Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností sa kríza, ktorá sa v rôznej intenzite prejavuje už viac ako rok, vo výsledkoch hospodárenia dôchodkových fondov prejavuje v oveľa menšej miere, než je tomu v iných finančných inštitúciách.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) nepovažuje 2. pilier za najohrozenejšiu časť slovenského finančného trhu. Naopak, kríza, ktorá sa podľa nej v rôznej intenzite prejavuje už viac ako rok, sa vo výsledkoch hospodárenia fondov DSS v 2. pilieri prejavuje v oveľa menšej miere, než je tomu v iných finančných inštitúciách. Podľa asociácie je to výsledok zodpovednej a opatrnej stratégie, ktorú pri investovaní dôchodkových úspor sporiteľov uplatňujú. ADSS to uviedla v reakcii na snahu vlády opäť otvoriť 2. pilier s cieľom umožniť občanom rozhodnúť sa, či chcú znášať riziká súvisiace s vývojom na finančnom trhu. Premiér Robert Fico pritom označil oblasť sporenia v 2. pilieri za najviac ohrozenú aktuálnou situáciou na finančných trhoch.
Podľa asociácie DSS-ky v investíciách do akcií a akciových indexov vždy alokovali oveľa menej zdrojov, než im umožňuje zákon. „Priemerná miera zhodnotenia v dôchodkových fondoch DSS sa napriek vplyvu svetovej krízy od ich vzniku až dodnes pohybuje v plusových hodnotách od 8,35 do 13,44 percenta,“ uvádza ADSS vo svojom stanovisku. Zároveň upozorňuje, že dôchodkové sporenie je dlhodobý investičný produkt, ktorého výsledky nemožno hodnotiť na základe výkyvov trhu počas jedného dňa, týždňa, alebo mesiaca. „Rovnako tak nemožno očakávať, že svetová finančná kríza sa nijako nedotkne slovenských investorov,“ konštatuje .
Vláda na sobotňajšom mimoriadnom rokovaní v Bratislave dala ministerke práce Viere Tomanovej úlohu pripraviť príslušnú legislatívu s cieľom opätovne otvoriť 2. pilier. Ten by sa mal podľa premiéra Roberta Fica otvoriť minimálne na šesť mesiacov pre výstup aj vstup sporiteľov. Vláda tak podľa Fica chce urobiť čo najskôr, s cieľom umožniť občanom rozhodnúť sa, či chcú znášať riziká súvisiace s vývojom na finančnom trhu. Premiér predpokladá, že zákon by mal platiť ešte pred 1. januárom 2009. Kabinet tiež v súvislosti s vývojom na svetových finančných trhoch chce prísnejšie regulovať pôsobenie bankových subjektov a aj dôchodkových správcovských spoločností na Slovensku.