ČLÁNOK




Rezervy je podľa Šramka dobré hľadať najprv vo výdavkoch
4. decembra 2009

Pri konsolidácii je vhodnejšie najskôr pohľadať rezervy v rámci výdavkov a až ak nebudú dostatočné, potom zvažovať zvyšovanie daní. Myslí si to guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko, ktorý to uviedol na piatkových raňajkách Slovensko-českej obchodnej komory.

„Ja osobne preferujem nájsť všetky rezervy na výdavkovej strane, ak to nebude stačiť na dosiahnutie strednodobého cieľa, teda trojpercentného deficitu, až potom by som sa venoval daniam,“ povedal v piatok Šramko. Snažiť sa zefektívniť výdavkovú stranu namiesto zvyšovania daní je totiž podľa neho vhodnejšie pre hospodársky rast a pre podnikateľské prostredie.

So zvyšovaním daní zatiaľ v schválenom rozpočte nepočíta ani slovenská vláda. Za cieľ si dala zoškrtať výdavky ministerstiev o zhruba 760 mil. eur. „Ambícia ušetriť 23 mld. Sk (763,5 mil. eur) je sympatická, ale treba ju potvrdiť,“ povedal guvernér s tým, že je nevyhnutné uskutočňovať aj štrukturálne zmeny, aby konsolidácia bola dlhodobá a udržateľná.

Vláda sa tak rozpočtom vybrala podľa Šramka „v princípe dobrým smerom“, aj keď šetrenie nemôže byť na úkor odkladania splácania faktúr a vytvárania vnútorného dlhu v hospodárstve. Predstavitelia vlády však v poslednej dobe napriek schválenému rozpočtu, ktorý s vyššími daňami nepočíta, začínajú stále častejšie o možnom prehodnocovaní daňového systému hovoriť.

V novembri tieto myšlienky dala na papier aj analytická bunka ministerstva financií, a to Inštitút finančnej politiky. Vo svojej analýze totiž skonštatovala, že diskusia o výške daňového zaťaženia je aj vzhľadom na nízku mieru prerozdeľovania na Slovensku legitímna. Prvým krokom by malo byť podľa inštitútu zvyšovanie efektivity výberu daní, v dlhodobejšom horizonte je však podľa materiálu možné o zvyšovaní daní uvažovať.

Vláda si vo svojom konsolidačnom pláne stanovila znížiť deficit verejných financií na úroveň maastrichtských troch percent hrubého domáceho produktu do roku 2012. Európska komisia pritom dala Slovensku na dosiahnutie tohto cieľa o rok viac. Podľa schváleného rozpočtu verejnej správy by tak po tohtoročnom schodku 6,3 % hrubého domáceho produktu mal v budúcom roku klesnúť na 5,5 %, v roku 2010 na 4,2 % až na 3 % v roku 2012.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS