ČLÁNOK




Medzinárodné organizácie a renomované ratingové agentúry vysoko hodnotia ekonomiku Slovenska
19. februára 2010

Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) jednoznačne odmietajú tendenčné tvrdenia na margo podnikateľského prostredia na Slovensku. Slovenskú ekonomiku zasiahla hospodárska kríza podobne ako aj ostatné, oveľa silnejšie svetové ekonomiky (USA, EÚ, Japonsko…), čo sa zákonite prejavuje na poklese investícií i exportu. Napriek tomu je Slovensko, podľa renomovaných ratigových agentúr a medzinárodných organizácií, na tom lepšie ako väčšina krajín EÚ. Akékoľvek iné pohľady a hodnotenia sú skresľujúce, ale zároveň škodia imidžu Slovenska a slovenskej ekonomike ako takej.

Slovensko a slovenské ekonomika je aj napriek globálnej recesií stále veľmi pozitívne hodnotená renomovanými agentúrami a inštitúciami. Všetky uznávané ratingové agentúry hodnotia Slovenskú republiku ako jednu z najlepších spomedzi krajín strednej a východnej Európy:

Moody’s Corporation nám prisudzuje rating A1, Fitch Ratings A+ a Standard & Poor’s A+/A1. Z hľadiska bezpečnosti investícií nás agentúra Dun & Bradstreet hodnotí ako krajinu s nízkym rizikom návratnosti investícií na úrovni DB2d, čo je najlepšia pozícia v rámci krajín V4.

– Z pohľadu predpokladaného hospodárskeho vývoja nám Medzinárodný menový fond predpovedal najvyšší rast HDP v rámci eurozóny (3,7 %). Očakávania v podobnom duchu – teda najvyšší rast slovenskej ekonomiky v tomto roku v rámci eurozóny má aj Európska komisia, OECD, Národná banka Slovenska a Ministerstvo financií SR (EK + 1,9 %, OECD + 2,0 %, NBS + 3,1 %, MF SR + 2,8 %).

– index EM20 spoločnosti PricewaterhouseCoopers z októbra 2009, hodnotiaci štáty, ktoré sú atraktívne pre priame zahraničné investície, hodnotí SR v tzv. indexe produkcie ako jednu z najvhodnejších krajín pre priame zahraničné investície.

– v septembri 2009 bola SR jedinou z krajín EÚ, kde len jedno percento zahraničných investorov v prieskume Európskej komisie uviedlo, že plánuje odísť z krajiny v čase aktuálnych nepriaznivých následkov globálnej hospodárskej krízy. V ostatných členských štátoch EÚ sa tento priemer pohybuje na úrovni 5 percent.

– najnovšie odhady EBRD (Európska banka pre obnovu a rozvoj v Londýne) predpovedajú SR jeden z najvyšších rastov HDP v rámci celej EÚ v tomto roku na úrovni 2,8 percenta, pritom EBRD znížila odhad prepadu, čiže náš výpočet ide z vyššej bázy.

– podobne v prospech Slovenska vyznieva aj analýza spoločnosti Next Finance. V Eurodenníku z 12.2.2010 okrem iného píše. „Správou číslo 1 je, že slovenská ekonomika vo 4. štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 2 percentá. To je prekvapujúco dobrý výsledok. Zatiaľ nebola zverejnená štruktúra rastu, ale je jasné, že zahraničný dopyt po automobiloch a elektronike vyrábaných na Slovensku vzrástol. Slovenský výsledok je povzbudzujúci najmä v medzinárodnom porovnaní. V medziročnom porovnaní Maďarská republika klesá o 4 % a ČR o 4,2 %. Už teraz je jasné, že Slovensku bude v roku 2010 rásť rýchlejšie ako ČR.“

– Slovenská republika je stále atraktívna destinácia, o čom svedčia aj takmer denné dopyty a rokovania s potenciálnymi investormi ale aj už známy príchod miliardových investícii ako napr. VW alebo AU Optronics.

– Navyše Slovensko sa zaviazalo znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov o 25 % do roku 2012.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS