Maďarsko obhajuje zákon chrániaci MOL pred prevzatím
Brusel tvrdí, že tento zákon stanovuje náročné podmienky ponukách na prevzatie, a tým bráni maďarskú ropnú a plynárenskú firmu MOL pred prevzatím inou zahraničnou spoločnosťou, okrem toho porušuje princíp voľného pohybu kapitálu
Maďarsko verí, že jeho zákon, chrániaci ropnú spoločnosť MOL pred prevzatím, neporušuje žiadne pravidlá Európskej únie. Uviedla to maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová. Tzv. Lex MOL bol schválený minulé leto po tom, ako sa rakúska petrochemická spoločnosť OMV začala snažiť o akvizíciu svojho maďarského konkurenta MOL.
Brusel tvrdí, že tento zákon stanovuje náročné podmienky pri ponukách na prevzatie, a tým bráni MOL pred prevzatím inou zahraničnou spoločnosťou. Okrem toho porušuje princíp voľného pohybu kapitálu. S týmto názorom Gönczová kategoricky nesúhlasí, pričom podľa nej maďarská vláda o svojom stanovisku informovala Európsku komisiu (EK) formou listu. Podľa Gönczovej však diskusia medzi Maďarskom a EÚ o tzv. Lex MOL ešte zďaleka neskončila.
OMV v súčasnosti vlastní 20 % akcií MOL, maďarská vláda ako aj MOL jej bránia v získaní väčšieho podielu. Podľa maďarskej vlády OMV nie je vhodným partnerom pre MOL, keďže rakúsku firmu vlastní sčasti štát, kým jej maďarský konkurent je od pádu komunizmu v súkromných rukách. Dodala, že z prípadného spojenia oboch spoločností by mohol vzísť gigant s nízkou konkurencieschopnosťou, ktorý by mal navyše problémy s protimonopolnými úradmi. OMV si naopak myslí, že spoločnosti budú aj po fúzii pokračovať v pozitívnom vývoji.
Maďarský MOL drží v slovenskej rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s. 98,4 % akcií.