ČLÁNOK




Výnosy na základe ukazovateľa P / E
9. januára 2009

Výnosy na základe ukazovateľa P / E

 

Časopis Forbes priniesol článok Johna C. Bogla, zakladateľa investičnej firmy  Vanguard. Je venovaný americkému trhu akcií a jeho perspektíve na najbližších desať rokov

 

V súčasnosti je rozšírený názor, že svet vstupuje do éry nízkych výnosov na trhoch akcií. Preto, aby sa dala urobiť analýza J. C. Bogle navrhuje rozdeliť výnosy na dve skupiny. „Investičný výnos“ sa skladá z rastu kapitálu a dividendového výnosu. Špekulatívna výnosnosť“ odráža emócie investorov, v krátkodobom časovom horizonte sa tento ukazovateľ buď pripočíta, alebo odpočíta od investičného výnosu.

John C. Bogle hovorí, že ak by sa dalo v roku 1999 vymedziť faktory, ktoré ovplyvňujú výnosnosť tohto obdobia, bolo by jasné, že na americkom trhu sa vytvorila bublina, ktorá už, už praskne. Dividendové výnosy klesli na historicky najnižšiu úroveň, teda na 1,2 %. Znamenalo to, že rast investičného výnosu sa mohol diať len na základe rastu ziskov firiem.

V roku 1999 John C. Bogle predpovedal, že tempo rastu ziskov v prvom desaťročí XXI. storočia bude asi 8 %. Znamená to, že investičná výnosnosť mala byť na úrovni približne 9 %. V rokoch 1980 – 1990 trhový koeficient cena akcie / zisk na akciu (P/E) stúpol zo 7 na 30,5. Preto treba k investičnej výnosnosti pripočítať 7,5 % špekulatívnej výnosnosti. K roku 1999 ukazovateľ P/E dvojnásobne prevyšoval priemernú hodnotu za predchádzajúce storočné obdobie, kedy bolo 14,5.

Dokonca aj keď niekto naivne predpokladal, že „tentoraz bude všetko inak“, a ukazovateľ P/E si uchová svoju vysokú hodnotu, špekulatívna výnosnosť by mala byť v tomto prípade rovná nule. Za najpravdepodobnejší scenár John C. Bogle považoval pád ukazovateľa P/E na 20 a negatívnu špekulatívnu výnosnosť rovnú -4 ročne. Podľa jeho prepočtov mala byť očakávaná výnosnosť akcií v období od roku 1999 do roku 2009 predstavovať ročne 5 %.

Súčasná situácia celkove zodpovedá jeho vtedajším predpovediam. Za posledných sedem rokov zisky firiem ročne stúpali o 8,7 %, čo je viac ako niekdajšia predpoveď 8 %. Ak k tomu pripočítame dividendový výnos 1,2 %, investičný výnos sa rovná 10%.

Koeficient P/E sa znížil na 17, v dôsledku čoho špekulatívny výnos sa dostal na úroveň -7,1 % ročne.

Ak spočítame obe hodnoty, získame výnosnosť na úrovni 2,9 %, ktorá sa nie veľmi odlišuje od faktickej výnosnosti indexu S&P 500 v tomto období, ktorá bola 2,2 %. Na základe týchto predpovedí John C Bogle robí predpovede na najbližších desať rokov. V súčasnosti sa dividendová výnosnosť zväčšila o 2 %. Ak budeme predpokladať, že tempo rastu ziskov firiem dosiahne 6 %, investičná výnosnosť sa bude rovnať 8 %.

Základná otázka znie nasledovne: bude špekulatívna výnosnosť kladná, alebo záporná. Ak berieme do úvahy, že momentálne má koeficient cena / zisk hodnotu 17, čo je dosť vysoká úroveň a pohyb smerom hore je nepravdepodobný,  Bogle predpokladá, že P/E sa v budúcnosti zníži. V dôsledku toho bude mať špekulatívna výnosnosť zápornú hodnotu a bude – 1%.

Znamená to, že je rozumné očakávať, že priemerná ročná výnosnosť bude v najbližších desiatich ročne predstavovať 7 %. Na druhej strane John C. Bogle upozorňuje, že táto prognóza sa môže považovať za optimistickú. Súčasne hovorí, že sú to len približné prepočty. Pre presnejšie prognózy je potrebná vziať do úvahy všetky faktory, ktoré určujú cenu akcií. V dlhodobej perspektíve sa výnosnosť akcií určuje ukazovateľmi ziskovosti firiem.

Pred transplantáciou srdca v roku 1996 John C. Bogle riadil firmu spravujúcu podielové fondy, ktorých aktíva boli druhými najväčšími v USA. Viac bolo len v správe firmy Fidelity. John C. Bogle založil   The Vanguard Group, Inc. v roku 1974. Za 20 rokov jej aktíva stúpli na 100 mld. USD a v roku 1998 značne prekonali hranicu 200 mld. USD. Jeden z kľúčov úspechu Johna C. Bogla je znižovanie nákladov. Napríklad náklady na správu priemerného fondu zo skupiny Vanguard boli tretinové oproti priemeru v odvetví. Jednou z príčin toho stavu je to, že firma sa pridržiava koncepcie indexovania. Transakčné a analytické práce robí väčšinou výpočtová technika. John C. Bogle znižuje náklady aj inými spôsobmi. Zapínanie elektrického svetla sa riadi senzormi, nevyužíva také vymoženosti ako súkromné jedálne, nikto necestuje lietadlom prvou triedou.

Jeho dedo bol zakladateľom firmy American Can a bol veľmi šetrný. Jeho menej ako disciplinovaný syn stratil rodinný majetok v čase veľkej depresie. John C. Bogle si mohol dovoliť vyštudovať Princentonskú univerzitu a diplomovú prácu napísal o podielových fondoch.

Po jej skončení pracoval v Willington Managemet, kde presvedčil svojho zamestnávateľa, aby založil Winsdor Fund. Pracoval bez spánku a prospekt fondu napísal za 24 hodín. Ťažká práca sa prejavila. Keď mal 30 rokov prekonal infarkt. Napriek odporúčaniam lekárov sa vrátil do práce.

John C. Bogle presadzuje myšlienku indexových fondov, pretože si myslí, že polovica investorov oproti výsledkom trhu prehráva, a druhá vyhráva. Preto sa rozhodol, keď sa už nedá prekonať trh je lepšie sa k nemu pripojiť. V roku 1976 vytvoril fond  Index Trust 500, ktorý bol modelom indexu  S&P 500. Počas nasledovných 15 rokov jeho príjmy prekonali výnosy 85 % diverzifikovaných akciových fondov. 

 John C. Bogle však priznáva, že môžu existovať manažéri kapitálových aktív, ktorí môžu prekonať indexové fondy. Problém investora odhadnúť, ktorí z nich dosiahnu takéto výsledky. John C. Bogle verí, že investor by mal byť ostražitý a v mandátnej zmluve uvádza svoje štyri pravidlá.

Problémom je však to, že investor dopredu nevie kto z manažérov dosiahne nadpriemernú výkonnosť. John C. Bogle úprimne verí v to, že investor by mal byť vždy na pozore. Preto v mandátnej zmluve pre investorov deklaruje svoje ciele, ktorými je rozumnosť, šetrnosť, aktívnosť a skepsa.  

 

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS