ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
11. mája 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
 
Americkí investori predávali akcie bánk, stavebných spoločností a firiem závislých na spotrebiteľských výdavkoch, keďže sa obávali, že rastúce ceny obmedzia dopyt a zhoršia tak situáciu vyvolanú úverovou krízou


EURÓPA – Európsky akciový trh uzavrel v pondelok s poklesom v dôsledku poklesu hodnoty akcií podnikov technologického a telekomunikačného sektora. Prepad technologických akcií zapríčinilo najmä odstúpenie Microsoftu od svojej ponuky na prevzatie internetovej spoločnosti Yahoo. Hlavný európsky index FTSEurofirst 300 odpísal 0,25 % na 1 357,99 bodu. Výrobca čipov ASML oslabil o 2,3 %, pričom zbrojársky konglomerát EADS znehodnotil takmer o 4 %. Telekomunikačné firmy Alcatel-Lucent, Ericsson a Nokia oslabili v rozmedzí 1,1 až 1,9 %.
V utorok európske burzy oslabili po tom, ako švajčiarska banka UBS oznámila, že v rámci ozdravného procesu prepustí ďalších 5 500 zamestnancov a švajčiarsky zaisťovateľ Swiss Re oznámil ďalšie odpisy. Akcie banky UBS prepadli o 4,5 %, zatiaľ čo zaisťovateľ Swiss Re opísal takmer 5 % z hodnoty svojich akcií. Z finančného sektora oslabili aj Société Générale a Credit Suisse, a to v rozmedzí 1,5 až 2,6 %. Nedarilo sa ani farmaceutickým spoločnostiam Roche, GlaxoSmithKline a AstraZeneca, ktoré znehodnotili v rozmedzí 2 až 2,4 %.
Európske akcie ukončili stredajšie obchodovanie nárastom na najvyššiu hodnotu od polovice januára, keď na ich vývoj vplývalo zhodnotenie ropy na rekordné maximum, čo podporilo ropné spoločnosti. Stavebný sektor patril taktiež k veľmi ziskovým, keď mnohé firmy podnikajúce v tejto oblasti zverejnili silné hospodárske výsledky, zatiaľ čo oslabenie eura podnietilo nárast akcií exportných firiem. Situáciu na burze a predovšetkým väčší záujem investorov ísť do rizika podporili priaznivé údaje americkej vlády o produktivite v priemysle a službách, ktoré prevýšili očakávania analytikov.
Vo štvrtok európske burzy mierne oslabili. Prudký rast akcií ťažobných spoločností pribrzdil horší vývoj vo finančnom sektore. Investori totiž predávali finančné tituly po tom, čo britská a európska centrálna banka ponechali úrokové sadzby bez zmeny. Akcie švajčiarskej banky UBS spadli o vyše 5 %, francúzska Société Générale a britská Barclays si odpísali zhodne po 2,5 %. Akcie rakúskej bankovej skupiny Raiffeisen sa po zverejnení kvartálnych výsledkov prepadli o 7,8 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy pohoršili. Trh oslabili neuspokojivé výsledky firiem a rekordné ceny ropy. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 klesol o 1,3 % na 1 342,68 bodu. V celotýždennom hodnotení index stratil viac ako 1 %. Najslabšími boli v piatok banky po tom, čo americký citibank uviedol, že predá majetok za 400 mld. USD. Banka Société Générale, BNP Paribas a Barclays stratili od 2 do 2,5 %. Španielska banka Banco Santander stúpla o 4 %, Royal Bank of Scotland, UBS a BNP Paribas, si polepšili o 3 až 5,6 %.

NEW YORK – Americká burza na začiatku týždňa taktiež oslabila po tom, ako americká banka Bank of America stratila záujem o prevzatie problematickej hypotekárnej spoločnosti Countrywide Financial Corp. Pod záporný vývoj burzového obchodovania sa podpísal aj nárast obáv investorov, že rastúce ceny ropy by mohli znížiť výdavky spotrebiteľov. Index amerických blue chip podnikov Dow Jones si pohoršil o 0,68 % na 12 969,54 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 poklesol o 0,45 % na 1 407,49 bodu a technologický index Nasdaq odpísal 0,52 % na 2 464,12 bodu. Countrywide prepadla o viac 10 %, zatiaľ čo najväčšia americká banka Citigroup poklesla o 2,4 % a Bank of America si pohoršila o 2,1 %. Darilo sa naopak internetovej spoločnosti Google, ktorej akcie zhodnotili o 2,3 %.

