Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
Finančný sektor v USA zaznamenal pokles, po tom, čo finančná skupina Thornburg Mortgage povedala, že nemá dostatok finančných prostriedkov na vysporiadanie svojich záväzkov
EURÓPA
– Európsky akciový trh v úvode uplynulého týždňa oslabil. Pod pokles sa podpísal najmä európsky bankový sektor, keď sa britská banka HBOS prepadla takmer o 8 %, zatiaľ čo banky UBS a RBS poklesli v rozmedzí 3,3 až 3,6 %. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 znehodnotil o 1,3 % na 1 298,11 bodu. V dôsledku rastúcich obáv zo zvyšovania cien ropy, znehodnotili aj akcie ropných koncernov Royal Dutch Shell a BP, a to v intervale 0,8 až 2,6 %.
V utorok európske burzy oslabili na šesťtýždňové minimum po tom, čo americký výrobca čipov Intel znížil svoje ekonomické vyhliadky na tento rok. K poklesu prispeli aj rastúce obavy investorov o budúce tržby v bankovom sektore. Z bankového sektora oslabila britská banka HSBC o 2,7 % a francúzska Societé Générale o 3,1 %. Ďalej znehodnotil fínsky výrobca telefónov Nokia, a to o 5,2 %, zatiaľ čo holandský výrobca čipov ASML odpísal 3,9 %.
Uprostred týždňa burzy v Európe zhodnotili a ukončili tak päťdňovú sériu poklesu, keď ich nahor ťahali predovšetkým rastúce ceny komodít, či priaznivé výsledky indexu aktivity v sektore služieb USA. Vývoj na trhu podporila aj správa o finančnej injekcii pre amerického poisťovateľa cenných papierov Ambac Financial Group. K najziskovejším patrili akcie bánk a ropných spoločností, keď cena ropy vyskočila na historické maximum po tom, ako sa zásoby čierneho zlata v USA v minulom týždni nečakane
Európsky akciový trh vo štvrtok oslabil v dôsledku slabých výsledkov amerického bytového sektora. K nárastu obáv investorov prispelo aj zverejnenie februárovej správy o stave súkromného sektora, v ktorom nečakane došlo k redukcii pracovných miest po prvýkrát za takmer päť ročné obdobie. Index stiahli nadol najmä akcie bánk, z ktorých HSBC, ING, BNP Paribas a Barclays oslabili v rozmedzí 2,7 až 4,7 %. Prepadli aj akcie leteckých spoločností, a to British Airways o takmer 8 %, Air France-KLM o 5,9 % a Lufthansa o 3,5 %.
V závere týždňa sa európske burzy dostali na vyše šesťtýždňové minimum. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 poklesol o 1,1 % na 1 269,42 bodu, najnižšiu hodnotu od 23. januára. Výpredaj zasiahol najmä akcie finančných a ťažobných spoločností. Investorov znepokojila správa o stave pracovného trhu v USA a výpredaj v ťažobnom sektore spustili rekordne vysoké ceny komodít. Akcie spoločností BHP, Anglo American a Antofagasta klesli v intervale od 4,1 % do 5,4 %, zatiaľ čo akcie európskych bánk Royal Bank of Scotland a Société Générale stratili okolo 2 %. Britská banková skupina HSBC oslabila o 1,1 %.
NEW YORK – Americká burza na začiatku uplynulého týždňa mierne oslabila. Hlavný americký index Dow Jones poklesol o 0,06 % na 12 258,9 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 si naopak polepšil o 0,05 % na 1 331,34 bodu. Technologický index Nasdaq oslabil o 0,57 % na 2 258,6 bodu. Výrazne si polepšili ťažobné a energetické spoločnosti v dôsledku zvýšených cien komodít ako sú napr. ropa, zlato a platina. Ťažobná skupina Alcoa zhodnotila o 3,2 % a ťažobný koncern Exxon Mobil vyskočil skoro o 1 %. Finančný sektor zaznamenal naopak pokles, po tom, čo finančná skupina Thornburg Mortgage povedala, že nemá dostatok finančných prostriedkov na vysporiadanie svojich záväzkov. Akcie Thornburg prepadli o 51,5 % v dôsledku obáv investorov z jej prípadného bankrotu.
Akciové trhy v USA v druhom obchodnom dni oslabili po tom, ako brokeri varovali pred ďalšími stratami najväčšej americkej banky Citigroup. Prezident americkej centrálnej banky Ben Bernanke taktiež varoval pred možným znižovaním cien v bytovom sektore. Indexy stiahol nadol najmä prepad hodnoty akcií troch najväčších amerických bánk, z toho Citigroup znehodnotila o 4,3 %, Bank of America o 1 % a JP Morgan Chase o 1,6 %. Poisťovňa American International Group klesla o 1,8 %.
Americký trh s akciami v stredu naopak posilnil, keď vláda USA zverejnila priaznivý vývoj indexu aktivity v sektore služieb, ktorý tak mierne znížil obavy investorov z recesie. Údaje o sektore služieb v USA, ktorý tvorí približne 80 % celkového hrubého domáceho produktu krajiny, sa znížili menej, než sa pôvodne očakávalo a zatlačili tak do úzadia prekvapujúci februárový pokles zamestnanosti v súkromnom sektore. Rastúce ceny komodít na rekordné úrovne podporili akcie energetických a ťažobných spoločností.
Vo štvrtok sa burza na Wall Street dostala do negatívneho pásma. Hlavným dôvodom tohto prepadu bola správa, že poskytovateľ hypotekárnych úverov Thornburg nemá dostatok peňažných prostriedkov na úhradu svojich záväzkov. Akcie spoločnosti Thornburg prepadli o 51,5 %. Akcie najväčšej americkej banky Citigroup sa znížili o 4,4 %, zatiaľ čo poisťovňa AIG odpísala 3,9 %.
Americké burzy zavreli posledné obchodovanie uplynulého týždňa na najnižšej hodnote za posledných 19 mesiacov. Investori reagovali citlivo na správu o nečakane veľkom poklese počtu pracovných miest v USA, ktorá potvrdila obavy z recesie americkej ekonomiky. Investori predávali akcie finančných a veľkých priemyselných spoločností. Výpredaj zasiahol aj energetické a ťažobné koncerny. Akcie výrobcu hliníka Alcoa spadli o 4,6 %, americký výrobca lietadiel Boeing si odpísal 3,7 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones oslabil o 1,22 % na 11 893,69 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 klesol o 0,84 % na 1 293,37 bodu a technologický Nasdaq sa znížil o 0,36 % na 2 212,49 bodu. Za uplynulý týždeň stratil Dow Jones vyše 3 %.
TOKIO – Japonské akcie sa v úvode uplynulého týždňa prepadli o viac ako 4 % a uzavreli na takmer šesťtýždennom minime. Pod prudký pokles indexov sa podpísali rastúce obavy investorov z recesie americkej ekonomiky, ako aj silná hodnota jenu, ktorá stiahla nadol akcie automobilky Honda a ostatných exportérov. Akcie finančného sektora oslabili v dôsledku obáv z ďalších strát vyvolaných úverovou krízou. Prudké posilnenie jenu voči americkému doláru zapríčinilo následne slabší výkon aj ostatných ázijských akcií. Hlavný index Nikkei ukončil pondelkové obchodovanie 4,5-percentným prepadom na 12 992,18 bodu. Širší index TOPIX oslabil o 4 % na 1 271,15 bodu. Akcie spoločnosti Nippon Steel sa znížili po tom, ako médiá informovali, že druhý najväčší výrobca ocele dosiahne pravdepodobne pre vyššie náklady na nerastné suroviny nižší než očakávaný zisk v aktuálnom finančnom roku, ktorý sa skončí 31. marca. Akcie poskytovateľa úverov Takefuji uzavreli poklesom o vyše 6,5
Japonský akciový trh v utorok stagnoval. Tretia najväčšia japonská banka Sumitomo Mitsui Financial Group poklesla o 3 %, zatiaľ čo japonská banka číslo dva, Mizuho Financial Group, odpísala 1,9 %. Stratu v bankovom sektore čiastočne kompenzovalo 11,7-percentné zhodnotenie akcií výrobcu spotrebnej elektroniky Pioneer.
Japonský akciový trh v stredu vykázal pokles v dôsledku nižších výdavkov japonských spoločností v poslednom kvartáli minulého roka, ktoré vyvolali obavy investorov o zdravie domácej ekonomiky. Index stiahli nadol akcie troch najväčších japonských bánk, z ktorých Mitsubishi UFJ prepadla o 2,3 %, Mizuho Financial Group o 3,1 % a Sumitomo Mitsui Financial Group o 1,4 %. Naopak, darilo sa maloobchodnému reťazcu Fast Retailing, ktorý zhodnotil o 3 %.
Tokijská burza vo štvrtok rástla, keď spoločnosť Canon ako aj ďalší exportéri ťažili zo stabilnejšieho jenu. K nárastu indexov taktiež prispeli zmierňujúce sa obavy investorov z recesie v USA. Aj v Japonsku zhodnotili akcie ropných a ťažobných spoločností, ktorých nárast vyvolali rekordne vysoké ceny komodít.
Japonský akciový trh v piatok poklesol v dôsledku obáv investorov z recesie americkej ekonomiky ako aj silnej domácej meny. Hlavný burzový index Nikkei prepadol o 3,3 % na 12 782,8 bodu, čo predstavuje jeho minimum za posledných šesť týždňov. Širší index TOPIX poklesol o 3,1 % na 1 247,77 bodu. Japonská automobilka Honda odpísala 4,2 % a výrobca elektronických súčiastok TDK stratil 7,5 %. Spomedzi bánk prepadla Mitsubishi UFJ Financial Group o 4,2 %, Mizuho Financial Group o 5,8 % a Sumitomo Mitsui Financial o 6,3 %.