ČLÁNOK




Európska komisia súhlasí so zavedením eura v SR
7. mája 2008

Európska komisia súhlasí so zavedením eura v SR

Podľa konvergenčnej správy Európskej komisie plní Slovensko maastrichtské kritériá udržateľne a môže sa tak stať 16-tym členom eurozóny
 
Na Slovensku sa bude od budúceho roka platiť v eurách. Európska komisia (EK) totiž vo svojej konvergenčnej správe skonštatovala, že krajina plní maastrichtské kritéria udržateľne a odporučila Slovensko ako 16. člena eurozóny od januára 2009. „Na základe hodnotenia EK a konvergenčnej správy vypracovanej Európskou centrálnou bankou komisia navrhuje, aby Slovensko prijalo euro v roku 2009,“ uvádza v správe EK s tým, že žiadna ďalšia z deviatich krajín posudzovaných v konvergenčnej správe nespĺňa všetky konvergenčné kritériá na prijatie eura.
Tento verdikt je pritom považovaný za kľúčový, po ktorom by mal už nasledovať len viac-menej formálny proces schvaľovania slovenského vstupu do eurozóny v ďalších európskych inštitúciách. Od konečného rozhodnutia o prijatí do eurozóny, ktoré by malo byť v súlade s odporúčaním EK, tak krajinu delí ešte niekoľko týždňov, počas ktorých k odporúčaniu komisie zaujme stanovisko Európsky parlament a následne 3. júna Rada ministrov hospodárstva a financií a Európska rada na úrovni premiérov a hláv štátov krajín Európskej únie na samite v dňoch 19. a 20. júna. V zmysle rozhodnutia rady premiérov a hláv štátov sa definitívne spečatí členstvo Slovenska v eurozóne 8. júla znovu na úrovni Rady ministrov hospodárstva a financií, kde sa tiež schváli konverzný kurz.
EK pritom vo svojej konvergenčnej správe skonštatovala, že priemerná marcová dvanásťmesačná inflácia 2,2 % bola výrazne pod referenčnou hodnotou 3,2 %, čo považuje z a dostatočné rozpätie. Zároveň však upozorňuje na riziká. „Slovensko musí byť naďalej ostražité pri zachovaní inflácie na nízkej úrovni, najmä pokiaľ ide o udržanie disciplíny týkajúcej sa platov, prijatie ambicióznejšej fiškálnej politiky a ďalšie pokračovanie v štrukturálnych reformách na zlepšenie fungovania trhov s výrobkami,“ konštatuje sa v správe komisie.
V rámci fiškálneho kritéria bol podľa EK dlh aj deficit v rámci prijateľného rozpätia vzťahujúceho sa na posúdenie konvergencie. Deficit v minulom roku dosiahol 2,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v tomto roku komisia očakáva jeho zníženie na 2 % HDP. Celkový verejný dlh v roku 2007 dosiahol 29,4 % HDP pri hranici kritéria 60 %. „Komisia sa domnieva, že nadmerný deficit sa odstránil spoľahlivým a udržateľným spôsobom a odporúča, aby rada ECOFIN zrušila v prípade Slovenska postup platný pri nadmernom deficite. Ak k tomu dôjde, Slovensko splní kritérium o stave verejných financií,“ uvádza komisia.
Pozitívneho hodnotenia sa dočkala aj napriek výraznému posilňovaniu aj slovenská koruna a krajina tak plní aj kritérium kurzovej stability. Povinný dvojročný pobyt v systéme výmenných kurzov ERM II koruna absolvovala ku koncu novembra minulého roka. „Hoci výmenný kurz výrazne vzrástol v porovnaní so stredným kurzom, komisia sa domnieva, že dôvody na posilnenie sú opodstatnené a že koruna nepocítila žiadne silné tlaky,“ uvádza sa v správe. Bezproblémové je aj kritérium dlhodobých úrokových sadzieb, ktoré Slovensko napokon naplnilo s rezervou dvoch percentuálnych bodov, keď priemerná dlhodobá úroková miera v krajine dosahovala do februára 20008 úroveň 4,5 %, oproti kritériu nastavenom na 6,5 %.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS