Cenový vývoj na Slovensku si podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka nevyžaduje žiadne regulačné zásahy štátu. Podľa Mihóka síce môže nastať na trhu mimoriadna situácia, kedy by mal štát nastúpiť ako regulátor, ale nemyslí si, že takáto situácia je na Slovensku. V súčasnosti naopak, podľa jeho slov, hospodárska kríza tlačí ceny skôr smerom nadol. „Stanovovanie cien znamená ich odtrhnutie od reality,“ konštatoval v pondelok na tlačovej besede Mihók s tým, že objektívnu cenu dokáže stanoviť iba trh. Predseda SOPK týmito slovami reagoval na snahy kabinetu zvýšiť razanciu, s akou rezort financií navrhuje riešiť cenovú reguláciu. Mihók zároveň odmietol aj zámer prezentovaný rezortom hospodárstva a financií, podľa ktorého by vláda mala zvážiť možnosť zlúčenia súčasných cenových orgánov a vytvoriť jeden nezávislý cenový orgán. „Nemôže existovať orgán, všemocný orgán, ktorý by vedel rozlúsknuť cenový problém ľubovoľného výrobku,“ myslí si Mihók. Podľa jeho slov by vytvorenie cenového orgánu s nadrezortným charakterom bola absolútne nesprávna cesta.
Zámery ministerstva financií ako v budúcnosti riešiť otázku cenovej regulácie sa nepozdávajú Úradu vlády SR. K rezortnej koncepcii cenovej regulácie na rok 2009 preto úrad predložil viacero zásadných pripomienok. Ministerstvo financií v koncepcii pritom v podstate iba navrhuje zakonzervovať súčasný stav, kedy majú jednotlivé rezorty zvýšené právomoci pri cenovej kontrole do konca tohto roku, a predĺžiť im tieto kompetencie novelou zákona o cenách aj na rok 2010. Úradu vlády sa to však zdá málo a tvrdí, že koncepcia ako celok nie je zárukou využitia zákonných možností štátnej cenovej politiky a vláda v koncepcii od ministerstva očakávala skôr „prelomenie nechuti využívať nástroje cenovej politiky k reálnemu naplneniu podoby trhovej ekonomiky,“ uvádza úrad v jednej zo štyroch svojich zásadných pripomienok. Ministerstvo financií sa tak návrhom svojej koncepcie dostáva medzi „dva mlynské kamene“. Kým totiž úrad vlády vo svojej zásadnej pripomienke volá po väčšej razancii pri cenovej regulácii, na druhej strane stojí Protimonopolný úrad SR, ktorý tiež predložil zásadnú pripomienku. Ten naopak tvrdí, že prísnejšia cenová regulácia je v súčasnosti viac na škodu ako na úžitok.
Na cenový vývoj na Slovensku by pritom mohol v budúcnosti dozerať aj nový cenový orgán. Podľa ministerstva hospodárstva a financií je totiž na aktívne ovplyvňovanie regulačnej funkcie trhu žiaduce sústavné monitorovanie a vyhodnocovanie činnosti jednotlivých regulačných orgánov. Tieto činnosti majú pritom pomôcť identifikovať procesy a faktory, ktoré môžu eliminovať prípadné zlyhanie trhu a z toho prameniaci nežiaduci vývoj inflácie. „Z hľadiska možnosti efektívneho ovplyvňovania regulačnej funkcie trhu sa javí ako účelné prehodnotiť súčasný systém decentralizovanej cenovej politiky a zvážiť možnosť zlúčenia súčasných cenových orgánov vytvorením jedného nezávislého cenového orgánu,“ konštatuje rezort hospodárstva spolu s ministerstvom financií v Koncepcii obnovy hospodárskeho rastu SR, ktorú minulý týždeň schválila s pripomienkami vláda.