ČLÁNOK




Výnosy rastových fondov vlani na úrovni 2,1 % až 4,3 %
1. mája 2008

Výnosy rastových fondov vlani na úrovni 2,1 % až 4,3 %

Ako upozorňuje centrálna banka, pri hodnotení aktuálnej výkonnosti treba pamätať na to, že sama o sebe nevypovedá o celkovom zhodnotení aktív sporiteľa

Ročná výnosnosť rastových dôchodkových fondov, ktoré spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), dosiahla ku koncu minulého roka od 2,1 % do 4,3 %. V tomto type fondu boli pritom ku koncu vlaňajška dve tretiny zo všetkých prostriedkov uložených na účtoch v druhom dôchodkovom pilieri. Vyvážené dôchodkové fondy, v ktorých sa nachádzalo 30 % všetkých dôchodkových úspor, vykázali ku koncu vlaňajška ročnú výnosnosť od 2 % do 4,3 %. Výkonnosť konzervatívnych fondov sa ku koncu minulého roka pohybovala v rozmedzí od 3,7 % do 4,5 %. Uvádza sa to v analýze slovenského finančného sektora za rok 2007, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska. Podľa centrálnej banky ide o nominálnu výnosnosť, od ktorej nie je odrátaná inflácia, keďže pri určení výnosnosti rôznych foriem investovania sa bežne udáva nominálna výnosnosť.

Ako upozorňuje centrálna banka, pri hodnotení aktuálnej výkonnosti treba pamätať na to, že sama o sebe nevypovedá o celkovom zhodnotení aktív sporiteľa. „Pre sporiteľa je rozhodujúce priemerné zhodnotenie za celé obdobie účasti v druhom pilieri ku dňu odchodu do dôchodku. Preto je potrebné výkonnosť fondov hodnotiť v dlhodobom horizonte,“ konštatuje NBS v analýze. Z tohto dôvodu fondy pri svojom investovaní podľa NBS volia dlhodobé stratégie, ktoré by krátkodobé výkyvy na trhu nemali výrazne ovplyvniť.

Podľa predloženej analýzy sa výkonnosť vyvážených a rastových fondov ku koncu júna minulého roka pohybovala v rozmedzí od 5 % do 8 %. „V druhom polroku však negatívny vývoj na trhoch súvisiaci s hypotekárnou krízou v USA znížil výkonnosti v týchto dvoch typoch fondov vo väčšine správcovských spoločností pod úrovne z konca roka 2006,“ informovala NBS. Podiel prostriedkov dôchodkových fondov, ktoré boli uložené na bežných alebo termínovaných účtoch, na celkovom objeme zdrojov v druhom pilieri sa podľa materiálu na konci minulého roka znížil na 30,5 %. Na konci roka 2006 sa pritom na bežných a termínovaných účtoch nachádzala takmer polovica všetkých dôchodkových úspor v kapitalizačnom pilieri. „Na druhej strane, podiel dlhopisov vzrástol o 11 percentuálnych bodov na 49,6 %,“ uvádza centrálna banka. Z 10 % na 15 % sa ku koncu vlaňajška oproti koncu roka 2006 zvýšilo aj percentuálne zastúpenie majetku držaného v akciách.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS