ČLÁNOK
Podnikatelia hodnotia vládu a parlament po dvoch rokoch skôr negatívne
26. júna 2008
Podnikatelia hodnotia vládu a parlament po dvoch rokoch skôr negatívne
Okrem pretrvávajúcich problémov podnikanie v uplynulých dvoch rokoch sťažilo sprísnenie pracovnej legislatívy, skomplikovanie daňových zákonov, nejasná hospodárska politika s chýbajúcou víziou rozvoja podnikateľského prostredia
Podnikateľská aliancia Slovenska upozorňuje, že opatrenia prijaté vládou a parlamentom v uplynulých dvoch rokoch prispievali prevažne k zhoršovaniu podmienok na podnikanie. Okrem rebríčkov renomovaných medzinárodných inštitúcií, akými sú Svetová banka a Svetové ekonomické fórum, túto skutočnosť dokumentujú priebežné výsledky Indexu podnikateľského prostredia a Hodnotenia dopadov zákonov na podnikanie, ktoré realizuje PAS.
Index podnikateľského prostredia, ktorým PAS v štvrťročných intervaloch na základe vlastného prieskumu hodnotí zmeny v podmienkach na podnikanie, od nástupu novej vlády kontinuálne klesá a jeho aktuálna hodnota je 120,0 bodu. V priebehu 2 rokov index klesol o 6,5 bodu a podobné hodnoty zaznamenával index v rastovej fáze v strede roku 2005. PAS upozorňuje na skutočnosť, že dva roky po nástupe novej vlády sa problémy podnikateľského prostredia neriešia a dochádza dokonca k ich prehlbovaniu. Takýto vývoj výrazne zhoršuje predpoklady slovenskej ekonomiky na dosahovanie dlhodobo udržateľného hospodárskeho rastu. Slovensko má stále nízku vymožiteľnosť práva, neprehľadnú a nezrozumiteľnú legislatívu, vysoké odvodové zaťaženie, neefektívny sociálny systém, vysokú korupciu a byrokraciu a kvalitatívne stále viac zaostávajúci vzdelávací systém. Okrem pretrvávajúcich problémov podnikanie v uplynulých dvoch rokoch sťažilo sprísnenie pracovnej legislatívy, skomplikovanie daňových zákonov, nejasná hospodárska politika s chýbajúcou víziou rozvoja podnikateľského prostredia, zhoršujúca sa dostupnosť pracovnej sily v čase, keď má Slovensko ešte stále najvyššiu nezamestnanosť v EÚ a tiež reštrikcie a zneisťovanie investorov v oblasti energetiky, zdravotníctva a dôchodkového zabezpečenia.
PAS aj v tomto volebnom období sleduje zákony ovplyvňujúce podnikanie, ktoré schvaľuje NR SR, a v spolupráci s podnikateľmi hodnotí ich vplyv na kvalitu podnikateľského prostredia. Za uplynulé dva roky zhodnotila 30 zákonov, ktoré dosiahli priemerný rating -25,96 bodu v škále od -300 do 300 bodov. Z 13 pozitívne hodnotených opatrení dosiahli najvyšší rating Zákon o eure (+39,60), Novela zákona o bankách (+38,44), Novela zákona o obchodnom registri (+29,56), Zákon o štátnom rozpočte 2007 (+20,63) a Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii (+19,75). Na opačnom konci rebríčka stoja Zákon o energetických spotrebných daniach (-74,24), Novela zákonníka práce (-101,04), Zákon o podpore a rozvoji verejného zdravia (-110,40), Novela zákona o dani z príjmu (-123,50) a Zákon o sociálnom poistení (-138,72) z konca minulého roka. Prevažujúci počet negatívne hodnotených zákonov a záporných bodov svedčí o tom, že parlament, ako zákonodarná inštitúcia, svojou činnosťou podľa podnikateľov prispel prevažne k zhoršovaniu podmienok na podnikanie.
Na komplexnejšie posúdenie činnosti vlády PAS s dvojročným odstupom vyhodnotila plnenie 11 požiadaviek na ďalšie zlepšovanie podnikateľského prostredia, ktoré predložila politickým stranám pred predčasnými parlamentnými voľbami v dokumente s názvom Wish List 2006. Najlepšie vláda podľa podnikateľov plní požiadavku na udržiavanie makroekonomickej stability a prijatie eura. Je to zároveň jediným bodom, ktorému sa dostalo výrazne pozitívneho hodnotenia. Pri ostatných 10 požiadavkách je hodnotenie pesimistickejšie, nakoľko podnikatelia očakávali od vlády viac. Čiastkové aktivity a zlepšenia zaznamenali podnikatelia v oblasti vzdelávania, poskytovania informácií o činnosti a výdavkoch štátu a v oblasti presadzovania reforiem na úrovni EÚ a odstraňovania prekážok spoločného trhu. Nespokojnosť respondenti vyjadrili s plnením požiadaviek reformovať sociálny systém, zaviesť elektronickú komunikáciu s úradmi, rozvíjať poznatkovú ekonomiku a ochraňovať duševné vlastníctvo, sprehľadniť legislatívu a zvýšiť vymožiteľnosť práva, sprehľadniť a zefektívniť poskytovanie eurofondov. Napokon, výraznú nespokojnosť vyjadrili podnikatelia s plnením požiadaviek týkajúcich sa presadzovania etiky a potláčania korupcie a dokončenia reformy zdravotníctva.
Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku dlhodobo výrazne zaostáva za vyspelým svetom. Pokiaľ sa chce Slovensko približovať k ekonomickej úrovni vyspelých krajín, nemôže si dovoliť stagnovať v riešení problémov a rozvoji podnikateľského prostredia. Elimináciu bariér podnikateľského prostredia a konkurenčných nevýhod slovenskej ekonomiky považuje PAS za najlepšiu cestu k rýchlejšiemu dobiehaniu vyspelých krajín a k zabezpečeniu vyššej životnej úrovne obyvateľov Slovenska. PAS preto vyzýva predstaviteľov vlády, aby v nasledujúcom období venovali primeranú pozornosť realizácii opatrení na systematické zvyšovanie kvality podnikateľského prostredia na Slovensku.
Vývoj Indexu podnikateľského prostredia od roku 2003
Základným obdobím na výpočet IPP bol 1. júl 2001, s referenčnou hodnotou indexu 100 bodov.
WISH LIST 2006 – Požiadavky PAS na ďalšie zlepšovanie podnikateľského prostredia
PAS združuje predstaviteľov podnikateľskej sféry na Slovensku, ktorí uprednostňujú celoplošné skvalitňovanie podnikateľského prostredia pred napĺňaním subjektívnych individuálnych a rezortných záujmov. Podnikateľské subjekty združené v PAS sa snažia presadzovať princípy zákonnosti, etickosti, solidárnosti a transparentnosti v podnikaní. Podniky združené v PAS dosahujú ročné tržby na úrovni 367 mld. Sk a zamestnávajú približne 64 tisíc pracovníkov.
KURZY
26. 11. 2024
USD | 1,052 | 0,003 |
CZK | 25,294 | 0,001 |
GBP | 0,835 | 0,000 |
HUF | 410,980 | 1,200 |
CAD | 1,483 | 0,019 |