ČLÁNOK




Na stránkach Profini o corporate governance
26. apríla 2009

Na stránkach Profini o corporate governance
 
Terajšie krízové javy v globálnom finančnom systéme /a následne v globálnej ekonomike/ nastoľujú mnohé vážne otázky, ba dilemy. Jednou z nich je, či môže byť východiskom z krízy tvrdá regulácia a čoraz výraznejšia ingerencia štátu alebo skôr vyváženosť medzi kontrolou /zásahmi štátu/ a podnikateľskou slobodou…Princípy corporate governance sa snažia o určitú dávku komplexnosti a flexibilnosti v tejto otázke.  Na túto tému a jej súvislosti hovoríme s Radomírom  Makom,  podpredsedom Správnej rady Stredoeurópskej asociácie správy a riadenia spoločností. 
 
 
– Princípy corporate governance sú súborom odporúčaní, ktorými by sa mali firmy riadiť, aby na trhu transparentne zverejňovali informácie o svojom fungovaní tak, aby všetky na danej firme zainteresované skupiny mali potrebné údaje pre svoje rozhodovanie. Vo svojej podstate definujú rámce, v ktorých by sa dobre spravované spoločnosti mali hýbať. Ponúka spôsoby ako dosiahnuť potrebnú úroveň kontroly a stále neobmedzovať podnikateľskú slobodu.
 
Ide v podstate o mäkkú formu sebaregulácie – nie je vyžadovaná legislatívou, firmy sa k dodržiavaniu týchto princípov hlásia dobrovoľne a ak sú s niektorým z nich v nesúlade môžu použiť pravidlo „dodržuj alebo vysvetli. Inými slovami, slobodne sa firma rozhodne žiť podľa týchto pravidiel a následne svoje fungovanie dáva opäť slobodne do súladu s týmito pravidlami. Nazvem to slobodná sebaregulácia. 
 
 
Určite by bolo zaujímavé načrtnúť aj genézu vzniku národného kódexu corporate governance /CG/ na Slovensku…
 
– Rovnako ako v mnohých štátoch sveta aj na Slovensku sa iniciatívy vytvorenia národného kódexu správy a riadenia spoločností ujala burza cenných papierov. V roku 2001 Burza cenných papierov v Bratislave (BCPB) s podporou FIRST Initiative Management Unit, London, a v spolupráci s vtedajším Úradom pre finančný trh, ekonomickým inštitútom INEKO, zástupcami profesijných asociácií a kótovaných spoločností zorganizovala „okrúhle stoly“, predmetom ktorých boli dva návrhy kódexu – jeden z dielne INEKO a druhý predložený BCPB. Výsledkom mnohých rokovaní a na základe širokého konsenzu zúčastnených strán vznikol v septembri 2002 spoločný kódex pod názvom Zjednotený kódex správy a riadenia spoločností. V apríli 2003 sa Zjednotený kódex stal súčasťou burzových pravidiel pre prijatie akcií na kótovaný trh.
 
S cieľom uviesť zásady Zjednoteného kódexu správy a riadenia spoločností do každodennej praxe spoločností, BCPB iniciovala vytvorenie asociácie, poslaním ktorej je monitorovať celosvetový vývoj v oblasti corporate governance, posilniť verejnú, odbornú aj politickú diskusiu na túto tému v spoločnosti, zabezpečiť odborný rast súčasných ako aj potenciálnych členov predstavenstiev a dozorných rád a vytvoriť profesionálne zázemia pre získavanie aktuálnych poznatkov z oblasti corporate governance. V októbri 2004 bola za podpory dvadsiatich zakladajúcich členov založená Stredoeurópska asociácia správy a riadenia spoločností – Central European Corporate Governance Association (CECGA).
 
V súvislosti s vydaním revidovaných Princípov OECD v roku 2004, ako aj s vydaním odporúčaní Európskej komisie pre oblasť Corporate Governance v roku 2004 a 2005 a v nadväznosti na zmeny relevantnej legislatívy na Slovensku, vznikla potreba aktualizácie platného Zjednoteného kódexu správy a riadenia spoločností. Asociácia CECGA prizvala k spolupráci na aktualizácii kódexu zástupcov Národnej banky Slovenska, Ministerstva financií SR, Ministerstva spravodlivosti SR, Ministerstva hospodárstva SR a Slovenskej bankovej asociácie, ktorí sa stali členmi tzv. „Riadiaceho výboru“. Spomedzi členov asociácie sa vytvorila päťčlenná „Pracovná skupina“, poslaním ktorej bolo pripraviť návrh nového kódexu v súlade s medzinárodnými odporúčaniami a najlepšou praxou. Návrh nového kódexu bol v septembri 2007 umiestnený na internetovú stránku CECGA za účelom širokej diskusie s odbornou verejnosťou, čo umožnilo zozbieranie a zapracovanie mnohých hodnotných pripomienok. Výsledkom spolupráce Riadiaceho výboru, Pracovnej skupiny a odbornej verejnosti je nový Slovenský kódex správy a riadenia spoločností.
 
Za určitý medzník možno považovať Princípy CG, ktoré sformulovala OECD v roku 1999 a ich revidovanú podobu, ktorá už reagovala na sériu účtovných škandálov v mnohých amerických a európskych spoločnostiach. V čom sú tieto Princípy východiskom pre dnešok?
 
– OECD princípy sa rôznymi spôsobmi preklápajú do národných kódexov, ale vo svojej podstate pomenúvajú, čo dobre spravované spoločnosti nemajú zanedbávať. Je pravdou, že sa vytvorili ako reakcia na niektoré škandály, ktoré najmä niektoré kótované spoločnosti zaznamenali na sklonku minulého storočia, ale snahou je aby sa našli bazálne princípy, ktoré budú v niečom pôsobiť nadčasovo.
 
Dnešná doba je dobou hlbokej nedôvery – vytratil sa optimizmus, že bude zase lepšie, že obchodní partneri budú dodržiavať svoje záväzky, že spoločnosti nebudú zneužívať informácie, že trh si poradí aj bez štátnych zásahov. Niektoré mechanizmy v biznis živote proste boli nesprávne. Dodržiavanie princípov CG a to že viac a viac firiem sa k nim prihlási by mohlo byť dôležitou súčasťou obnovenia dôvery na trhu, lebo dáva dodatočnú validitu informáciám, ktoré spoločnosti o sebe zverejňujú.
 
Akú konkrétnu úlohu zohráva vo sfére CG Európska únia a jej exekutívne orgány – pripravuje sa na ich pôde určitá aktualizácia pravidiel CG, respektíve možno očakávať zvýšený tlak na realizáciu už existujúcich pravidiel?
 
– Európska únia do oblasti CG vstupuje len čiastočne. Existuje niekoľko odporúčaní Európskej komisie, ktoré hovoria napr. o zvýšení počtu tzv. nezávislých riaditeľov v orgánoch spoločností alebo o zverejňovaní odmeňovania členov orgánov spoločností, ale ide o odporúčania, ktoré jednotlivé členské štáty preklápajú do svojej legislatívy v podobe, ktorá im vyhovuje. Osobne neočakávam, že by v tejto oblasti mohlo dnes prísť k väčšej aktivizácii európskej únie. Obzvlášť, keď pre dnešnú EÚ je skôr typické regulovať, než podporovať rámce pre samoreguláciu.
 
Možno – podľa Vášho názoru – očakávať aj na Slovensku zvýšený dôraz za aplikáciu zásad CG?
 
– Súčasná doba hospodárskej krízy je podľa mňa príležitosťou na zmenu „prekonaných derivátov vzťahov“ na budovanie dôvery založenej na princípoch transparentnosti, poctivosti a zodpovednosti v dobrej správe a riadení spoločnosti. Uplatňovanie zásad však podľa mňa musí prinášať firmám zrejmé výhody, v podobe posilnenia ich dobrého mena a reputácie na trhu. Spoločnosti sa totiž budú správať podľa zásad Corporate Governance, len ak budú motivované benefitmi z ich uplatňovania a tými sú vyšší profit (zodpovednejším podnikaním vedúcim k vyššej lojalite zákazníkov) , zníženie nákladov (definovaním transparentných postupov a štandardov), motivovaní a lojálni zamestnanci (transparentným spravodlivým odmeňovaním), ľahší prístup k tendrom, lacnejšie financovanie, lepšie riadenie rizík, prilákanie investorov, členstvo vo vybraných združeniach, kluboch ai. Zároveň však pokladám aplikáciu zásad dobrej správy a riadenia spoločností za dlhodobý proces.
 
Ako môže byť v tomto smere nápomocná CECGA?
 
– Stredoeurópska asociácia správy a riadenia spoločnosti CECGA vznikla ako prirodzená reakcia na negatívne celosvetové udalosti a nastúpený trend zodpovednejšie pristupovať k riadeniu spoločnosti, s ambíciou harmonizovať vzťahy medzi akcionármi a manažmentom spoločnosti ako aj tzv. stakeholdermi. Dobrá správa a riadenie má svoje historické korene avšak len v poslednom období cca 10 rokov došlo k pomenovaniu a inštitucionalizovaniu základných princípov definujúcich zodpovedné podnikanie. A tak je tomu aj u nás na Slovensku. Tieto princípy sú v SR uplatňované na báze dobrovoľnej sebaregulácie a nie sú zákonne vyžadované.
 
Kódex správy a riadenia spoločností na Slovensku  však reflektuje záväzné odporúčania Európskej komisie a je pevne ukotvený v Zákone o účtovníctve z čoho vyplýva  pre časť účastníkov slovenského trhu dnes zákonnú povinnosť zverejniť správu o uplatňovaní princípov zodpovedného podnikania formou Vyhlásenia vo svojich Výročných správach.
  
Asociácia sa venuje kultivovaniu témy Corporate Governance organizovaním seminárov a okrúhlych stolov, vysvetľovaním princípov, ich hlavných zásad ako aj jej etickému rozmeru.  Vytvára priestor na prezentáciu tej najlepšej praxe v uplatňovaní/implementácii princípov dobrej správy a riadenia spoločností v podmienkach Slovenska, ktorá je po celospoločenskej diskusii podkladom na ďalšiu aktualizáciu Kódexu.
 
CECGA pomáha pri vypracovávaní Vyhlásenia o dodržiavaní zásad Kódexu Správy a riadenia spoločností na Slovensku vo Výročných správach podľa § 20 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov praktickým manuálom a radami súvisiacimi so zberom vyžadovaných údajov, ich spracovaním a celkovou prípravou podkladov pre Správne orgány spoločností, na ich schválenie a následné zverejnenie v súlade so zákonom. 
 
Máme ambíciu sprevádzať vás témou dobrej správy a riadenia spoločnosti a udržiavať v kontakte s najlepšou svetovou ako aj slovenskou praxou. Ide o nikdy nekončiaci proces, ktorý si vyžaduje dlhodobý zodpovedný prístup vedúci k prosperite akcionárov, kompetentnosti manažmentov a satisfakcii stakeholderov.  
 
Rád by som ešte spomenul výsledky jednej z posledných štúdií, ktoré hovoria, že uplatňovanie princípov Corporate Governance za posledných 5 rokov sa pozitívne prejavilo vo výkonnosti tých spoločností, ktoré ich uplatňovali. (Report from ABI Research & Investment Affairs Departments, Feb. 2008)
 
Na záver chcem poďakovať Slovenskej asociácii podnikových finančníkov a jej časopisu za možnosť prezentovať tému Corporate Governance a želám všetkým čitateľom mnoho úspechov v správe a riadení spoločností.
 
Zhováral sa JOZEF KNÍŽAT
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS