Ing. Eva Kramáriková – Rozhovor finančnej riaditeľky spoločnosti Sauer – Danfoss, a.s. s Jozefom Knížatom uverejnený v časopise SAF Finančný manažér 2/2010
Pani riaditeľka, iba niekoľko dní ste držiteľkou ocenenia Finančná manažérka roka. Čo toto ocenenie pre Vás znamená – nielen z pracovného, ale aj z osobného hľadiska ?
Ocenenie Finančný manažér roka som prijala s pokorou, ale aj s radosťou, že sa mi podarilo uspieť vo veľmi silnej konkurencii, a že k tomu prispeli najmä hlasy odbornej verejnosti. Veľmi som si vážila už iba samotnú nomináciu na toto ocenenia Slovenskou asociáciou podnikových finančníkov a potešila ma aj prejavená dôvera zo strany odbornej poroty, ktorá ma posunula medzi prvých piatich nominantov. Vďaka patrí samozrejme aj hlasujúcim, ktorí za mňa hlasovali a za ich prejav sympatií. Toto ocenenie chápem aj ako ocenenie celého nášho finančného tímu Sauer-Danfoss a.s.
Víťazstvo v takejto ankete predstavuje určité zviditeľnenie tak osobné, ale aj zviditeľnenie firmy, pre ktorú nominant pracuje. Sauer-Danfoss na Slovensku je ekonomicky úspešná strojárenská spoločnosť, ktorá pôsobí na Považí s veľmi dobrou firemnou kultúrou a sociálnym programom. Môžem bez obáv povedať, že každý, kto u nás pracuje, je hrdý na to, že môže pracovať pre Sauer-Danfoss vo výbornom tíme odborníkov. Som rada, že k dobrému menu našej spoločnosti môžem prispievať aj ja.
Ocenenie ma samozrejme motivuje a dodáva síl do mojej ďalšej práce. Aj keď už nemám ďaleko do cieľa vo svojej profesijnej kariére, ešte stále mám pred sebou smelé pracovné plány, ktoré verím, že sa mi s našim tímom podarí úspešne zvládnuť.
Je tu ešte aj ďalší, veľmi dôležitý kontext – Finančnou manažérkou roka ste sa stali v časovej perióde, s ktorou sa jednoznačne spája hospodárska kríza v jej najrôznejších podobách a dimenziách. Ako sa so spomínanou krízou vyrovnáva nadnárodná skupina Sauer – Danfoss, najmä so zreteľom na slovenské špecifiká jej pôsobenia ?
Naša spoločnosť bola krízou zasiahnutá veľmi silne. Na Slovensku sme zaznamenali v roku 2009 prepad obratu o 53%. Boli sme medzi prvými, ktorí v polovici roku 2008 pocítili pokles dopytu a už na jeseň 2008 sme začali so sériou protikrízových opatrení. Ich dôsledným presadzovaním, žiaľ aj radom nepopulárnych krokov, sa nám podarilo nastaviť firmu na očakávanú úroveň najbližších rokov. Veľmi oceňujem, že v tých najťažších časoch sa prejavil kompetentne nielen manažment, ale aj radoví zamestnanci spoločnosti, ktorí podporovali ozdravné kroky a spolupracovali s vedením firmy. Rok 2010 vyzerá zatiaľ ekonomicky veľmi dobre. Objednávky stúpli viac ako o 50% oproti predchádzajúcemu roku. Sme však opatrní. Som ale presvedčená, že aj v prípade, že dôjde k tzv. dvojitému W, vďaka dobre nastavenej ekonomike a najmä novej stratégii spoločnosti zostaneme silní a krízu prežijeme v dobrej kondícii.
Aké poučenie si zobrala Sauer – Danfoss z tejto krízy poučenie do budúcnosti ?
Za pätnásť rokov existencie spoločnosti Sauer-Danfoss na Slovensku sme zaznamenávali v priemere medziročné 22% nárasty obratov až do roku 2008. Veľa sa u nás investovalo a investičná pripravenosť nám začiatkom roku 2000 umožnila expandovať na trhoch. História sa však nezopakovala a rok 2009 nám ukázal, že sme čiastočne preinvestovaní. Aj v tomto smere sme spravili rázne opatrenia. Nastavili sme naše výrobné kapacity na zrevidované očakávania najbližších rokov a nadbytočné technológie sme odpísali a vyradili na predaj. Do budúcnosti budeme posudzovať nové investície opatrnejšie, ako tomu bolo v minulosti.
Kríza nás tiež poučila, že na ekonomické hodnoty treba mať rovnako kritický meter tak počas krízy, ako aj v časoch hojnosti. Naša spoločnosť sa už dlhé roky venuje množstvu lean projektov vo výrobe ale aj v administratíve. Avšak až kríza nás prinútila implementovať všetky pozitívne výsledky týchto projektov. Počas rastu sa na to sčasti nenašiel čas, ale ani vôľa, pretože výsledky boli aj bez ich úplnej implementácie dobré.
Ešte je tu jeden moment, ktorý by som rada spomenula z pohľadu sledovania ekonomických ukazovateľov. K predchádzajúcim hlavným ekonomickým ukazovateľom pribudol dnes ako jeden z najdôležitejších ukazovateľ čistý pracovný kapitál. Aj keď sme sa mu v minulosti venovali vo veľkej miere, dnes je mu venovaná mimoriadna pozornosť. Na druhej strane má dnes ukazovateľ rastu obratu oveľa menšiu váhu ako tomu bolo v minulosti.
Organizátorom celej akcie bol okrem TREND-u a audítorskej spoločnosti Deloitte aj Slovenská asociácia podnikových finančníkov, ktorej ste dlhoročnou členkou. Ako vnímate túto spoluprácu / so SAF / v čom Vás obohacuje a v čom vidíte povedzme rezervy v skvalitnení tejto spolupráce ?
SAF chápem ako stavovskú organizáciu, ktorá pomáha podnikovým finančníkom združovať sa a spoločne presadzovať svoje potreby, najmä v legislatívnej oblasti. Je pre mňa obojsmerným mostom k zákonodarným a výkonným orgánom moci. SAF si vybudovala dobré odborné vzťahy s ministerstvom financií a ďalšími ministerstvami a to je treba z našej strany, zo strany firiem adekvátne využiť a byť aktívnejšími. Možno by bolo treba viac spropagovať a zviditeľniť dobré výsledky tejto stavovskej organizácie. Asi by tomu napomohla aj dobre spracovaná anketa, ktorá by vytypovala okruhy najväčších problémov podnikových finančníkov a získala odborníkov ochotných participovať na riešení daného problému prostredníctvom projektu v rámci tematických komisií SAF.
Prostredníctvom SAF som nadviazala viacero kontaktov s odborníkmi a s finančnými manažérmi iných firiem, s ktorými si môžem vymieňať skúsenosti a diskutovať o spoločných problémoch.
Mohli by ste zadefinovať konkrétne impulzy /námety/, ktoré by chcela spoločnosť Sauer – Danfoss vniesť do činnosti SAF ?
Medzi priority rozvoja ľudských zdrojov v našej spoločnosti patrí aj spolupráca so školami všetkých stupňov. So strednými odbornými školami strojárskeho zamerania máme veľmi dobrú spoluprácu, kde v Považskej Bystrici a v Dubnici nad Váhom okrem iného participujeme na vyučovaní odborného predmetu tekutinové mechanizmy. V rámci vysokých škôl máme veľmi dobre rozvinutú spoluprácu s konkrétnymi realizáciami projektov s technickými univerzitami v Žiline a v Bratislave. Keďže naša spoločnosť má aj európske zúčtovacie centrum, chceli by sme spolupracovať aj s vysokými školami ekonomického zamerania. Žiaľ, naša prvotná snaha o spoluprácu v minulých rokoch nebola úspešná. Ale verím, že prostredníctvom SAF sa nám podarí nadviazať kvalitnú spoluprácu s univerzitami ekonomického smeru, ktorá bude prospešná pre všetky zúčastnené strany.
Naša spoločnosť je kótovaná na NY burze, a preto je povinná viesť účtovníctvo podľa princípov US GAAP. Zároveň však musíme viesť účtovníctvo aj podľa slovenských účtovných princípov, čo predstavuje vysoké nároky na ľudské, ako aj materiálne zdroje. Takéto problémy majú všetky nadnárodné spoločnosti. A preto očakávam intenzívnejšie aktivity aj v rámci SAF, ktoré by viedli k náhrade štatutárnych účtovných princípov len medzinárodnými princípmi.
Sú samozrejme ešte ďalšie oblasti na skvalitnenie a zefektívnenie nášho podnikového finančného
prostredia, ktoré by aj vďaka spoločnému úsiliu so SAF mohli byť úspešné.