Využívanie eurofondov bude Brusel kontrolovať dôraznejšie
Brusel bude pri posudzovaní využívania eurofondov v budúcnosti oveľa dôraznejší a bude striktne vyžadovať dodržiavanie stanovených pravidiel prostredníctvom nových nástrojov a metodík. Informovali o tom zástupcovia Európskej komisie a Európskeho dvora audítorov na odbornej konferencii spoločnosti Deloitte – Európske fondy na Slovensku – kontrola, riadenie a monitorovanie, konanej pod záštitou Ministerstva financií SR
Problematika monitorovania a kontroly eurofondov je v rámci celej Európskej únie mimoriadne aktuálna. Európska komisia prijala už v roku 2006 nové nariadenia pre programové obdobie 2007 – 2013 obsahujúce aj nové požiadavky na monitorovanie a kontrolu fondov EÚ, ktorých cieľom je lepšie predchádzanie a odhaľovanie nezrovnalostí a podvodov.
Význam a dôležitosť národných kontrolných orgánov pri kontrole čerpania eurofondov narastá a je jednou z kľúčových podmienok zástupcov európskych inštitúcií. Dá sa taktiež očakávať častejšie uplatňovanie finančných reštrikcií zo strany Komisie v prípade nedodržania podmienok a požiadaviek stanovených v európskych nariadeniach.
„Nevyhnutnosťou je kontinuálna komunikácia a riešenie otázok kontroly eurofondov a nejasností pri uplatňovaní existujúcich právnych noriem, metodických pokynov a požiadaviek praxe,“ uviedol Marián Hudák, Partner na oddelení riadenia podnikových rizík, Deloitte Slovensko.
Podľa Daniela Šalamúna, senior manažéra spoločnosti Deloitte a odborníka na audit a riadenie rizík v štátnej a verejnej správe, je aplikovanie požiadaviek nových európskych nariadení, týkajúcich sa najmä auditu riadiacich a kontrolných systémov a auditu operácií, podmienené modernými a funkčnými nástrojmi na výkon auditu a kontroly, ktoré vedú k zvýšeniu ich efektívnosti. Ide najmä o nástroje na výber vzorky pre účely auditu operácií, nástroje na preverenie bezpečnosti používaných informačných systémov, aplikácií pre dokumentovanie audítorskej práce, metodiky na analýzu rizík. „Uplatňovaním automatizovaných nástrojov a ucelených metodík v praxi sa zvyšuje kvalita audítorskej práce, ako aj miera úspešnosti identifikovania prípadných nezrovnalostí a nedostatkov,“ dodal Daniel Šalamún. Spoločnosť Deloitte disponuje takýmito nástrojmi a metodikami a je globálnym lídrom v oblasti poradenstva bezpečnosti informačných systémov a riadenia IT rizík. Takisto poskytuje služby v oblasti riadenia a implementácie fondov EÚ, ich monitorovania a kontroly, ako aj vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie v týchto oblastiach.