ČLÁNOK




SDKÚ-DS odmieta zodpovednosť za tunelovanie stavby Braniska
17. apríla 2008

SDKÚ-DS odmieta zodpovednosť za tunelovanie stavby Braniska


Vyšetreniu tohto prípadu by podľa opozičnej strany prospelo, keby premiér do neho politicky nevstupoval

 

SDKÚ-DS odmieta niesť politickú zodpovednosť za tunelovanie pri výstavbe tunela Branisko počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu. Kauzu by mali vyšetriť príslušné orgány a v prípade spáchania trestného činu vinníkov odsúdiť. Uviedol to predseda poslaneckého klubu opozičnej strany Stanislav Janiš v reakcii na vyjadrenie premiéra Roberta Fica. Premiér po stredajšom zasadnutí vlády uviedol, že za tunelovanie zodpovedá konkrétna politická strana, ktorá nominovala do Slovenskej správy ciest (SSC) vrcholných predstaviteľov, a to SDKÚ-DS. „Z tlačovej besedy predsedu vlády vytŕča účelovosť a zákernosť. SDKÚ-DS vždy tvrdila a konala tak, aby orgány činné v trestnom konaní konali a vyšetrovali, aby boli potrestané všetky trestné činy, ktoré boli spáchané,“ povedal ďalej Janiš v súvislosti s vyšetrovaním uvedeného prípadu. Pripomenul pritom, že vyšetrovanie sa začalo už v roku 2004 za Dzurindovej vlády.

K vyšetreniu tohto prípadu by podľa Janiša aj v súčasnosti prospelo, keby premiér do neho politicky nevstupoval. Fico sa totiž podľa neho v minulosti vyjadroval aj k vyšetrovaniu iných káuz, napríklad Rehák – Valko či Malinová. Janiš pripomenul, že aj komentovanie vyšetrovania bývalých vrcholných predstaviteľov SSC prislúcha z kompetenčného zákona ako jediným orgánom činným v trestnom konaní. Majú totiž ako jediné prístup k vyšetrovacím spisom. Stredajšie vyjadrenie premiéra o kauze tunelovania stavby Braniska považuje Janiš za revanš kvôli principiálnemu postoju SDKÚ-DS k demokracii a zachovaniu slobody tlače na Slovensku.

„Pán Palacka je súkromná osoba,“ odvetil Janiš na otázku, či SDKÚ-DS vedela, že exminister dopravy a pokladník strany Gabriel Palacka mal prístup k švajčiarskym účtom bývalých vedúcich manažérov SSC. Janiš nevidel Palacku podľa vlastných slov štyri až päť rokov. Ako pritom dodal, SDKÚ-DS sa počas Dzurindovel vlády vždy snažila, aby kauzy neboli spolitizované, ale aby sa vyšetrili, a ak sa dokáže vina, zodpovední by mali byť odsúdení. Zodpovedný za nominovanie vedenia SSC je minister dopravy ako štatutárny orgán, dodal Janiš. Nekomentoval však pripomienku, že ministra nominovala strana.

„Keď už sa chce pán predseda vlády tváriť spravodlivo, tak by sa mal v prvom rade pozrieť okolo seba do vládnej koalície“ povedal ďalej Janiš. Spresnil, že má na mysli nedávno zverejnené informácie o kriminálnej minulosti predsedu koaličnej strany, aj majetkových pomeroch predsedu SNS. Premiér však podľa Janiša o týchto veciach záhadne mlčí, nekomentuje ich. Fico by mal byť taký aktívny, tvrdí zástupca SDKÚ-DS, aj pri komentovaní káuz, sprevádzajúcich Smer alebo jeho osobné kauzy. Spomenul pritom podpredsedu Smeru Martina Glváča v súvislosti so Slovenským pozemkovým fondom, zákazky pre spoločnosti Ikores a Váhostav a ďalšie medializované prípady. Doteraz podľa Janiša nebolo vysvetlené, prečo SMK podporila koalíciu pri hlasovaní za Lisabonskú zmluvu.

Podľa premiéra Roberta Fica sa v prípade Tunela Branisko vystavovali fiktívne faktúry na práce, ktoré neboli vykonané. Tieto faktúry boli podpisované SSC. Peniaze odchádzali do Švajčiarska, kde boli prerozdeľované na súkromné účty osôb zo Slovenska, vrátane predstaviteľov SSC. Dispozičné právo k týmto účtom mal podľa Fica Gabriel P. Zároveň dodal, že vyšetrovanie bude ďalej pokračovať do Lichtenštajnska a Veľkej Británie. Podľa Fica v prípade ide o dodávku technológií pre tunel Branisko. Víťazná ponuka bola podpísaná na 670 mil. korún, pričom reálna suma nakoniec bola 1,97 mld. korún. Fico pripustil, že výstavba sa mohla predražiť napríklad na miliardu, ale nie až na konečnú sumu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS