Problémy odvetvia môžu spomaliť dynamiku jeho vývoja
Kritickým sa stáva klesajúci počet kvalifikovaných pracovníkov, nezáujem absolventov základných škôl o štúdium na stredných odborných učilištiach a klesajúca úroveň učňovského školstva, uviedol minister výstavby a regionálneho rozvoja
Viaceré problémy, s ktorými sa v súčasnosti vyrovnáva slovenské stavebníctvo, môžu už v blízkej budúcnosti viesť k spomaleniu dynamiky jeho vývoja. Kritickým sa stáva klesajúci počet kvalifikovaných pracovníkov, nezáujem absolventov základných škôl o štúdium na stredných odborných učilištiach a klesajúca úroveň učňovského školstva. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek, nebývalý rozmach stavebníctva má, podobne ako vo väčšine krajín Európy, za následok aj negatívny jav, ktorým je nedostatok stavebného materiálu.
„Dôsledkom zvýšeného dopytu po stavebninách je nárast cien, ktorý sa zákonite prejavuje aj rastom celkových nákladov na výstavbu. Napriek tomu sú vyhliadky slovenského stavebného trhu optimistické,“ tvrdí minister Janušek. Dôvodom je podľa neho stále neuspokojený dopyt po bytovej, občianskej a inžinierskej výstavbe, pretrvávajúci záujem zahraničných investorov, možnosti dané čerpaním európskych fondov, ale i realizácia nových foriem financovania investícií, ako sú projekty verejno-súkromného partnerstva a podobne.
Minister výstavby si myslí, že možnosti sa pritom ponúkajú nielen na domácom, ale i na zahraničnom trhu. Napríklad v Ruskej federácii sa etablovali všetky svetové stavebné firmy a darí sa im. „Je aj mojou ambíciou, aby sa aj stavebné firmy zo Slovenska presadili na obrovskom ruskom trhu. Prvé rokovania v Bratislave i v Rusku sa premietli do konkrétnych zmlúv a kontraktov. Verím, že v budúcnosti ich bude viac a vo väčšom rozsahu,“ dodal Janušek.