ČLÁNOK




Komodity stúpajú kvôli slabému USD, OPEC-u a výnosom dlhopisov
2. júna 2009

Ropa v priebehu minulého týždňa naďalej rástla a dosiahla tak nové maximá v tomto roku, keď sa pozornosť zamerala na známky rastu dopytu v Ázii, v kombinácii s obavami z inflácie. Pokračujúci slabý ekonomický výhľad v Európe a USA a následný pokles dopytu boli hlavnou témou medvedích trhov počas niekoľkých posledných mesiacov. Teraz však došlo k oživeniu ropy takmer o 100% z januárových miním a mnohí začínajú upravovať svoje výhľady.

Kartel OPEC sa na svojom zasadnutí vo Viedni rozhodol, že sa zdrží ďalšieho znižovania produkcie, čo je v súčasnej dobe ťažko uskutočniteľné, pretože niektorí členovia podvádzajú a produkujú viacej. Miesto toho organizácia prešla k verbálnej intervencii. Saudská Arábia uviedla, že cena ropy v globálnej ekonomike sa môže dostať na úroveň 75 až 80 USD, pretože dochádza k zvyšovaniu dopytu, predovšetkým v Ázii. Ropa zo začiatku mája sa dostala nad 200-denný kĺzavý priemer na úroveň 62,18 USD a tento silný technický obraz pomohol minulý týždeň k rastu cien nad 65 USD.

Až donedávna boli hlavné faktory, ktoré hnali ceny ropy, podpora z oživujúcich sa akciových trhov v kombinácii so slabším USD. K tomuto poslednému pohybu však došlo bez podpory zo strany akciových trhov USA, pretože počas posledných dvoch týždňov neboli dosiahnuté žiadne nové maximá.

Došlo k oživeniu výnosov vládnych dlhopisov. Obchodníci pokračovali v predaji dlhopisov kvôli tomu, že výnosy z dlhopisov môžu aj naďalej pokračovať v raste, keďže vlády sa snažia financovať svoje rastúce rozpočtové deficity. Minulý týždeň výnosy 10-ročných dlhopisov vzrástli na 3,71 percenta, čo je úroveň dosiahnutá naposledy v novembri 2008. To bolo dlho predtým, než centrálne banky začali kvantitatívne uvoľňovanie (Quantitative Easing).

Rastúce výnosy vynervovali investorov a následné riziko kolapsu USD alebo znovuobjavenie sa inflácie vedu k tomu, že sa investori zameriavajú na komodity.


 

Technicky má terajšie oživenie pri rope dobré základy a predajcovia „nakrátko“ musia byť trpezliví. Potom, čo došlo k prielomu nad 62,18 USD, obchodníci očakávajú návrat na novembrové maximum 71, 77 USD nasledované pohybom späť (retracement) o 38,2 percent na 76,30 USD.

Na strane dole musí odznieť 62,25 USD predtým, než sa začnú šíriť správy o korekcii nasledovanej hlavnou podporou na 59,50 USD. Je potrebné si dať pozor na úroveň RSI, ktorá naznačuje, že trh je presýtený a skoro sa môže vyskytnúť korekcie na strane dole. Budeme sledovať index S&P 500, ktorý sa momentálne nachádza medzi rezistenciou 200-denného kĺzavého priemeru na 930,50 a silnou podporou na 885 USD. Pokračujúci rast výnosov dlhopisov a následná slabosť USD budú podporovať komodity.

Drahé kovy
Medzitým drahé kovy pokračujú v raste, čo je poháňané niektorými už zmienenými faktormi. Striebro smeruje k najväčšiemu mesačnému výnosu za 22 rokov a zlato sa vrátilo na trojmesačné maximum, keď sa 1010 opäť vracia do hry. Prítoky do ETF fondov zlata sa počas týždňa nezvýšili, čo v nás zanecháva trochu obavy ohľadne udržatelnosti tohto oživenia. V krátkodobom výhľade budú však hlavným faktorom, ktoré budú spôsobovať pohyb zlata, budú pohyby USD, ktoré sú v určitej miere ovplyvňované pohybmi výnosov dlhopisov. Krátkodobé oslabovanie USD v kombinácii s geopolitickými rizikami v Severní Kórei môžu oživiť investičný dopyt po zlate a môže sa tak vrátiť na februárové maximum 1010 USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS