ČLÁNOK




Recesia urýchluje posun k nepriamemu zdaňovaniu
2. novembra 2009

Urgentná potreba zvýšiť príjmy do štátneho rozpočtu motivuje mnohé vlády k aktívnym krokom zameraným na zvyšovanie príjmov z nepriamych daní a k celosvetovej tendencii rozširovať základ dane z príjmov právnických osôb, uvádza štúdia KPMG International v oblasti sadzieb daní s vplyvom na spoločnosti.

Čísla z prieskumu KPMG zameraného na sadzby dane z príjmov právnických osôb a sadzby nepriamych daní za rok 2009 (KPMG 2009 Corporate and Indirect Tax Rate Survey) poukazujú na skutočnosť, že dlhodobý pokles sadzieb dane z príjmov spoločností v Európe a v Latinskej Amerike sa v roku 2009 zastavil.

Kým uvedená skutočnosť môže predstavovať iba prestávku pred ďalším pokračovaním konkurenčných tlakov, ktoré budú motivovať vlády k znižovaniu sadzieb daní, existujú jasné náznaky, že za akékoľvek ďalšie znižovanie sadzieb daní sa v budúcnosti bude veľmi pravdepodobne musieť “platiť” rozsiahlymi obmedzeniami položiek odpočítateľných od základu dane a prísnejším presadzovaním daňovej legislatívy zo strany správcov daní.

Prieskum ukazuje, že v Latinskej Amerike zostala priemerná sadzba dane z príjmov právnických osôb nezmenená vo výške 26,9%, a teda prvýkrát od roku 2004 tu nedošlo k zníženiu sadzieb dane z príjmov.

V Európe priemerná sadzba dane z príjmov právnických osôb zotrvala na výške 23.2%, čiže prvýkrát za obdobie 13 rokov sadzby uvedenej dane v medziročnom ponímaní neklesli.

Jedine v regióne Ázia a Tichomorie sa aj tento rok priemerná sadzba dane z príjmov právnických osôb znížila tak ako v minulých rokoch, teda poklesla z 28,4% v roku 2008 na 27,5% v roku 2009.

Ak sa zameriame na nepriame dane, a to predovšetkým daň z pridanej hodnoty, sadzby v Európe sa v priemere zvýšili z 19,5% na 19,8% a v Latinskej Amerike z 15,9% na 16,2%. Medzi krajinami Ázie a Tichomoria došlo v priemere k poklesu nepriamych daní z 10,9% na 10,8%.

“Nepriame dane sú vo všeobecnosti veľmi stále.” povedala Zuzana Blažejová “Do tohto roku mali sadzby dane z príjmov právnických osôb tendenciu každý rok klesať, pričom sadzby nepriamych daní zotrvávali vo všeobecnosti na rovnakej úrovni. Počas posledných päť alebo šesť rokov preto príjmy z nepriamych daní potichu prispievali čoraz väčšou časťou do rozpočtu mnohých vlád.”

“V súčasnosti však vidíme viac aktívnych krokov podniknutých smerom k zvyšovaniu príjmov do štátnych rozpočtov z nepriamych daní. Počet krajín so systémom nepriamych daní momentálne presahuje 150 a ich počet každoročne rastie. Vlády, ktoré už systém nepriamych daní implementovali, rozširujú rozsah dodaní, ktoré podliehajú DPH. Očakáva sa, že sadzby nepriamych daní sa v Ázii a Tichomorí zvýšia s rozvojom ich systémov, pričom naplánované zvyšovania sadzieb nepriamych daní, a to predovšetkým dane z pridanej hodnoty, veľmi pravdepodobne zvýšia ich priemernú sadzbu v Európe až na 20% už na budúci rok.“
 
“Všetky tieto skutočnosti sú jasným dôkazom významnej zmeny spôsobu financovania vlád z dlhodobého hľadiska. Pre spoločnosti to znamená, že manažment nepriamych daní sa stane dôležitejším.”

Mnohé krajiny využívali dane z príjmov právnických osôb ako konkurenčný nástroj na prilákanie zahraničných investícií. Urgentná potreba zvýšenia inkasovaných daní za účelom zaplátania dier v štátnych rozpočtoch po celom svete, ktoré sú dôsledkom celosvetovej recesie, si však pravdepodobne vynútila zmenu v tejto politike.

Mnohé vlády tento rok podnikli kroky k rozšíreniu a posilneniu základu dane z príjmov prijatými opatreniami, ktoré zahŕňali:

• obmedzenie okolností, za ktorých spoločnosti môžu umorovať daňové straty za účelom zníženia základu dane,
• zaujatie agresívnejšieho postoja k otázkam transferového oceňovania,
• zníženie daňovej uznateľnosti nákladových úrokov.

Zároveň sa významne zvýšila miera medzinárodnej spolupráce medzi správcami daní, a to predovšetkým v oblasti krokov zameraných proti daňovým rajom a výmene informácií. V budúcnosti sa vykryštalizuje, či sa táto spolupráca premení na tlak na krajiny s najnižšími sadzbami daní aby sa priblížili k priemeru.

“Je pravdepodobné, že pokles sadzieb dane z príjmov právnických osôb bude v budúcnosti pokračovať, avšak spoločnosti sa veľmi pravdepodobne ocitnú v situácii, keď za zníženú sadzbu dane „zaplatia“ inými spôsobmi“ povedala Zuzana Blažejová. Skutočné sadzby dane môžu rásť z dôvodu rozšírenia základu dane.

“Môžeme očakávať, že sa opäť začne diskusia o spoločnom systéme stanovenia základu dane a zdaňovania namiesto teritoriálneho zdaňovania. Pokiaľ k tomu dôjde, tak finančná kríza zapríčiní revolúciu v spôsobe, ako sa zdaňujú spoločnosti a zároveň zmení dynamiku konkurencie medzi jednotlivými krajinami.“

Kópiu štúdie nájdete na internetovej stránke www.kpmg.sk

Na základe analýzy globálnych trendov a  skúseností v celej sieti KPMG, KPMG spoločnosti vytvorili prístup, Riadenie nepriamych daní (Driving Indirect Tax Performance), určený asistovať nadnárodným spoločnostiam v oblasti nepriamych daní. Tento prístup poskytuje praktický rámec, v ktorom sa ciele manažmentu rizík a vytvárania hodnôt môžu efektívne dosiahnuť. Viac informácií nájdete na stránke:

http://www.kpmg.com/Global/IssuesAndInsights/ArticlesAndPublications/Pages/Driving-indirect-tax-performance.aspx


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS