur, čím prispeli k rastu hrubého domáceho produktu až 5 percentuálnymi bodmi. Naďalej však hospodárstvu nepomáha spotreba domácností. „Medziročne bola o 1 % nižšia, čo súvisí s nelichotivou situáciou na trhu práce, i keď aj tu vidieť náznaky zlepšenia,“ konštatuje Valachyová.
V nasledujúcich štvrťrokoch možno pritom podľa analytikov očakávať pokračovanie rastu slovenskej ekonomiky, aj keď dynamika rastu sa zrejme zmierni. Stáť by za tým mala predovšetkým porovnávacia báza z minulého roka, keď najväčšie prepady hospodárstva sa vlani vykázali v úvode roka. „V treťom štvrťroku predpokladáme rast ekonomiky o 3,8 %, v poslednom kvartáli o 2,1 %. Celoročný rast hrubého domáceho produktu očakávame na úrovni 3,8 %,“ uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Podobné odhady tohtoročného rastu pri úrovni 4 % majú aj ostatní analytici.
Z hľadiska použitia vplýval na ekonomický vývoj podľa štatistikov rast zahraničného i domáceho dopytu. Vývoz výrobkov a služieb sa zvýšil o 16,5 % pri súčasnom raste dovozu výrobkov a služieb o 14,4 %. Domáci dopyt bol vyšší o 3,5 %. V rámci neho sa zvýšila tvorba hrubého kapitálu o 21,4 % pri poklese tvorby hrubého fixného kapitálu o 1,9 % a spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam stúpla o 2,1 %. Znížila sa konečná spotreba verejnej správy o 1,2 % a konečná spotreba domácností o 1 %.
Z vytvoreného hrubého domáceho produktu tvorila pridaná hodnota 14,823 mld. eur, keď medziročne vzrástla o 3,7 %. Vývoj ovplyvnila vyššia pridaná hodnota v pôdohospodárstve, rybolove a chove rýb o 41 %, vo verejnej správe, školstve, zdravotníctve a ostatných službách o 13,1 %, v priemysle o 3,9 %, vo finančnom sprostredkovaní a nehnuteľnostiach o 3,5 % a v obchode, hoteloch a reštauráciách a doprave o 0,2 %. Pridaná hodnota klesla len v stavebníctve a to o 13,3 %. Tvorbu hrubého domáceho produktu ovplyvnil aj vyšší výber čistých daní z produktov o 15,4 %.
Z vytvoreného hrubého domáceho produktu dôchodkovou metódou tvoril hrubý prevádzkový prebytok a zmiešané dôchodky 8,947 mld. eur pri medziročnom raste o 4,9 %. Odmeny zamestnancov v hodnote 5,953 mld. eur vzrástli o 1,7 %. Objem vybraných daní z produkcie a dovozu vzrástol o 17,9 % na 1,804 mld. eur. Hodnota subvencií bola vyššia o 8,6 % a dosiahla 348,7 mil. eur.
Medziročné zvýšenie hrubého domáceho produktu bolo ovplyvnené rastom produktivity práce v stálych cenách o 6,8 % a v bežných cenách o 7,1 %. Zároveň sa znížila celková zamestnanosť podľa metodiky národných účtov o 2,3 % na 2 140,7 tis. osôb, z toho počet zamestnancov klesol o 3,1 % na 1 807,1 tis. osôb.
V prvom polroku 2010 dosiahla tvorba hrubého domáceho produktu 31,428 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku bol hrubý domáci produkt vyšší v stálych cenách o 4,7 %. V bežných cenách vzrástol o 3,9 %.