ČLÁNOK




OPF zaevidovali záporné čisté predaje za 18 mil. Sk
12. marca 2008

OPF zaevidovali záporné čisté predaje za 18 mil. Sk

Najvyššie čisté predaje v 10. týždni zaevidoval TAM – Private korunový peňažný fond s objemom 304,8 mil. Sk
 
Otvorené podielové fondy (OPF) v správe členov Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) v desiatom kalendárnom týždni zaevidovali záporné čisté predaje vo výške 17,9 mil. Sk. Prispeli k tomu v uplynulom týždni najmä fondy fondov, ktorých záporné čisté predaje predstavovali 196,2 mil. Sk a dlhopisové fondy s negatívnymi čistými predajmi za 116,5 mil. Sk. Záporné čisté predaje v 10. týždni zaznamenali aj zmiešané fondy so sumou 55,1 mil. Sk a akciové fondy s čiastkou za takmer 5 mil. Sk. Naopak, kladné čisté predaje vo výške takmer 344 mil. Sk zaevidovali v minulom týždni fondy peňažného trhu. Kladné čisté predaje dosiahli v desiatom týždni aj tzv. iné fondy so sumou 7,4 mil. Sk a špeciálne fondy nehnuteľností s čiastkou 3,4 mil. Sk. Informovala o tom SASS.
Najvyššie čisté predaje v 10. týždni zaevidoval TAM – Private korunový peňažný fond s objemom 304,8 mil. Sk, za ním nasledoval TAM – Korunový peňažný fond so sumou 163,7 mil. Sk. V poradí tretí skončil ČSOB Privátny korunový fond s čiastkou 64,3 mil. Sk. Najúspešnejšou medzi správcovskými spoločnosťami bola v desiatom kalendárnom týždni spoločnosť Tatra Asset Management s objemom čistých predajov za 281,3 mil. Sk. Druhé miesto medzi správcovskými spoločnosťami obsadila ČSOB Asset Management s čistými predajmi v objeme 46,3 mil. Sk. Ako tretie v poradí skončili fondy Generali a SPIF pod správou VÚB Asset Management, ktoré zaznamenali čisté predaje v objeme 26,6 mil. Sk.
Ako pre agentúru SITA uviedla portfóliová manažérka Investičnej a Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Katarína Antoničová, peňažné fondy sa počas uplynulého týždňa znehodnotili o necelého 0,1 %. Krátky koniec výnosovej krivky slovenských štátnych dlhopisov sa podľa nej minulý týždeň posunul nahor, čo do záporných čísel stiahlo aj výkonnosť peňažných fondov denominovaných v korunách.
„Dolárové dlhopisové fondy stratili 2 %, eurodlhopisové fondy si odpísali pol percenta,“ komentovala zahraničné dlhopisové investície portfóliová manažérka Investičnej a Dôchodkovej. Celkovo priaznivá výkonnosť dlhopisov však nestačila podľa Antoničovej na kladný vývoj podielových fondov, pretože svoju daň si podľa jej slov vybral aj nepriaznivý vývoj kurzu.
Podielové fondy stredoeurópskych akcií utrpeli podľa jej informácií v minulom týždni až 5,1-percentnú stratu. „Viac ako 3,5 % stratil český a poľský trh, maďarská burza sa oslabila až o 5,4 %,“ informovala ďalej Antoničová. Týždenné straty amerických akciových trhov dosahovali podľa portfóliovej manažérky 3-percentnú úroveň. „Podielové fondy amerických akcií sa znehodnotili v priemere o 5,3 %,“ dodala. Svoju negatívnu úlohu v tom však podľa jej slov zohral aj negatívny kurzový vývoj. „Výkonnosť akciových podielových fondov západnej Európy bola v uplynulom týždni veľmi slabá, pretože sa znehodnotili o 3,7 %,“ spresnila K. Antoničová.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS