Členské krajiny eurozóny by majú začať s postupným ukončovaním mimoriadnych fiškálnych opatrení na stimuláciu ekonomiky v roku 2011. Vyhlásil to v utorok luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je zároveň predsedom skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup. Členské krajiny EÚ vynaložili na boj s najhoršou recesiou za posledné desaťročia stovky miliónov eur. O ukončení mimoriadnych opatrení, ktoré spôsobili výrazný nárast zadlženia, sa v 27-člennom bloku uvažuje v súvislosti s predpokladaným oživením ekonomiky.
„Pristúpili sme k mimoriadnym opatreniam, ktoré sú v strednodobom a dlhodobom horizonte neudržateľné,“ povedal Juncker na pôde hospodárskeho výboru Európskeho parlamentu. Čas na začiatok uplatňovania „únikovej stratégie“ však podľa Junckera nepríde na budúci rok, ale až v roku 2011. Hospodárstvo eurozóny prechádza po období kríze stabilizáciou, výhľad ekonomiky je však zatiaľ neistý, dodal minister. Junker očakáva, že ekonomika 16-člennej eurozóny sa v tomto roku prepadne o 4 % a na budúci rok posilní o 0,3 až 0,5 %.
Lídri členských štátov EÚ sa tento mesiac dohodli, že stimulačné opatrenia budú pokračovať dovtedy, kým nebude isté, že oživenie ekonomiky stojí na pevných základoch.