Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
Európske burzy posilnili po tom, čo americký miliardár Warren Buffett ponúkol, že zaistí komunálne dlhopisy popredných poisťovní
EURÓPA – Európske burzy otvorili týždeň v červených číslach. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 v pondelok poklesol o 0,9 % na 1 290,9 bodu a nadviazal tak na 3,7-percentný pokles z predchádzajúceho týždňa. Investori predávali vo veľkom akcie finančných a poisťovacích spoločností v obavách z dopadu úverovej krízy na ich zisky. Akcie francúzskej banky Société Générale oslabili o 4 %, holandsko-belgická finančná skupina Fortis si pohoršila o 3,9 %, britské banky HBOS a HSBC si odpísali zhodne po 3,3 % a akcie švajčiarskej UBS klesli o vyše 3 %. Prudký pád zaznamenali akcie americkej poisťovne AIG, ktoré v pondelok poklesli o 11,5 %.
V utorok európske burzy posilnili po tom, čo americký miliardár Warren Buffett ponúkol, že zaistí komunálne dlhopisy popredných poisťovní. Najvýraznejšie si polepšila najväčšia európska banka HSBC, a to o 4,6 %. Darilo sa aj španielskej banke Santander a britskej banke Barclays, ktoré posilnili v rozmedzí 3,8 až 6,2 %. Švajčiarska banková skupina Credit Suisse si polepšila o 2,5 %.
Európske burzy v strede týždňa stagnovali. Oslabenie akcií ťažobných a telekomunikačných spoločností kompenzoval rast automobilového sektora. Mobilný operátor Telefónica oslabil o 1,8 % v dôsledku obáv investorov zo zvýšenia konkurencie na španielskom trhu, zatiaľ čo konkurenčný operátor Vodafone stratil 1,7 %. Akcie francúzskeho automobilového koncernu PSA naopak zhodnotili o 4,7 %. V bankovom sektore nemecká Commerzbank posilnila o 4,1 % a španielska Banco Santander si pripísala 0,8 %. Britské banky Barclays a RBS naopak oslabili v rozmedzí 0,4 až 1,3 %.
Štvrtkové volatilné obchodovanie zatvorili európske burzy len s nepatrným nárastom. V doobedňajšom obchodovaní trh povzbudili hospodárske výsledky a ziskové prognózy niektorých európskych spoločností. Medzi najziskovejšie sa zaradili akcie konzultačnej skupiny Capgemini, ktoré stúpli o vyše 8 %. Akcie Zurich Financial posilnili po zverejnení výsledkov 4,4 %, Swedbank si pripísala 6,35 %. Silné výsledky pomohli aj stavebnej skupine Lafarge, ktorej akcie vzrástli o 1,7 %. Darilo sa aj energetickému sektoru, kde akcie rástli spolu s cenami ropy. Total si polepšil o 1,1 % a BP o 0,5 %. Opačným smerom sa vydali bankové tituly, ktorých zasiahol vyše 8-percentný prepad akcií švajčiarskej UBS. Následne akcie Commerzbank klesli o 6,6 %, Royal Bank of Scotland stratila 2,2 %, Barclays 2,4 % a akcie Deutsche Bank oslabili o 1,3 %.
V závere týždňa zaznamenali európske burzy silný pokles. Negatívny vplyv mali na trh obavy o americkú ekonomiku a z ďalších odpisov v bankách. Hlavný európsky index FTSEurofirst 300 v piatok oslabil o 1,96 % na 1 309,34 bodu. Akcie austrálskej spoločnosti Rio Tinto vyskočili až o 12,8 % po čom, čo predala podiel čínskej firme Chinalco a americkej skupine Alcoa v hodnote 14 mld. USD. Tieto správy povzbudili akcie v celom sektore. Akcie BHP Billiton, ďalšieho záujemcu o prevzatie austrálskej skupiny, stúpli o takmer 10 %, Vedanta si pridala 9 % a Antofagasta 7,3 %. Špekulácie o prevzatí naďalej hnali nahor akcie Société Générale, ktoré v piatok stúpli až o 6 %.
NEW YORK – V pondelok burza na Wall Street posilnila. Akciový trh sa pomaly spamätával z predminulotýždňového pádu, ktorý bol najhorší za posledných päť rokov. Investori v prvom obchodovaní nového týždňa skupovali najmä akcie technologických spoločností, pričom sa darilo aj ropnému sektoru. Trh povzbudil 5-percentný nárast akcií automobilky General Motors, ktorý čiastočne vykompenzoval aj takmer 12-percentný prepad akcií AIG. Index priemyselných blue chips Dow Jones v pondelok posilnil o 0,48 % na 12 240,01 bodu, širší index Standard & Poor’s 500 sa zvýšil o 0,59 % na 1 339,12 bodu, zatiaľ čo technologický Nasdaq vyskočil o 0,66 % na 2 320,06 bodu.
Americký akciový trh v utorok posilnil po tom, ako Buffett ponúkol pomoc v hodnote približne 800 mld. USD trom popredným poisťovateľom dlhopisov Ambac, MBIA a FGIC, ktorým pre problémy s vysoko rizikovými hypotékami a ďalšími úvermi hrozí strata najvyššieho ratingového ohodnotenia AAA. Trh povzbudil 3,1-percentný nárast hodnoty akcií americkej poisťovne AIG. Ďalej posilnila Bank of America, a to o 1,6 %. Americká farmaceutická spoločnosť Schering-Plough zhodnotila o 5,9 %.
V stredu americké burzy posilnili v dôsledku zverejnenia výsledkov maloobchodných tržieb, ktoré v januári prekvapivo stúpli o 0,3 % po decembrovom prepade o 0,4 %. Tento vývoj nezodpovedal januárovým očakávaniam analytikov na úrovni 0,2-percentného poklesu. Indexy ťahali nahor najmä akcie technologickej firmy Applied Materials, ktoré zhodnotili o 10,2 %. Elektronický konglomerát General Electric stúpol o 1,8 % a ropný koncern Chevron posilnil o 2 %. Akcie výrobcu populárnych prehrávačov iPod, firmy Apple zvýšili svoju hodnotu o 3,6 %.
Akciové trhy v USA v predposlednom obchodovaní týždňa prudko klesli. Investori reagovali výpredajom na prejav guvernéra centrálnej banky Bena Bernankeho, v ktorom naznačil zníženie prognóz rastu americkej ekonomiky. Výpredaj zasiahol najmä finančný sektor. Akcie skupiny Blackstone sa po poklese o takmer 5 % dostali na historické minimum, akcie JPMorgan znehodnotili o 3,4 % a Bank of America si pohoršila o 2,5 %. Čierny deň zaznamenali aj technologické tituly po tom, čo Goldman Sachs vymazala Intel z listu najatraktívnejších titulov. Akcie najväčšieho svetového výrobcu čipov klesli o 3,5 % a spôsobili prepad v celom sektore. Filadelfský akciový index pre výrobcov čipov oslabil o 2,8 %.
V poslednom obchodnom dni týždňa indexy Dow Jones a Nasdaq poklesli, index Standard & Poor’s 500 naopak posilnil. Index Dow Jones si pohoršil o 28.77 bodu, resp. 0,23 %, na 12 348.21 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 posilnil o 1,13 bodu, resp. 0,08 %, na 1 349,99 bodu. Technologický index Nasdaq klesol o 10,74 bodu, resp. 0,46 %, na 2 321,8 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones a Standard & Poor’s 500 získali 1,4 %, index Nasdaq posilnil o 0,7 %. Potravinárska spoločnosť Campbell posilnila o 6,1 %, Heinz si polepšil o 5,2 %.
TOKIO – Japonské akcie zhodnotili v pondelok na dvojtýždňové maximum, keď ponuka na prevzatie internetovej spoločnosti Yahoo od najväčšieho svetového výrobcu čipov Microsoft v hodnote 44,6 mld. USD pomohla nahor akciám telekomunikačnej a internetovej firme Softbank, ako aj celému trhu. Akcie Yahoo Japan, ktorého 41-percentný podiel vlastní Softbank a 33-percentný podiel firma Yahoo, vyskočili o 9,5 %. Softbank ďalej vlastní aj 3,9 % akcií Yahoo. Hlavný index Nikkei ukončil prvý obchodovací deň v uplynulom týždni nárastom o 2,7 % na 13 859,7 bodu, čo je najvyššia hodnota od 18. januára. Širší index TOPIX sa zvýšil o 2,1 % na 1 364,72 bodu. Akcie japonských finančných a poisťovacích spoločností, akou je napr. Millea Holdings, posilnili následkom informácií o možnom záchrannom pláne pre amerických poisťovateľov cenných papierov MBIA a Ambac Financial Group, ktorých zasiahla svetová úverová kríza.
Tokijská burza zavrela utorkové obchodovanie takmer bez zmeny. Silný nárast akcií technologickej spoločnosti TDK a ropného koncernu Inpex Holdings totiž zatienil výpredaj poisťovacích titulov. Akcie najväčšieho japonského poskytovateľa neživotného poistenia Millea sa prepadli o 5,7 %, Mitsui Sumitomo Insurance stratil 6,4 % a skupina Sompo Japan Insurance si pohoršila o 5,4 %. Naopak technologické a ropné tituly kopírovali vývoj na Wall Street. Akcie TDK stúpli o 5,6 % a akcie Inpex si pripísali 8,7 %.
Japonská burza v stredu posilnila v dôsledku vyjadrení Warrena Buffetta pre televízny kanál CNBC o ponuke pomoci pre troch amerických poisťovateľov dlhopisov, čím zmiernil obavy investorov z prehlbujúcej sa globálnej úverovej krízy. Japonská poisťovňa Millea Holdings, najväčší poskytovateľ neživotného poistenia v krajine, posilnil o 1,8 %. Japonské banky Sumitomo Mitsui Financial Group a Mitsubishi UFJ Financial Group zhodnotili v rozmedzí 0,8 až 1,6
Vo štvrtok tokijský akciový trh posilnil. Pod tento priaznivý vývoj sa podpísalo zverejnenie správy, že rast japonskej ekonomiky poslednom kvartáli minulého roka viac ako dvojnásobne prekonal odhady analytikov. Priaznivý účinok na vzostupný vývoj japonskej burzy taktiež malo zverejnenie januárových údajov o amerických maloobchodných tržbách.
Japonské burzy zmazali ranné straty a piatkové obchodovanie zavreli bez zmeny. Hlavný tokijský index Nikkei skončil posledné obchodovanie v týždni na nezmenenej hodnote 13 622,56 bodu. Za uplynulý týždeň si však pripísal 4,7 %. Investori sa v piatok zamerali na širokú škálu spoločností. Akcie automobilky Mitsubishi vzrástli o vyše 4 %, výrobca elektroniky Pioneer si polepšil až o 15,5 % a akcie Kawasaki Kisen stúpli o takmer 6 %. Naopak najväčšou záťažou indexu Nikkei bola softvérová firma Trend Micro, ktorej akcie sa po ziskovom varovaní prepadli o takmer 10 %.