Podstata Exchange Trade Notes
ETN nie sú garantované podkladovými aktívami, sú teda nezabezpečeným dlhovým cenným papierom
Ešte začiatkom osemdesiatych rokov, keď Nathan Most konštruoval nové finančné produkty pre Americkú akciovú burzu (AMEX), vznikla myšlienka vytvoriť indexové fondy, s ktorými sa bude dať obchodovať ako s akciami na burze. Stretnutie so šéfom firmy spravujúcej fondy Vanguard Johnom Bogelom mu nič neprinieslo. Myšlienku finančnej inovácie odmietol. Je dosť pravdepodobné, že myšlienku odmietol preto, lebo nový typ fondov by konkuroval tým klasickým. Avšak v roku 1992 N. Most realizoval svoju myšlienku, keď vytvoril prvý burzový fond (Exchange Traded Fund, ETF) – SPY, ktorý je momentálne veľmi známy. Po čase sa ETF stali veľmi populárne. Bolo to najmä v dôsledku niekoľkých škandálov, ktoré sa rozhoreli práve okolo klasických podielových (vzájomných) fondov v rokoch 2002 – 2003.
BURZOVÉ FONDY
Burzové fondy, ETFs sú indexovými fondmi, ktoré sa kótujú na burze a ich akcie môžu byť v obehu tak, ako cenné papiere klasických korporácií, ktoré sú tiež registrované na burze. Výhodami ETFs sú nízke náklady, jednoduchosť nákupu a predaja ich cenných papierov, likvidita teda schopnosť rýchlo premeniť cenný papier na hotovosť a naopak aj možnosti diverzifikácie. Okrem toho tento typ fondov málokedy vypláca výnosy a preto je výhodný z hľadiska daňového režimu. Poplatok za správu ETF je polovičný v porovnaní s poplatkami za správu obyčajných indexových fondov a štvrtinový v porovnaní s poplatkom za správu klasických podielových fondov. Výhodou fondu typu ETF je to, že sa dá otvoriť krátka pozícia (teda nákup na úver) s akciami, z ktorých pozostáva portfólio fondu. Drobný investor však nemá šancu urobiť obchod, pri ktorom by hral na rozdiely v cene cenného papiera ETF a cene portfólia. Podobné možnosti majú len inštitucionálni investori. Drobní investori to môžu urobiť len pomocou EFT fondov, ktoré obchodujú s krátkymi pozíciami naviazanými na indexy ako podkladové aktívum.
Podľa dostupných údajov koncom minulého roka bolo na trhu viac ako 700 ETFs a ich počet sa zvyšuje každý týždeň. Momentálne ETF fungujú v rôznych segmentoch finančného trhu. Na trhu akcií, obligácií, trhoch s komoditami, zahraničných finančných trhoch a podobne. Väčšinu fondov vytvárajú štyri spoločnosti – Barclay´s, State Street, PowerShares a Vanguard. Sektor ETFs sa rozvíja mimoriadne rýchlo, tak rýchlo ako sa rozvíjajú inovácie v segmente finančných nástrojov, ktoré slúžia ako podkladové aktíva vytvárajúce portfólio fondu.
Od ETF k ETN
To, že sa objavili burzové fondy, ktoré sa špecializujú na takých aktívach ako napríklad ropa a devízy, zjednodušilo prístup drobných investorov na devízový a komoditný trh. Momentálne Barclay´s, ktorá spravuje najviac fondov typu ETF najmä vďaka fondom s označením iShares, prišla na trh s novým finančným nástrojom (ETN – Exchange Traded Notes , ide o pokladničné poukážky (dlhové cenné papiere so splatnosťou kratšou ako jeden rok), ktoré sú naviazané na rôzne komodity.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ETN sa v mnohom ako cenné papiere podobajú na ETF. S oboma nástrojmi sa obchoduje na burze, dajú sa s nimi robiť obchody, pri ktorých sa cenné papiere požičiavajú, či kupujú na pôžičku. ETF sú garantované určitým portfóliom cenných papierov kopírujúcim index, alebo časť indexu. ETN nie sú garantované podkladovými aktívami, sú teda nezabezpečeným dlhovým cenným papierom. Za jeho splatnosť ručí inštitúcia, ktorá ich vydala, teda samotná finančná skupina Barclay´s. Znamená to, že kvalita toho finančného nástroja je závislá od schopnosti emitenta splácať svoje záväzky. Treba však podotknúť, že Barclay´s je jednou z najväčších skupín na svete poskytujúcich finančné služby.
V súčasnosti má Barclay´s k dispozícii tri nástroje ETN, ktoré patria do skupiny produktov typu „i“, a ktoré prešli proces registrácie na NYSE. Je to ETN, ktoré nasledujú index GSCI Total Return vytvorený spoločnosťou Goldman Sachs; ETN opierajúce sa o index Dow Jones-AIG Commodity Total Return; ETN naviazané na Goldman Sachs Crude Oil Total Return. GSCI Total Return pozostáva z 24 termínovaných kontraktov a jeho podkladovými aktívami sú finančné nástroje z oblasti ropného a plynárenského priemyslu. Najväčšiu váhu (74%) v skladbe indexu majú kontrakty s ropou a zemným plynom. Zvyšok v indexe patrí obchody s kovmi a kontrakty na poľnohospodársku produkciu. V skladbe indexu Dow Jones-AIG Commodity Total Return je menší podiel kontraktov s energetickými surovinami, pretože jedno podkladové aktívum nesmie presahovať jednu tretinu hodnoty v skladbe indexu.
INOVÁCIE
Index Goldman Sachs Crude Oil Total Return je naviazaný na termínované kontrakty na ropu zo západného Texasu. Barclay´s okrem toho zaregistrovala ďalších 14 ETN, ktoré sú naviazané na samostatné komodity.
Dodatočné riziko ETN spojené s úverovou schopnosťou Barclay´s, je čiastočne kompenzované tým, že pri ETN neexistuje situácia ako v prípade ETF keď kapitálový výnos fondu sa môže odlišovať od výnosu akcií, na ktorých ceny je naviazaný fond. Dôvodom tejto výhody je to, že pri zmene skladby portfólia, ktorá nasleduje po zmene indexu, operácie kúpy a predaje cenných papierov vstupujúcich do indexu, sa prejavujú v jeho hodnote.
Podľa oznámenia Barclay´s, kapitálový výnos, alebo strata z ETN sa musia priznávať kvôli zdaneniu len v moment realizácie (predaja) cenného papiera. Daňové úrady v USA, kde sa s ETN obchoduje, zatiaľ nemajú na tento problém jednoznačný názor. Komparatívna výhoda ETN sa môže javiť len ako dočasný fenomén.
Nedostatkom ETN je vysoký koeficient výdavkov. Majitelia ich cenných papierov budú musieť minúť na prevádzku ETN 0,75 % z ich hodnoty. Negatívnou stránkou ETN sú obmedzenia spojené s predajom balíkov cenných papierov, ktoré sú väčšie ako 50 000 kusov. Podobný, veľký obchod sa dá zrobiť len raz do týždňa, a to len prostredníctvom ETN. Okrem toho správca ETN nepredpokladá, že bude vyplácať úroky, alebo dividendy. Koncom minulého roku napríklad Ameristock podala žiadosť na registráciu burzových fondov, ktoré prinesú fixný výnos závislý do cien a úročenia dlhopisov vlády USA s rôznymi lehotami splatnosti. Celkom ide o 5 burzových fondov, naviazaných na americké dlhopisy s lehotami splatnosti 1 rok, 2 roky, 5 rokov, 10 rokov a 20 rokov.
ETF a DLHOPISY
Finančná skupina Barclay´s ponúka na trhu už niekoľko burzových fondov naviazaných na dlhopisy. Tieto fondy nie sú zamerané na obligácie, pri ktorých je možnosť predčasného splatenia dlžnej sumy, ale na dlhopisy s presne určenou lehotou splatenia požičanej sumy. Patria medzi ne iShares Lehman 1-3 Year Treasury, ktoré sa opierajú o obligácie americkej vlády s lehotou splatnosti od 1 do 3 rokov; iShares Lehman 7-10 Year Treasury, v ktorého portfóliu sa nachádzajú obligácie, do ktorých splatenia zostáva od 7 do 10 rokov; iShares Lehman 20+ Year Treasury Bond, ktorých skladba investícií je naviazaná na americké štátne dlhopisy s lehotou splatnosti viac ako 20 rokov.
Nové ETF vytvárané Ameristock musia byť zaujímavé pre aktívnych obchodníkov alebo inštitucionálnym investorom, ktorí získajú jednoduchší nástroj pre riadenia výnosu do splatnosti, prípadne pre uzatváranie krátkodobých kontraktov naviazaných na hodnotu úrokových mier a rýchle zmeny v skladbe dlhopisových portfólií.
V portfóliu každého z fondov budú prítomné obligácie s rôznymi lehotami splatnosti a možno termínované kontrakty, ktoré zabezpečia určitú hladinu výnosov do lehoty splatnosti. S tým je spojený určitý nedostatok v investičnej stratégii fondu. Investori nebudú presne vedieť aká bude výsledná výnosnosť. Ameristock plánuje len raz do roka vyplácať dividendy (výnosy), čo je relatívne málo v porovnaní s inými EFTs. Nové fondy plánuje aj PowerShares Capital Managment, ktorá riadi takmer štyri desiatky ETFs.
PRIAME INVESTOVANIE
Burzový fond Listed Private Equity Portfolio začal fungovať napríklad v októbri minulého roku. Je naviazaný na index Listed Private Equity vypočítavaný správcom fondov Red Rock Capital. Mark Sunderhuse, partner Red Rock Capital, považuje za najdôležitejšiu vlastnosť fondu možnosť efektívnej diverzifikácie. Ako poznamenal, hospodárenie firiem, ktorých akcie nie sú na verejnom trhu nekopírujú dianie na kapitálovom trhu. Index Listed Private Equity pozostáva z cenných papierov 30 firiem, ktoré peniaze investujú do podielov v súkromných firmách, teda v spoločnostiach, ktoré nemajú akcie umiestnené na verejných trhoch. Môžu byť ich dcérskymi spoločnosťami, fondy priamych investícií, firmy rizikového kapitálu, alebo SPAC (special purpose acquisition companies), teda špeciálne právnické osoby vytvorené pre získanie iných spoločností. Index pozostávajúci z 30 firiem nepriamo odráža situáciu vo viac ako 1000 súkromných spoločností. Štruktúra indexu sa reviduje raz do štvrťroka a podiel jedného cenného papiera v indexe neprevyšuje 10 %.
Doposiaľ si mohli dovoliť vkladať peniaze do fondov priameho investovania len bohatí individuálni, alebo inštitucionálni investori. Peniaze museli do nich vložiť na niekoľko rokov. Tento ETF umožňuje vstup na trh priameho investovania aj malým investorom. Boom na trhu burzových fondov a im podobných finančných nástrojov pokračuje. V najbližšom období sa dá očakávať to, že sa objavia ďalšie nové finančné nástroje, ktoré malým investorom umožnia vstup do zatiaľ im nedostupných segmentov finančného trhu.