V utorok americká burza uzavrela s nárastom v dôsledku vyjadrení predstaviteľov americkej hypotekárnej skupiny Fannie Mae, že úverová kríza už začína ustupovať. Rekordne vysoké ceny ropy zvýšili zase hodnotu akcií ropných koncernov. Špekulácie, že technologický gigant Microsoft by mohol obnoviť rozhovory o prevzatí internetovej spoločnosti Yahoo, prispeli k zhodnoteniu akcií spoločností o 2,1 % a 5,5 %. Hypotekárna skupina Fannie Mae posilnila takmer o 9 % a jej menši rival Freddie Mac si pripísal 7,1 %. Ropné koncerny Exxon Mobil, ConocoPhillips a Chevron si polepšili v rozmedzí 0,6 až 1,8 %.
Trh s akciami v USA v strede týždňa oslabil pod vplyvom obáv z inflácie a nárastu úrokových sadzieb, keď cena ropy vyskočila nad 123 USD za barel. Prezident kansaského Fedu Thomas Hoenig totižto povedal, že americká centrálna banka musí byť vo vhodnom okamihu pripravená na zvýšenie úrokových sadzieb, aby tak čelila nežiaducej inflácii. Investori predávali akcie bánk, stavebných spoločností a firiem závislých na spotrebiteľských výdavkoch, keďže sa obávali, že rastúce ceny obmedzia dopyt a zhoršia tak situáciu vyvolanú úverovou krízou.
Americkým burzám sa vo štvrtok darilo vďaka veľkému záujmu o akcie ťažobných, energetických a technologických firiem. Rekordné ceny ropy zdvihli akcie ropného koncernu Chevron o 2,2 %, zatiaľ čo konkurenčný Exxon Mobil si pripísal 1,3 %. Akcie spoločnosti Alcoa vzrástli spolu s cenami komodít o vyše 4 %, podobne ako akcie v celkom ťažobnom sektore. Na trhu Nasdaq si akcie Apple polepšili o 1,4 % a výrobca čipov Intel posilnil o 1 % v reakcii na lepšie odporúčanie pre technologický sektor. Podobne ako v Európe investori predávali finančné tituly, akcie druhej najväčšej americkej banky Bank of America klesli o 1,8 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy pohoršili. Trh oslabili rekordné ceny ropy a strata poisťovne AIG. Index Dow Jones klesol o 120,9 bodu, resp. 0,94 %, na 12 745,88 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 stratil 9,4 bodu, resp. 0,67 %, na 1 388,28 bodu. Technologický index Nasdaq Composite stratil 5,72 bodu, resp. 0,23 %, na 2 445,52 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones oslabil o 2,4 %, index Standard & Poor’s 500 stratil 1,8 % a Nasdaq klesol o 1,3 %.

TOKIO – Na japonskej burze sa v pondelok a utorok pre štátne sviatky neobchodovalo.

Japonský akciový trh v stredu posilnil. Hlavný burzový index Nikkei vzrástol o 0,4 % na 14 102,48 bodu, čo predstavuje jeho štvormesačné maximum. Širší index TOPIX stúpol o 1,2 % na 1 393,28 bodu. Indexy ťahali nahor najmä akcie ťažobných spoločností a obchodných domov. Developerská skupina Inpex Holdings zhodnotila o 13,3 %, zatiaľ čo akcie ropného koncernu Nippon Mining Holdings vyskočili o 7,2 %. Obchodné domy Mitsubishi Corp a Mitsui & Co posilnil, v obidvoch prípadoch, o 6,7 %. Najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group si pripísala 2,6 %. Nedarilo sa naopak maloobchodnému reťazcu, ktorý oslabil o 1,7 %.
Tokijská burza uzavrela štvrtkové obchodovanie v červených číslach prvýkrát po troch dňoch, keď akcie finančných spoločností akou je Mitsubishi UFJ Financial Group ako aj ďalšie nedávno ziskové titulov oslabili po prudkom poklese indexov na Wall Street. Vývoj akcií v poslednej hodine obchodovania ovplyvnili mediálne správy uvádzajúce, že telekomunikačná a internetová firma Softbank možno emituje prioritné akcie.
Hlavný tokijský akciový index Nikkei spadol v piatkovom obchodovaní o 2,1 % na hodnotu 13 655,34 bodu a širší index TOPIX klesol o 2,3 % na 1 341,76 bodu. Za celý týždeň tak burza oslabila o 1,7 % a prvýkrát za posledné dva mesiace tak skončila týždeň v negatívnom pásme. Investori v reakcii na posilnenie japonského jenu voči doláru predávali hlavne akcie exportérov, na čele s automobilkou Honda Motor a výrobcom fotoaparátov Canon. Akcie najväčšej svetovej automobilky Toyota klesli kvôli slabšiemu ziskovému výhľadu o vyše 3 %.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS